Pri postavljanju svoje spletne strani, bloga, trgovine, foruma… se vsi najprej srečamo z vprašanjem kje gostovati.
-Najprej si je potrebno odgovoriti na vprašanje brezplačno ali plačljivo. Odgovor na to vprašanje pa je vse prej kot lahek.
Brezplačna gostovanja so seveda brezplačna in ponujajo vse mogoče in večinoma stvari, ki delno držijo oz. držijo do prve zlorabe. Predvsem pa je njihova pomanjkljivost, da rada »ugasnejo« in to po možnosti brez obvestila uporabniku, velik problem pa so tudi zlorabe.
Plačljiva gostovanja pa so dosti bolj zanesljiva, navadno za njimi sloni nekaj tehnične podpore, na katero se lahko uporabnik obrne in seveda manj možnosti je, da bo prišlo do zlorabe strežnika.
-Če smo si na to vprašanje odgovorili je potrebno pogledati koliko prostora in prenosa potrebujemo. Navadno je standardni paket z 1GB prostora (disk space), kar zadošča povprečnemu uporabniku. Pri prometu pa je nekoliko drugače (bandwidth), če gre za stran z besedili in slikami potem ni potrebno veliko prenosa, z videom pa je popolnoma drugače. Največ problemov je pri opisu, da je prenos podatkov neomejen, saj največkrat ni tako. Zato vedno dobro preverite drobni tisk.
-Ko uporabnik izbira so zanj pomembni tudi »priboljški«, kot so FTP računi, email računi, MySQL baze, postageSQL… Vse je seveda odvisno od tega kaj bi želeli gostovati.
-Uporabnik svoj račun vodi s pomočjo nadzorne plošče. Tukaj navadno prihaja do tega, da se uporabnik ene nadzorne plošče navadi in to želi uporabljati vedno, tudi v primeru ko/če zamenja gostovanje. Tako so najbolj poznane nadzorne plošče cPanel, DirectAdmi in Plesk. Večinoma nudijo podobne možnosti, a so nekatere malo bolj dovršene kot druge.
-Za nekoliko bolj zahtevne uporabnike je pomembno tudi vprašanje na kakšnem strežniku bo gostoval. To ni nezanemarljivo vprašanje predvsem v povezavi s količino uporabnikov, ki si skupaj z njim delijo moč procesorja, velikost spomina… Kaj hitro se namreč pripeti, da stran deluje počasi.
-Pri odločanju je pomembna tudi tehnična podpora oz. njen odzivni čas, način plačila storitev, varnostne kopije (backup), lokacija strežnika in seveda dosegljivost, ki jo ponudnik zagotavlja.
Uporabnik mora tako sam presoditi kaj mu je ponujeno in po kakšni ceni. V naslednjih treh člankih iz te skupine, bo predstavljenih nekaj plačljivih slovenskih ponudnikov gostovanja. Tako bodo zajete naslednje strani/ponudniki:
2/4: http://www.zabec.net/, http://www.domovanje.com/ in http://www.hostko.si/
3/4: http://www.hitrost.com/, http://www.neo-serv.net/ in http://www.domenca.com
4/4: http://www.e-streznik.com/, http://www.spletno-mesto.com/, http://www.g-server.com/ , http://www.domenar.net in http://www.e-uspeh.com/
p.s. Če menite, da si še kakšen zasluži opisa, lahko to zapišete med komentarje.