Nadaljevanje članka Kako pisati blog? se je nekoliko zavlekla, ampak začeto je potrebno končati. V tem članku torej o okolju pisanja Bloga ter gostovanju.
Ko se odločimo pisati blog se odpre kar nekaj vprašanj med prvimi je kje bomo gostovali, kar je navadno pogojeno tudi z okoljem v katerem bomo pisali blog.
Najbolj razširjena okolja pisanja bloga so pravzaprav zgolj tri, WordPress, Blogger in Tumblr. Odprtokodnih inačic pa je ogromno.
Okolje WordPress, ki je včeraj (1.12.2010) dobilo inačico 3.0.2 je okolje, ki ponuja ogromno možnosti. Možna sta pravzaprav dva oz. trije načini kako delati v tem okolju. Prva možnost je, da si uporabnik na svoj strežnik namesti različico WordPressa, druga možnost je gostovanje na strani WordPress.com tretja pa gostovanje pri katerem drugem ponudniku (npr. blog.siol.net). Okolje WordPress se venomer nadgrajuje in tako vedno znova ponuja nove funkcionalnosti. Izbira ozadij in t.i. Widgetov (Vtičniki) je ogromna in tako je uporaba še lažja. Kako vse skupaj deluje in navodila za pisanje so na voljo na tej strani.
Drugo veliko okolje je Blogger. Gre pravzaprav za Googlovo okolje, ga uporablja blogspot.com. Okolje je prav tako precej napredno in dokaj primerljivo z Wordprssom a nekoliko manj prilagodljivo. Blogger je v celoti preveden v slovenščino, pri WordPressu pa je nekoliko drugače. blog.siol.net ima prevedeno različico, prav tako je možno prevod v slovenščino imeti, če gre za blog, ki ga uporabnik sam gosti (prevod lahko najtete tukaj). Medtem, ko gostovanje na WordPress.com te možnosti nima.
Tretji med bolj prepoznavnimi in bolj razširjenimi pa je Tumblr, ki je na voljo od leta 2007. Tumbler je pravzaprav mešanica med blogom in Twitterjem, a je še vedno bolj blog. Znan je predvsem po funkciji rebloging. Slovenščine pa tukaj ne boste našli. Nekaj uporabnih funkcij pa je predstavljenih tudi na njihovi strani.
Kar se tiče gostovanja je bilo nekaj že povedanega. Tako je na voljo lastn gostovanje, kjer se uporabnik navadno odloči za WordPress. Druga možnost je gostovanje pri ponudniku. Omenjeni so že bili trije WordPress.com, Blogger in Tumblr. Omenjen je bil en slovenski in sicer Siol-ov (). Ta je baziran na WordPressu, a omogoča mnogo manj svobode kot samostojna različica. Še dva večja slovenska gostitelja blogov sta Dnevnikov, ednevnik.si, in Večerov, vecer.com/blog. Oba delujeta v nekoliko samosvojem okolju in omogočata mnogo manj funkcij.
Odločitev kje pisati je tako najbolj pogojena s tem kaj vse si uporabnik želi. Največji problem pri tem je, da ko ugotovi, da mu trenutno okolje ne omogoča dovolj povzroči težave pri prehodu na novo okolje.
Naslednji članek pa o pisanju in ustvarjanju bloga.