Predzadnji članek Kako ločevati/odlagati odpadke? bo posvečen BIO odpadkom oz. odpadkom, ki se lahko razgradijo. BIO odpadkom je namenjena rjava posoda, ki jo praviloma dobi vsako gospodinjstvo, ki plačuje komunalne odpadke, seveda če tak način zbiranja obstaja pri komunalnem podjetju.
V rjave posode tako sodijo kuhinjski odpadki in vrtni odpadki. Med kuhinjske odpadke sodijo zelenjavni odpadki, olupki in ostanki sadja, ostanek kave (t.i. zoc), kavni filtri, prav tako tudi čaj ter čajni filtri, ostanki hrane, jajčne lupine, pokvarjeni prehrambni izdelki ter papirnat vrečke za sadje in zelenjavo (primorski izraz ta njih je škrtoc) potem pa še papirnati robčki in brisačke.
Med vrtne odpadke pa sodijo rože, pokošena trava, listje, rezano grmičevje, plevel, razrezane veje in podobno.
Nikakor pa v BIO zabojnik NE sodijo tekoči ostanki hrane, cigaretni ogorki, kosti, plenice in higienski vložki, iztrebkov, tekstila, gume, plute, mrtvih živali, fekalij. Prav tako tudi ne zdravil, kemikalij, maščob ali odpadnega kuhinjskega olja, ki vsi sodijo med nevarne odpadke.
Pri BIO odpadkih je pomemben tudi način odlaganja predvsem kuhinjskih odpadkov. Najboljše bi bilo, če bi bili odpadki v papirnatih, biorazgradljivih polietilenskih ali biorazgradljivih vrečkah iz škroba (navadno koruznega). Razlog tiči v tem, da se tudi vrečka razgradi, a tega ljudje v večini ne počnejo. Večinoma je vse skupaj zapakirano v klasično plastično vrečko, najverjetneje zato, ker razgradljivih vrečk pač ni dovolj enostavno dobiti. Seveda pa je odlaganje neposredno v smetnjak najboljša izbira.