Združeni narodi so leta 2003 na željo prve dame Nigerije, Stelle Obasanjo 6. februar razglasili za mednarodni dan proti pohabljaj ženskih spolnih organov.
V angleščini ima izraz zelo veliko izrazov Female genital mutilation je osnovni iz katerega izvira tudi kratica FGM, prav tako se v večjem obsegu uporabljata še dva in sicer female genital cutting (FGC) in female circumcision. V slovenščini pa se uporablja predvsem obrezovanje žensk, ki pa ni najbolj primeren, bolj primeren bi bil pohabljanje ženskih spolnih organov.
Gre namreč za postopek kjer popolnoma ali delno odstranijo zunanji del ženskih spolnih organov (klitoris in sramne ustnic/labia minora in majora). Večinoma zaradi kulturnih ali religioznih razlogov, predvsem v Afriki in Aziji.
WHO je vse skupaj razvrstila v 4 stopnje. Tako gre v 1. za delno ali popolno odstranitev klitorisa, v 2. gre za odstranitev klitorisa in malih sramnih ustnic/labia minora. V 3. skupino pa sodijo primeri pri katerih je odstranjen klitoris, male sramne ustnice, velike sramne ustnica/labia majora pa so zašite. Gre za najbolj ekstremno izvedbo, saj ko se koža zraste ostale le luknjica za uriniranje. Seveda vse to počnejo brez medicinskega znanja, brez anestetikov in sterilne opreme. O problemih in bolečinah, ki jih ženske doživljajo med spolnim odnosom in kasneje med porodom, pa bi lahko spisali roman.
4. skupina pa je nekoliko drugačna, saj gre za nemedicinski postopek. Saj do pohabljanja pride s pomočjo kemikalij, izžiganjem klitorisa, spraskanjem….
Amnesty International predvideva, da je na svetu 130 mio obrezanih žensk, postopek pa vsako leto izvedejo na 2 mio dekletih.
Afriška unija je leta 2003 v resoluciji Maputo, ki promovira pravice žensk vključila tudi prepoved pohabljanja ženskih spolnih organov. Do decembra 2008 je resolucijo podpisalo 25 držav. Države, kjer je procent dokaj visok so Egipt, Djibouti, Guineja, Eritreja, Centralna Afriška republika, Burkina Faso, Sudan… V Aziji pa so vodilne Indonezija, Libanon in Jemen.
Vir nekaterih slik: wordpress.com