Hiter tempo življenja in vsakodnevne stresne situacije nam jemljejo energijo in slabijo naš imunski sistem. Za sprostitev pomaga že pol urni sprehod v naravi in takoj si prečistimo glavo. Pomemben dejavnik našega počutja pa je tudi prehrana. Strokovnjaki nas že nekaj let opozarjajo, da bi morali vsak dan med drugim pojesti tudi pet obrokov sadja in zelenjave.
Zdrava prehrana lahko bistveno vpliva na zmanjševanje razširjenosti debelosti in tveganj resnih zdravstvenih težav – kot so bolezni srca in ožilja ter sladkorna bolezen tipa 2. Zato je ključno, da je v prehrano vključenega dovolj sadja in zelenjave.
Študije kažejo, da se zdrave prehranjevalne navade oblikujejo že v otroštvu. Tisti, ki jedo veliko sadja in zelenjave v otroštvu, ohranjajo to navado tudi pozneje. Tisti, ki ne uživajo veliko sadja in zelenjave, pogosto ne spreminjajo svojih navad, poleg tega pa jih prenašajo tudi na svoje otroke. (www.europa.eu)
Priporočen dnevni vnos sadja in zelenjave, ki znaša najmanj 400 g/osebo, po nekaterih priporočilih do 650 g/osebo, lahko zmanjša tveganje za razvoj nekaterih vrst raka, bolezni srca in žilja in drugih kroničnih bolezni (Maučec Zakotnik, 2005). Podatki o povprečni dnevni razpoložljivosti sadja, zelenjave in sadnih oziroma zelenjavnih sokov kažejo, da Slovenci tega priporočila ne dosegamo, saj znaša dnevna razpoložljivost za sadje 214 g/osebo, zelenjavo 185 g/osebo in za sadne/zelenjavne sokove 108 g/osebo. Podatki raziskav kažejo, da tako otroci kot odrasli zaužijejo premalo sadja, še zlasti pa zelenjave (Koch, 1997; HBSC, 2002).
Torej uživamo premalo surove zelenjave in sadja. Sveže iztisnjeni sokovi tako predstavljajo hiter in enostaven nadomestek.
Sveže iztisnjeni sokovi nam zagotavljajo potrebne vitamine, minerale, pomembne maščobe, ogljikove hidrate in tudi proteine. Vse našteto potrebujemo za krepitev imunskega sistema, kar nam zagotavlja da smo zdravi in vitalni. Hitro boste spoznali, da se boste zelo dobro počutili ko boste dodali sveže iztisnjen sok v svoj vsakdanji jedilnik. Povečana energija, sijoča polt, močan imunski sitem, zmanjšan riziko obolevanja so samo ene izmed prednosti uživanja sveže iztisnjenih sokov.
Vsekakor nam tudi uživanje sadja in zelenjave daje znatno količino vitaminov in mineralov, vendar imamo večjo korist od njih, če so osočeni. Velik del njihovih dobrot je zaklenjenih v vlakninah, ki so ločene od sadnega mesa. S sočenjem se iz vlaknin sestavine sprostijo in tako zaužijemo visoko koncentrirane snovi, ki zelo hitro vstopijo v naš krvni obtok.
Kaj pa ustekleničeni sokovi? Na trgu jih je ogromno in nekateri med njimi celo vsebujejo vitamine in minerale. Težava pri teh sokovih je v tem, da se veliko dragocenih snovi izgubi med postopkom polnjenja. Najpogosteje naravne sadne sokove pasterizirajo pri temperaturi od 75 do 80 stopinj Celzija in ravno to segrevanje uniči večino življenja v njih.
Pri sveže iztisnjenih sokovih pa sok zaužijete takoj, ko vsebuje še vse encime in hranilne snovi v sebi. Hkrati pa imate tudi nadzor nad kvaliteto sadja in zelenjave. Sveže iztisnjeni sokovi ne vsebujejo konzervansov, dodanega sladkorja ali soli. Sokovi bodo odplaknili strupe iz vašega telesa, odlični so za vaše srce, cirkulacijo in vse splošno dobro počutje.
Zanimive recepte najdete na www.juicebox.si, vaš najljubši sadni napitek pa vam lahko pripravijo tudi v Juicebox baru v Ljubljani, Slovenska cesta 38 (nasproti Nebotičnika).
Vir:
-Koch V. Prehrambne navade odraslih prebivalcev Slovenije z vidika varovanj zdravja. Doktorska disertacija. Ljubljana: Biotehniška fakulteta, oddelek za živilstvo. 1997.
-Maučec Zakotnik J et al. Nacionalni program prehranske politike od 2005 do 2010. Ljubljana: Ministrstvo za zdravja. 2005.