Prijava nasilja v družini je sedaj nekoliko lažje, saj je Policija omogočila anonimno elektronsko prijavo. Družinsko nasilje je zelo težko odkrivati, da je navadno skrito za zidovi hiše, velikokrat gre tudi za verbalno nasilje, ki navzven ni tako opazno. Žrtve družinskega nasilja so navadno najbolj občutljive skupine, te pa so otroci, ženske in starejši. Takšne žrtve so praviloma nemočne, in občutek, da če bodo nasilje prijavile bo povzročitelj nasilja z njimi ravnal še huje.
Kazenski zakonik (KZ-1) je na novo opredelil družinsko nasilje v katerega vnesel mnogo novosti. Tako je kot družinsko nasilje kvalificirano grdo ravnanje, pretepanje, ponižujoče ravnanje, grožnjo z neposrednim napadom na življenje ali telo ter preganjanje iz skupnega prebivališča in omejevanje svobode gibanja, zalezovanje, prisiljevanje k delu ali opuščanju dela ali spravljanje v podrejen položaj.
Storilec družinskega nasilja je lahko katerikoli družinski član, tudi če se to zgodi po razpadu družinske skupnosti.
Poleg samega družinskega nasilja je npr. kaznivo dejanje tudi, povzročitev telesne poškodbe, KD zoper spolno nedotakljivost pa tudi umor in uboj.
Ker se Policija zaveda, da je prijavo zoper družinskega člana dokaj težko podati so se po stilu e-prijave korupcije, ponuditi tudi e-prijavo družinskega nasilja.
Policija obljublja, da bo vsako prijavo skrbno preučila in primerno ukrepala. Prijava je lahko oddana anonimno, če pa želite lahko dopišete svoje podatke.
V prijavo je potrebno podati čim več podatkov, saj bo tako ukrepanje lažje. Tako je dobro napisati:
– kdo izvaja nasilje,
– kdo je žrtev,
– kje in kdaj se to dogaja,
– kaj se dogaja, kako.
Obrazec je na voljo tukaj, dodate mu lahko tudi priponko (npr. slika, video….). Majhen problem je le ta, da je velikost omejena na 10MB.
!!!Ne čakajte s prijavo, saj se nasilje samo od sebe ne bo nehalo!!!