Samsung I8700 Omnia 7 je mobilnik, ki sta ga napovedala oba največja mobilna operaterja v Sloveniji (Mobitel in Simobil). Njegov prihod je napovedan za november 2010, cena pa kot vedno ni znana.
Samsung I8700 Omnia 7 oz. Omnia 7 bo kot kaže tisti mobilnik, ki bo prebijal led na slovenskem področju z operacijskim sistemom Windows Phone 7. Tako kot vsak mobilnik pa ima tudi ta svoje dobre in slabe strani. Po svojih lastnostih pa je je sila podoben mobilniku Samsung I9000 Galaxy S.
Ključne lastnosti mobilnika so: štirifrekvenčni GSM in trifrekvenčni 3G sistem. Super AMOLED capacitive zaslon na dotik v velikosti 4 inčev. Podpira večtočkovnost in ima zaščito proti praskam. Kot že omenjeno na njem teč operacijski sistem Windows Phone 7, ki ga poganja 1GHz procesor Snapdragon QSD8250. 5MP fotoaparat s samodejnim ostrenjem, LED bliskavico in snemanje v HD (720p) ločljivosti s 25 slikami na sekundo. Za povezavo v svet skrbi HSDPA do 7.2 Mbps, HSUPA do 5.76 Mbps in Wi-Fi b/g/n. Vgrajen je tudi GPS, FM radio z RDS, 3.5mm vtič za slušalke, microUSB konektor, Bluetooth 2.1.
Ključni manko mobilnika je ta, da nima podpore za microSD kartico. Je sicer res, da je vgrajenega 8 oz. 16GB, a je psihološko to korak nazaj. Druga pomanjkljivost je ta, da ni stereo zvočnika, tretja velika pa ta, da ni zaščite za foto lečo.
Poleg samih pomanjkljivosti/omejitev mobilnika jih cel kup prinaša tudi operacijski sistem. Ključni problem WP7 bo ta, da je prenos podatkov sila otežen. Bluetooth ne omogoča prenosa podatkov, prav tako tudi USB povezava ne. Za razliko od Androida so tukaj novi programi tretjih družb redkost. Izostala je podpora za Flash ali Silverlight, video klice, multitasking in copy/paste funkcijo. Nova zvonjenja so na voljo zgolj preko Marketplaca, ni podpore za DivX.
Roko na srce je tudi Android imel v svoji prvi različici ogromno omejitev, a so jih v prihodnih inačicah tudi ogromno odpravili. Tako se bo sedaj vsak operacijski sistem po funkcionalnosti primerjal z Androidom, kar pa ne bo lahka stvar.
Velikost mobilnika Omnia 7 je 122 x 64.3 x 11 mm, teža pa 138g. Kar mobilnik po teži uvršča v rang iPhone 4, po merah pa je skoraj enak Galaxy S. Na sprednji strani ga krasijo trije gumbi. V sredini je Windows gumb, na desni je Search gumb, na levi pa Back. Ob strani se skriva gumb za uravnavo glasnosti (leva), na desni pa gumb za zaklep in Camera gumb. Na zgornji strani pa je microUSB in priklop za slušalke.
Pri zaslonu ni nič novega, je prav takšen kot pri Samsung Galaxy S. Na splošno odličen.
Problemov, kot jih ima iPhone 4, Omnia 7 nima. Sprejem signala je precej dober tudi tam kjer bi praviloma moral nagajati. Video klica mobilnik ne podpira, prav tako pa manjka tudi pametno vpisovanje številk. Pri samem klicanju pa se uvršča nekje v sredino.
Kako bo s QWERTY tipkovnico in slovenskimi znaki bomo videli. Tudi FM radio ima precej omejitev. Radia ni mogoče poslušati preko slušalk, prav tako se je RDS podpora nekje izgubila. Precej bolje delujeta galerija, predvajalnik, fotoaparat in GPS (Bing Maps).
Za na konec pa povezljivost. Ta bo kot izgleda pri WP7 resničen problem. Prenos datotek bo možen zgolj prek Zune aplikacije, saj so pri Microsoftu odstranili funkcijo mass storage. Tudi če ima mobilnik spominsko kartico se problem ne bi rešil. Sinhronizacija je tako mogoča preko Wi-Fi ali USB-ja oz. celo SkyDrive sistema. SkyDrive je brezplačna Microsoftova funkcija za »oblačno« shranjevanje podatkov. Microsoft ponuja 25GB spomina.
Najverjetneje je razlog za odločitev starejše izvedbe Bluetootha 2.1 in ne 3.0 ta, da ne podpira prenosa podatkov ampak zgolj zvok.
Končno oceno pa je sila težko dati. Saj je kot prvo težko oceniti kaj Microsoft predvideva za naslednje inačice operacijskega sistema. Druga težka odločitev pa je kater mobilnik WP7, saj so vsi skoraj identični. Razlike so le v podrobnostih in zunanjem izgledu.
Ali se bo vzhičenost nad operacijskim sistemom WP7 nadaljevala tudi po prihodu mobilnikov v roke uporabnikov pa bomo videli. Proizvajalci so očitno še vedno.