Virtualnizacija postaja del vsakdana, že kar nekaj časa pa je prisotna v zdravstvu. 3D obdukcija oz. virtualna obdukcija (Virtual Autopsy /Virtopsy) pa sodi med novejše tehnike virtualizacije.
Sistem z uporabo računalniške tomografij oz. CT, magnetne resonance oz. MRI (Magnetic Resonance Imaging) in natančne rentgenske slike ustvari tridimenzionalno sliko osebe. Na takšen način pride do virtualne kopije namenjene medicinskim preiskavam. Mrliški ogledniki in patologi tako lahko preučijo stanje žil, notranjih organov, kosti, tkiv in tako ugotovijo smrt osebe.
Ker gre za elektronsko shranjeno sliko jo je mogoče kadarkoli predstaviti tudi na glavni obravnavi. Na takšen način je omogočena tudi lažja in predvsem hitrejša komunikacija med forenziki, patologi in ostalimi, ki lahko pomagajo pri razreševanju vprašanja smrti. Na takšen način je omogočen tudi kasnejši vpogled ali pa učenje študentov na primerih.
Takšen način obdukcij je možno opraviti tudi v primeru, ko imajo svojci zadržke navadno zaradi vere, lahko pa tudi zaradi drugih okoliščin, saj telo umrle osebe ostane nedotaknjeno.
V virtualni obdukciji prednjači Švica, ta že kar nekaj let izvaja takšen postopek. Seveda je največji problem je seveda cena, ki bo še kar nekaj let omejevala uvedbo takšne tehnologije v splošno uporabo.