Telekom Slovenije in Simobil sta po ugotovitvah AKOS-a (Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS) kršila načelo nevtralnosti interneta zapisanega v 203. členu ZEKom-1.
203. člen
(nevtralnost interneta)(1) Agencija spodbuja ohranitev odprtega in nevtralnega značaja interneta ter možnost dostopa in razširjanja informacij ali uporabe aplikacij in storitev po lastni izbiri končnih uporabnikov.
(2) Agencija mora cilje iz prejšnjega odstavka še posebej upoštevati pri izvajanju svojih pristojnosti iz 3. in 4. točke drugega odstavka 132. člena tega zakona in tretjega ter četrtega odstavka 133. člena tega zakona in pri svojih pristojnostih v zvezi z izvajanjem 2. točke prvega odstavka 129. člena s strani operaterja omrežja in izvajalca storitev dostopa do interneta.
(3) Operaterji omrežij in izvajalci storitev dostopa do interneta si kar najbolj prizadevajo za ohranitev odprtega in nevtralnega značaja interneta, s tem da ne smejo omejevati, zadrževati ali upočasnjevati internetnega prometa na ravni posameznih storitev ali aplikacij ali izvajati ukrepov za njihovo razvrednotenje, razen v primeru:
1. nujnih tehničnih ukrepov za zagotavljanje nemotenega delovanja omrežij in storitev (npr. izogibanje zgostitvi prometa),
2. nujnih ukrepov za ohranjanje celovitosti in varnosti omrežij in storitev (npr. odpravljanje neupravičenega prekomernega zasega prenosnega medija – kanala),
3. nujnih ukrepov za omejevanje neželenih komunikacij v skladu s 158. členom tega zakona,
4. odločbe sodišča.
(4) Ukrepi iz 1., 2. in 3. točke prejšnjega odstavka morajo biti sorazmerni, nediskriminacijski, časovno omejeni in v obsegu, ki je nujno potreben.
(5) Storitve operaterjev omrežij in izvajalcev storitev dostopa do interneta ne smejo temeljiti na storitvah ali aplikacijah, ki so nudene ali se uporabljajo prek storitev dostopa do interneta.
(6) Agencija lahko za izvajanje določb iz tretjega, četrtega in petega odstavka tega člena izda splošni akt.
AKOS je Telekomu Slovenije in Simobilu naložil, da morata v 60-ih dneh po prejemu odločbe prenehati različno obravnavati internetni promet za prenos glasbenih podatkov preko storitve »Deezer« (Telekom Slovenije) in aplikacije »Hangar mapa« (Simobil) od internetnega prometa, ki ga končni uporabnik prenaša z uporabo drugih storitev dostopa do interneta. Kot so pojasnili na AKOS-u, različno obravnavo internetnega prometa morata odpraviti tako, da ves internetni promet (t.j. neodvisno od tipa storitve v zvezi s katero je ta promet nastal) v celoti upoštevata v okviru zakupljene količine podatkov telekomunikacijskega paketa končnega uporabnika.
Po slovenski zakonodaji operaterji omrežij in izvajalci storitev dostopa do interneta tako ne smejo ponujati svojih storitev do le določenih spletnih strani, storitev ali aplikacij, medtem ko je dostop do drugih spletnih strani, storitev ali aplikacij onemogočen ali obravnavan na drugačen način. To pomeni, da dostop do drugih spletnih strani, storitev ali aplikacij ne sme biti blokiran, zanj ne smejo veljati drugačni parametri kakovosti storitve (npr. hitrost prenosa, zakasnitev), prav tako ne sme biti drugače cenovno ovrednoten oziroma zanj ne smejo veljati različni plačilni pogoji ali obračunske enote. Katera koli storitev dostopna preko interneta ne sme biti omejevana, tudi če je konkurenčna storitvi operaterjev omrežij ali izvajalcev storitev dostopa do interneta.
Slovenija je sicer ena redkih držav, ki je internetno nevtralnost zapisala v zakonu, saj gre za enega ključnih pogojev za razvoj novih inovativnih storitev. Obenem pa je to področje zaradi vplivov različnih industrij in interesa javnosti tudi predmet razprav v Evropski komisiji, Evropskem parlamentu ter v vladah posameznih držav.
Ta odločitev AKOS-a je pravzaprav precedenčna in pomeni, da se bo sedaj marsikaj spremenilo. Brezplačnih dodatnih storitev ne sme biti v paketu oz. ponudnik jih ne bo smel več ponujati na diskriminatoren način. Deezer in Hanger mapa pravzaprav nista tako velik problem. Precej bolj zanimivo bo videti kaj se bo zgodilo s TViN-om in T2Go, ki sta video storitvi, pri katerih operaterja Telekom Slovenije in T-2 ponujata brezplačen prenos podatkov v lastnem omrežju. Teh podatkov je namreč precej več kot pri glasbeni storitvi Deezer ali oblačnem shranjevanju kot je Hanger mapa.
Vir.