AED (Automated external defibrillator) oz avtomatski defibrilatorji so v Sloveniji na voljo že kar nekaj let, a največji problem je predvsem vedenje kje se nahaja. Navadno so to večji trgovski centri, letališča, avtobusne in železniške postaje, lekarne, športni centri, šolske ustanove…, podrobne lokacije vseh v Sloveniji so na voljo na tej spletni strani. V ljubljanski regiji je zadnji defibrilator pridobil trgovski center E.Leclerc, ta se nahaja na levi strani vhoda v trgovski del.
V centru *Ljubljani se AED nahaja v Lekarni Ljubljana-Centralna lekarna (Prešernov trg 5), Grand hotel Union (Miklošičeva cesta 1), Hotel Slon (Slovenska cesta 34), Banka Slovenije (Slovenska cesta 35), Cankarjev dom (Prešernova cesta 10), Lekarna Ljubljana-Lekarna Miklošič (Miklošičeva cesta 24), Zveza koronarnih društev Slovenije (Ulica stare pravde 2), Telekom Slovenije (Cigaletova ulica 15), Kopališče Ilirija (Celovška cesta 3), ZD Ljubljana-Center (Metelkova ulica 9)…
*V Mariboru: Center Simobil Maribor (Glavni trg 17b), Dispanzer za medicino dela, prometa in športa (Sodna ulica 13), Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca (Ulica talcev 9), Društvo za zdravje srca in ožilja (Partizanska cesta 12), Nadškofijska Karitas Maribor (Strossmayerjeva ulica 15), Športni center Maribor (Koroška cesta 33), Lekarna v Europarku (Pobreška cesta 18)…
Hitro ukrepanje je ključnega pomena za preživetje. Po raziskavah je v 90% primerov srčnega zastoja prisoten očividec, ki bi lahko ukrepal in rešil človeka. Velikokrat pa je problem v znanju, vsekakor pa je potrebno poudariti, da je odklonitev oz ne nudenje prve pomoči potrebnemu človeku kazniva.
Za TPO (temeljni postopki oživljanja) bo potrebno spisati nov članek, a v osnovi gre tako. Nezavestne osebe (ne diha) se ne premika, če nismo sami bližnji osebi naročimo, da naj pokliče 112 in jih obvesti o situaciji. Če vemo, da se v bližini nahaja avtomatični defibrilator, drugo osebo poprosimo naj ga prinese. V primeru da smo sami moramo to opraviti sami. Ker gre za opis z uporabo AED-ja bomo predpostavili, da ga že imamo, v nasprotnem primeru izvajamo TPO dokler AED-ja ne pridobimo.
Sprostimo dihalne poti tako, da zvrnemo glavo nazaj in privzdignemo brado. Odstranimo oblačilo na prsnem košu in namestimo elektrodi. Ko sta elektrodi nameščeni se začne analiza bolnika, če AED zazna nepravilno bitje srca / fibrilacijo dovoli nadaljevanje postopka. Ta se sproži s pritiskom na gumb, ob tem pa se osebe ne smemo dotikati, saj sistem v telo pošlje močan električni impulz, ki srce spravi v normalno bitje. Nato navadno sledi masaža srca in umetno dihanje, ki ju izvajamo v razmerju 30 : 2. Ja, razmerje je spremenjeno že nekaj let, saj so ugotovili, da je masaža srca bolj pomembna za preživetje.
AED vas bo vodil v slovenskem jeziku in vam sproti povedal kaj morate storiti in kako.
In še enkrat hitro ukrepanje lahko človeku reši življenje, zato se ne bojte ukrepati tudi če niste 100% prepričani kako.
Spodaj sta še dva posnetka, ki sodita med boljše prikaze postopka. In seveda, defibrilatorji se navadno razlikujejo, a postopek je pri večini v 99% enak.