Ženska viagra je izraz, ki se ga uporablja v pogovornem jeziku, zaradi podobnih učinkov kot jih ima tista prava »modra tabletka«, ki jo je razvila družba Pfizer.
Tako kot moška je tudi ženska izvedba namenjena zdravljenju spolnih motenj. Pri ženskah je razlog zanje velikokrat drugje kot pri moškem, saj je so v večji meri krivi psihični faktorji kot fizični. Tako je velikokrat vzrok v kakšnem dogodku iz mladosti ali pubertete, prav tako pa veliko faktorjev izvira iz poznejših obdobij. Te pa so slaba samopodoba, nesamozavestnost, stres, jeza,… velikokrat je pomemben faktor tudi partnerska zveza.
Razlok pa je lahko čisto medicinske narave, kot so pomanjkanje hormonov, poškodovano živčevje, oviran pretok krvi.
Znaki in simptomi spolne motnje so med drugim zmanjšanje vlažnosti nožnice, zmanjšanje prožnosti nožnice predvsem pa zmanjšana občutljivost mednožja in prsnih bradavic.
Podatki iz študije, ki so jo opravili na University of Chichago je pokazala, da je 14% žensk imelo probleme s spolno vzburjenostjo, 7% jih je občutilo bolečino in neprijeten občutek med spolnim odnosom, 22% pa je imelo probleme z zmanjšano spolno slo (libidom).
Zdravljenje pa je odvisno od tega kakšen je vzrok. Tako gre lahko za hormonsko terapijo ali pa za zdravilo ki poveča krvni obtok.
Bremelanotide je zdravilo, ki so ga razvili v Palatin Technologies, a so v 2 fazi testiranja na ljudeh testiranje v letu 2008 začasno prekinili, saj naj bi imel za stranski učinek povečanje krvnega pritiska. Učinkoval je tako pri moški kot pri ženski spolni motnji, a je za razliko od Viagre deloval zgolj na zvišanje spolne sle (libida) preko živčnega sistema.
Intrinsa pa ni zdravilo ampak hormonski obliž, ki vsebuje testosteron, izdeluje pa ga Procter & Gamble. Obliž deluje tako, da se testosterone absorbira skozi kožo v krvni obtok. Količina testosterona v obliže je 300µg/24hrs, kar je občutno manj kot pri moških obližih. Raziskava, ki so jo pri P&G izvedli je pokazala, da se je pri ženskah ki so uporabljale placebo obliže, zadovoljstvo pri spolnem odnosu povečalo za 19%, pri tistih, ki pa so uporabljale Intrinsa obliže pa je bil porast kar 73%.
Flibanserin je zdravilo, ki ga proizvaja Boehringer Ingelheim. Prve študije so pokazale visoko povišanje libida pri ženskah z izjemno nizko spolno slo. 3 klinična faza, ki so jo izvedli v letu 2009 na 2000 ženskah, ki niso bile v menopavzi a so trpele za hiperaktivno obliko spolne motnje. Rezultati, ki so jih predstavili na kongresu European Society for Sexual Medicine v Lyonu niso pokazala pretresljivih podatkov. Ženske, ki so prejemale zdravilo so povedale, da se je število »zadovoljivih spolnih izkušenj« povečalo iz 2.8 na 4.5 v mesecu. Tiste, ki pa so jemale placebo so doživele 3.7 takšnih občutkov na mesec.
Kakorkoli že, spolna motnja pri ženskah vsekakor ni tako nepogosta stvar, kot bi si lahko mislili. Še vedno pa ni čarobne tabletke, ki bi problem rešila tako kot »modra tabletka« pri moških. Farmacevtske družbe bodo vsekakor čez čas razvile zdravilo, ki bo tudi to motnjo odpravilo in ženskam omogočilo enake užitke kot moškim.