APEK je objavil podatke, da bodo razpis za četrto generacijo (4G-LTE) mobilne telefonije izdali predvidoma konec leta 2013. Ta podatek je izjemno velika sramota APEK-a in Slovenije, ki je bila do sedaj ena vodilnih držav v uvajanju novih tehnologij. Dober primer za to je uvedba UMTS-a (3G).
Sramota zaradi več različnih razlogov eden večjih je ta, da očitno do sedaj na področju LTE-ja niso naredili čisto nič, saj bo dokument v katerem bo zajet tudi razvoj in uvajanje novih tehnologij APEK predstavil šele v začetku leta 2013, ko naj bi šel dokument v javno obravnavo. Nato pa bo APEK potreboval še skoraj celo leto za razpis.
V najboljšem možnem scenariju nas tako od uvedbe LTE-ja na 800MHz v Sloveniji loči med 1.5 in 2 leti. Kar je v dobi IT tehnologije nenormalno veliko, saj se bo v tem času zagotovo pojavila nova generacija, Slovenija pa še četrte ne bo dosegla.
LTE oz. Long Term Evolution je tehnologija za katero se zanimata oba največja slovenska operaterja, ki sta svoje testiranje že izvedla (LTE 1800 testiranje z Mobitelom, hitrost pa do 96Mbps download in 50Mbps upload by Mobitel) in (LTE 2600 testiranje s Simobilom na novinarski konferenci s hitrostjo do 104 Mbps by Simobil), a ne na frekvenčnem pasu 800MHz, ki bo po odločitvi Evropske komisije od 1.1.2013 namenjen izključno brezžičnim širokopasovnim storitvam (800 MHz pas od 1. januarja 2013 namenjen LTE (4G) tehnologiji je odločil Evropski parlament). Ta frekvenčni pas je uradno po prehodu na DVB-T oddajanje prazen in tako čaka na razdelitev.
Podatki, ki so bili objavljeni v začetku leta 2011 v tem članku (LTE komercialno uveden pri 17-ih operaterji, 64 jih je predvidenih za konec leta 2012), kažejo, da Slovenija že precej zaostaja. Če vzamemo zgolj za primer Hrvaško, kjer je Vip Net na frekvenčnem pasu 1800MHz in 2600MHz že predstavil komercialno LTE oddajanje na Hrvaškem.
Vseeno pa je kritiko, ki je bila zapisana na začetku možno nekoliko omiliti z besedami, da če se bodo pri pripravi razpisa naučili bolj pravilno pristopiti zaradi izkušenj pridobljenih iz tujine je lahko zamuda tudi dobra stvar. Ker v LTE tehnologiji se vidi enega od možnih rešiteljev, da bi tudi ljudje na ruralnih predelih, ki do sedaj niso imeli možnosti priklopa na širokopasovne storitve le te tudi dobili. Seveda je vse odvisno od tega kako bo sestavljen razpis.
p.s. Simobil je ravno prejšnji teden kot prvi v Slovenijiuvedel LTE na 1800MHz (Simobil z LTE prvi v Sloveniji komercialno (Ljubljana, Brnik in Bled), a na žalost na 1800MHz). A je ta frekvenca v primerjavi z 800MHz precej manj primerna za širokopasovno brezžično povezavo.