Minute za jezik predvajane 23.9.2010 so obravnavale problematiko uporabe vaš in svoj. Joža Lakovič je pojasnila, da osebni svojilni zaimki izražajo pripadnost govorečemu, ogovorjenemu oz. neudeleženemu v pogovoru. Osebni svojilni zaimki so torej: moj, tvoj, njegov, najin, vajin, njun, naš, vaš , njihov.
Povratni svojilni zaimek pa izraža svojino, lastnino osebka oz. pripadnost osebku stavka. V je v vseh oblikah enak, torej svoj.
Nato pa so podali še nekaj primerov uporabe. Moja hiša je bila prodana na dražbi ali pa Moral sem se posloviti od svoje hiše. In še nekaj primerov pravilne uporabe. Udrihamo po napakah drugih, svojih pa se ne zavedamo. Prosimo vas, da pošljete svoje osebne podatke. Ne sramujem se svoje preteklosti. Njegov avto je ostal na parkirišču. Svojega avta ni našel na parkirišču.
Svojilni zaimek lahko v nekaterih primerih tudi izpustimo. Njegova vloga je v takšnih primerih predvsem poudarialna. Npr. V članku sem zapisal. V svojem članku sem opozoril na napake.
Povratni svojilni zaimek se uporablja tudi v prenesenem primeru. Npr. Ima svojih 30 let ali pa Vsaka stvar ob svojem času.
Kopičenje povratnih svojilnih zaimkov pa ni dobro. Npr. Praznovali so (svojo) 10. obletnico (svojega) obstoja.
Do napak velikokrat prihaja zaradi oglasov, kjer pride do občutka, da potencialnega kupca vikajo. Tako bi morali reči npr. Poskrbite za svoje zdravje. Ohranite čistočo svojega doma ali pa Lahko ohranite svojo neodvisnost.
Ogled oddaje je na voljo tukaj.