Tušmobil je po spremembi pravil s strani APEK-a, kot prvi redno vpeljal UMTS tehnologijo na 900 MHz pasu. Že v lanskem letu je tehnologijo testno preizkušal (Tušmobil kot prvi testira UMTS prenos na frekvenci 900MHz), a mu APEK ni podaljšal testnega delovanja. Tako sedaj koristijo vsaj enega od dveh 900MHz frekvenčnih pasov (880,10 MHz – 889,90 MHz in 925,10 MHz – 934,90 MHz), ki sta mu bila dodeljena prvotno za GSM tehnologijo.
Ključna prednost UMTS900 v primerjavi z UMTS2100 je pokritost. Podatki raziskav kažejo, da se v urbanih središčih pokritost poveča za več kot 40%, izven mest pa za več kot 100%. To posledično pomeni manj oddajnikov za pokrivanje istega področja. Hkrati pa tudi to, da je na en oddajnik hkrati priključenih več uporabnikov, kar pa ponavadi pomeni njegovo večjo obremenjenost in slabše rezultate predvsem pri prenosu podatkov.
Ima pa uvedba UMTS tehnologije na 900MHz pasu še eno posebnost. Vsi UMTS telefoni je ne podpirajo. Ker so v Sloveniji in tudi drugod po Evropi najprej uvajali UMTS na 2100MHz pasu so temu bili prilagojeni tudi mobilniki, šele postopoma so postali dual ali tri band na UMTS tehnologiji.
Tušmobil je bil pri uvedbi z informacijami dokaj skop povedali so le, da so UMTS900 oddajnike vključili v Ljubljani in Celju iz prenovljene slike na njihovi spletni strani izgleda tudi da v Mariboru.
Njihova UMTS mreža deluje s hitrostjo HSDPA (do 3.6 Mbps) in HSUPA (do 2.0 Mbps).