Že babice so govorile, da so nekatere sveže rastline, predvsem zelišča lahko poleg kuhinjske uporabe tudi za zdravljenje. Seveda je poudarek na svežih rastlinah, tako pomlad bo kmalu tu in če imate vrt, prosto polico na oknu ali zgolj košček prostora, ki je obsijan s soncem se lahko lotite gojenja.
Tako boste imeli sveža zelišča za kuho pa tudi zdravljenje. Posebno je potrebno poudariti, da to vsekakor ni nadomestilo za klasične medicinske pripomočke ampak zgolj za blaženje posledic. Velik faktor so tudi nosečnice, ki morajo biti pri uporabi domačih pripravkov še posebej previdne.
Tako rožmarin (Rosmarinusofficinalis) lahko blaži mačka in sezonske čustvene motnje. Njegovo gojenje je zelo preprosto, le nekoliko je potrebno popaziti, če ga posadite na vrt, kjer lahko zmrzne. Recept za zdravljenje: v posodo z vročo, ne vrelo vodo dajte odrezan 3-4 cm kos mlade vejice rožmarina. Posodo zaprite s pokrovom za 5 minut. Popijte eno skodelico na dan do 7 dni zapored nato prenehajte za nekaj dni.
Aloe vera, lahko blaži opekline in ugriznine. Gojenje je nekoliko bolj zahtevno, predvsem pa je zelo občutljiva na zimo. Recept: odrežite list in iztisnite tekočino neposredno na opeklino, prav tako je možno doseči hladilni učinek pri ugrizih insektov ali pa alergijskih reakcijah.
Melisa, lahko pomaga pri glavobolih. Gojenje melise ni preveč zahtevno, ob primerni skrbi pa skoraj celo leto nastajajo novi listi. Recept: v majhen vrč damo 2 žlički sveže melise in 1 čajno žličko posušene. Vse skupaj zalijemo z vodo in pustite 5 minut.
Ognjič, lahko pomaga pri opeklinah in kožnih izpuščajih. Ognjič je nekoliko bolj občutljiv na hladno podnebje zato, v teh primerih setev na vrt ni primerna. Recept: potrebujemo 150g emulgiranega mazila, 70 g glicerola, 80ml vode, 75g cvetov ognjiča (samo rumeni listi). Emulgirano mazilo damo v keramično skledo, dodamo glicerol in vodo, vse skupaj razpustimo na sopari (tako kot čokolado). Dodamo cvetje in kuhamo tri ure, preverjati moramo, da vode pod skledo ne zmanjka. Nato ohlajajte, da se sestavine ne ločijo, ko se ohladi, precediti in prelijte v posodice.
Timijan, lahko pomaga pri kašlju in vnetju grla. Timijan potrebuje sončna in suha tla za dobro uspevanje. Recept: za čaj potrebujete 2 žlički svežih listov timijana in 1 žličko posušenih. Vse skupaj kuhajte 5 minut in nato servirajte. Lahko pa čaj ohladite in uporabite za grgranje ob vnetem grlu ali razdraženih dlesnih.
Navadni gabez (Symphytum officinale) pa lahko pomaga pri urezninah in zvinih. Njegovo gojenje potrebuje ilovnata tla. Recept: za olje potrebujemo 500g narezanih svežih listov in 750ml olivnega olja ali sončničnega. Vse skupaj kuhamo na nežnem ognju dve do 3 ure. Pustimo, da se ohladi in precedimo v stekleničko.