Pa imamo prvega operaterja, ki testira novo (staro) frekvenco za mobilnike 3G. Do sedaj je bila frekvenca 900MHz namenjena izključno tehnologiji GSM, 2100MHz pa tehnologiji UMTS.
Frekvenco 900MHz lahko za UMTS uporabljajo tudi v Avstraliji, Belgiji, Estoniji, na Finskem, Franciji, Islandiji, Indoneziji, Italiji, Novi Zelandiji, Savdski Arabiji, Singapurju, Švedske, Tajskem, Združenih Arabskih Emiratih in Venezueli.
V uporabi pa je v naslednjih državah: Avstralija (Optus, Vodafone-v pripravi), Belgija (Mobistar, Proximus), Estonija (Elisa), Finska (Elisa, DNA), Islandija (Siminn), Nova Zelandija (Vodafone), Tajska (AIS), Venezuela (Digitel).
Kot glavna pridobitev so vsepovsod omenjeni nižji stroški in večje območje pokrivanja. To pa vsekakor pomeni več uporabnikov na eni bazni postaji in zelo počasen prenos podatkov.
Tušmobil je tako dne 23.6.2009 APEK izdal odločbo, s katero dovoljuje uporabo frekvence (od 882.5 do 887.5 MHz in od 927.5 do 932.5 MHz) v testne namene od 2.7.2009 do 2.10.2009 na baznih postajah, ki se nahajajo v Medvodah, Domžalah, Ljubljani z okolico, Celju z okolico in Mariboru z okolico.
Da bi storitev v testnem obdobju delovala sta potrebni dve stvari.
1. Najprej telefon, ta mora biti vsaj dualband (dvofrekvenčen) za storitev UMTS. Kar pomeni, da mora poleg frekvence 2100MHZ podpirati tudi 900MHz v UMTS načinu lahko pa podpira tudi 1900MHz v tem primeru je tri band. Če podatka ne veste, boste to najenostavneje izvedeli tako, da odsurfate sem (http://www.gsmarena.com/) in na levi strani izberete znamko telefona, po odprtju strani pa še model. Pod opisom telefona sta tako dva podatka o podpiranju frekvenčnega pasu. Da bi storitev delovala mora v drugi vrstici (3G Network) biti navedena frekvenca 900.
2. In še drugi pogoj, potreben je vklop storitve, to storite prek USSD ukaza: *130*1# in kliči (to je za vklop storitve), za izkop pa *130*2# in kliči. Ali pa prek SMS sporočila s ključno besedo UMTS na 1919 za vklop ali pa UMTS STOP na 1919 za izklop.
Tušmobil vsem, ki bodo storitev uporabljali v testnem obdobju omogoča brezplačne odhodne klice, video klice in prenos podatkov pod pogojem, da so opravljene v omrežju UMTS na 900MHz, v Tušmobilovem lastnem radijskem omrežju, pri klicu na drugega Tušmobilovega uporabnika. (HAHAHA-zanimiv pogoj).
Kot je objavljeno na njihovi strani je storitev trenutno na voljo v Kamniku, Trzinu, Mengšu, Domžalah in Ljubljani. Za bolj ažurne podatke pa si poglejte njihovo spletno stran.
vir slike: tusmobil.si