Pogovor o spolnosti in sexu z otroki je skoraj vedno težaven. Predvsem se starši sprašujejo na kakšen način in koliko naj otroci izvejo. No vprašanje bi se moralo začeti malo drugače, kaj se že vejo in ali je to kar vedo pravilno.
Dostopnost podatkov tako pravilnih kot napačnih je ob poplavi spletnih medijev ogromna. In glede na to, da 10 letniki že dodobra obvladajo uporabo računalnika jim je posledično tudi vsebina o spolnosti precej lahko dostopna. Včasih je že dovolj, da se na grobo sprehodijo po spletni strani 24ur.com, kjer članki z erotično vsebino kar krepko izstopajo.
Največji problem pri vsem skupaj je to, da si otroci zaradi nekoliko samosvojega doživljanja svetovnega spleta in neizkušenosti ustvarijo svojo sliko o tej tematiki, ki pa praviloma ni pravilna. Spletnih strani, ki bi na otroku razumljiv način prikazale spolno tematiko skorajda ni, tako se večinoma iskanje konča na pornografskih straneh. Z blokiranjem vsebine s t.i. starševski nadzor (parental control) pa se praviloma blokira tudi poučna vsebina. Mladostnike pa to še bolj podžge k iskanju »prepovedane« vsebine, saj s proxy strežniki enostavno dostopajo tudi do prej onemogočenih straneh. Na tak način pa si starši kopljejo jamo.
Seveda pa je pogovor o spolnosti pravilom nekakšna tabu tema in je dosti laže poiskati informacije na internetu. Saj to ni niti tako slabo, a otrok pri 10+ letih ne more ločiti med pravilnimi in napačnimi podatki. Naloga staršev je tako, da se z otrokom pogovarjajo in po možnosti razjasnijo različne stvari in napačne predstave. Nikakor pa starši otroka ne smejo zatreti pri raziskovanju po spletu, če ugotovijo, da ga ta tematika zanima. Vsekakor je to znak, da je pogovor o spolnosti ne bi bil odveč, saj otrok želi informacije. Če jih ne bo dobil od staršev jih bo poiskal kje drugje.
Glede na to, da statistike kažejo, da ima veliko otrok spolne odnose že pri 15-ih letih, je pogovor o različnih vrstah kontracepcije skorajda nujen pred tem letom, prav tako tudi o spolno prenosljivih boleznih. Ker po toči zvoniti je prepozno, je zato bolje preventiva kot kurativa.
Starši so tisti, ki morajo otroka usmerjati proti odraslosti in spolna vzgoja je eden od dejavnikov, ki otroku pomagajo pri ustvarjajo svoje identitete. Živimo v 21. stoletju, kjer sex nikakor ni več tabu tema, za to je kriv predvsem internet in liberalnost medijev.