Na Mobitelov M:Android natečaj se je prijavilo 54 aplikacij . Največ 11 jih je v sklopu Igre in zabavne aplikacije, nato z 9-imi sledita sklopa Osebni asistenti in pripomočki in Pregled informacij. Dostop do vsebin jih ima 8, 7, Družabne aplikacije, multimedija, poraba, po 5 pa Promet in vozni redi ter Lokacijske aplikacije.
Glasovanje za aplikacije poteka do 29.11.2010, 30.11.20110 bo razglasitev 20 zmagovalnih aplikacij. Za 10.12.2010 je predviden izbor in objava prvih treh zmagovalnih aplikacij, 17.12.2010 pa razglasitev zmagovalca in podelitev nagrad.
Kako do aplikacij in kako glasovati?
Navodila za oba odgovora najdete na tej spletni strani.
V tem in še dveh člankih (kmalu), (kmalu) bo pokomentiranih 9 po subjektivnem mnenju najbolj zanimivih aplikacij. Te pa so (Šojter, Ocenjevalec, Prometoid, TVsporedi, Poraba, Kino Predstave, Mobilna poraba, Razglejmo.se in CPP)
Šojter– študentsko fojter je namenjen predvsem študentom, ki koristijo študentske bone za subvencionirano študentsko prehrano. Šojter je razvil Jure Žove, za svoje delovanje potrebuje inačico Android 2.x in deluje tako v ležečem kot pokončnem načinu. Program je pregleden in za študente sila uporaben. S klikom na menijsko tipko se odpre vrstica, ki ponudi funkcije (Iskanje, Moja Lokacija, Razvrščanje, Posodabljanje in O Aplikaciji). Iskanje deluje po načinu instant searching in tako rezultate prikaže že z vpisom treh črk. Moja lokacija omogoča izbiro GPS, Omrežje ali pa ročni vnos naslova.
Ko smo iskano restavracijo našli se ob kliku nanjo odprejo njeni osnovni podatki (lokacija, delavnik, oddaljenost). Podana je tudi ikona za npr. dostop za invalide, vegeterijanska prehrana…, pod razdelkom pa doplačilo in vrednost obroka. Na voljo pa je tudi podaja ocene. V vrstici spodaj sta na voljo še meni (stalni, dnevni) in Lokacija.
Ocenjevalec je razvila družba Klika d.o.o. in potrebuje Android 2.x za svoje delovanje. Podpira zgolj pokončni način delovanja. Program je namenjen ocenjevanju in komentiranju različnih stvari. Za samo delovanje registracija ni potrebna, to potrebujete le za dodajanje in komentiranje/ocenjevanje.
Aplikacija samodejno poišče približno lokacijo uporabnika in nato v zgornjem delu prikaže zemljevid, v spodnjem pa najbližje komentirane lokacije. Menijska tipka uporabniku omogoči dostop do funkcij Spisek, Prijava in Registracija. Spisek pa je razdeljen na štiri sklope Plus, Minus, Zadnje in Moje.
Izbira lokacije pa uporabnika pripelje do slike lokacije, ki jo je uporabnik komentiral. Pod sliko je kratek opis in seveda število glasov ter puščica, ki pokaže kako so uporabniki zadovoljni. Seveda razvijalci niso pozabili niti na komentiranje prijave.
Trenutno je lokacij manj kot 15, a aplikacija obeta veliko.
Prometoid je aplikacija, ki je je razvil Tomaž Orter in potrebuje vsaj Android 1.6 in deluje tako v pokončnem kot ležečem načinu. Prometoid je namenjen hitremu dostopu do podatkov o stanju na slovenskih cestah. Tako so sem zajete nesreče, zastoji, zapore cest, stacionarni radarji, policijske kontrole, kontrola vinjet, sneg… Program glavnino svojih podatkov črpa iz portala promet.si. Tako se na osnovni strani prikažejo obvestila, ki so na voljo. Razporejena so po barvah. Rdeča pomeni zelo pomembno, rumena pomembno, modra manj pomembno in zelena nepomembno obvestilo. S klikom na obvestilo se odprejo dodatne informacije o obvestilu ter ikona za prikaz obvestila na zemljevidu.
Menijska vrstica uporabniku ponudi funkcije Osveži, Dodaj, Zemljevid, Kategorije in Nastavitve. Funkcija Dodaj uporabniku omogoča dodajanje lastnih obvestil in jih tako ponuditi drugim uporabnikom. Teh obvestil ob testiranju aplikacije ni bilo.
Zemljevid prikaže obvestila na zemljevidu Slovenije, hkrati pa z modro piko prikaže trenutno lokacijo uporabnika.
Kategorije omogoča izbor kategoriji, teh je kar 13 (Nesreča, Delo na cesti, Zastoj, Zapora ceste, Poledica, Izredni dogodek, Veter, Sneg, Prepoved za tovornjake, Stacionarni radar, Policijska kontrola, Kontrola vinjet in Drugo)
Program je trenutno zgolj prepis informacij iz portala promet.si, a v svoji osnovi omogoča mnogo več, saj lahko uporabniki sodelujejo pri dodajanju informacij in njihovemu posredovanju drugim.