Avtomatski defibrilator oz. AED (Automated external defibrillator) je naprava, ki rešuje življenja. Na spletni strani aed-baza.si so zbrali bazo 429 lokacij defibrilatorjev po Sloveniji. Pravzaprav je šlo za nadaljevanje akcije, ki je bila opisana v tem članku (Kako deluje AED-avtomatski defibrilator in kje so po Sloveniji?).
Problem avtomatskih defibrilatorjev je ta, da večina ljudi ne ve kje se nahajajo in tako v ključnih trenutkih ne morejo odreagirati. Avtomatski defibrilator je narejen tako, da ga lahko uporablja prav vsak. Potrebno je storiti zgolj dvoje. Elektrodi je potrebno namestiti na prsni koš (nekatere izvedbe imajo že narejeno oddaljenost ene od druge) in pritisniti tipko za aktivacijo. AED pa bo samodejno sprožil postopek v primeru, da bo ta potreben. V primeru , da gre za manjšega otroka, se lahko stvar zatakne, saj so elektrode precej velike, nimajo pa vsi defibrilatorji dodanih elektrod za otroke.
Pomembno pa je to, da AED zgolj pomaga pri oživljanju in ne more opraviti vsega dela sam. Pomaga v primerih, ko srce preide v fibrilacijo, kar pomeni, da migeta in se ne krči, posledično pa ne pretaka krvi po žilah. Človek nato v 10-ih minutah umre, s tem, da ima lahko posledice že v nekaj minutah. Možnost preživetja je tako vsako minuto manjša za 10%.
Sam postopek oživljanja poteka tako, da ko ugotovimo, da oseba ne diha pokličemo 112, če je v bližini še kdo naj ta pokliče in steče po avtomatski defibrilator, drugače po njega stečemo mi. Nato namestimo defibrilator ter sprožimo postopek. Možna sta dva scenarija. Prvi, da bo AED začel z defibrilacijo, mi pa nato z oživljanjem v razmerju 30 (stisk prsnega koša): 2 (vpiha). Druga možnost pa je, da AED oceni, da defibrilacija ni potrebna, v tem primeru pa začnemo s TPO (temeljni postopki oživljanja) takoj.
Kako to izlgeda si lahko ogledate v katerem od video posnetkov na eni od spletnih strani. http://www.aed-baza.si/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=85
Več uporabnih informacij lahko najdete na portalu http://www.aed-baza.si/.