Samsung Omnia 7 je prvi mobilnik, ki je pri nas na voljo z operacijskim sistemom Windows Phone 7. Vse lastnosti in nekaj problemov si lahko preberete v tem članku (Samsung I8700 Omnia 7 v vsej svoji veličini in omejitvami Windows Phone 7-recenzija). Skratka prvi vtis mobilnika je da je lahek, lepo oblikovan in kljub 4 inčnemu zaslonu ravno prav velik za v roko. Osnovni trije gumbi so Nazaj, »Windows« in Išči, ob strani so gumbi za slikanje, prižiganje in ugašanje ter na drugi strani za uravnavanje glasnosti. Zgoraj pa je vtičnik za slušalke in sila zanimiv priklop microUSB. Zanimiv zato, ker je za zaščiten z razliko od zaščitne leče fotoaparata, ki ni niti vbočena.
Druga zanimivost pa je sam vmesnik, ki je zelo slikovit in na splošno drugačen od vseh ostalih operacijskih sistemov, ki jih poznamo do sedaj. Ta preprostost pravokotnikov in kvadratkov v osnovnem pogledu je v določenih pogledih preveč preprosta, prav tako pa tudi naloženih aplikacij iz Marketplaca tukaj ni moč najti. Te se skrivajo šele v drugem meniju, do katerega pridemo s klikom na puščico desno.
Uporabniški vmesnik teče brez problemov, pa tudi t.i. blue screen, ki ga nekako nesramno pričakujemo od Microsofta ni.
Uporabniku so tako poleg brskalnika Internet Explorer, ki sicer deluje tekoče in ima vse kar poznamo iz ostalih brskalnikov. A v primerjavi z Androidom 2.2 manjka ključna stvar in to je podpora za Flash.
Druga funkcija je Photo Sharing, ki omogoča preprosto izmenjavo/nalaganje slik na profile kot so Facebook, Flickr, Picasa… tretja zanimiva funkcija je XboxLive, ki je pravzaprav okolje kjer so na voljo vse igrice. In seveda četrto je Microsoft Office. Ta vsebuje OneNote, Excel, Word in PowePoint ter funkcija SharePoint, ki omogoča odpiranje dokumentov na Microsoft SharePoint Server 2010.
Marketplace pa je svojevrstna zgodba. Funkcije s toliko težavami pa že dolgo ne. Najprej ima probleme pri registraciji, ki jo je skoraj nemogoče izvesti preko mobilnika. Ko uporabniku vseeno to uspe se zaplete pri prenosu aplikacij. Problem je predvsem error c101a7e, ki se pojavlja in izgineva. Edino zdravilo, ki vsaj malo pomaga je, da ne hitimo s tipkanjem. Naslednji problem je nepreglednost, saj iskanja s pomočjo iskalnika ni omogočeno. Skratka tukaj ima Windows Phone 7 probleme. Marketplace pa tudi ni tako bogat s številom aplikacij. Ima pa eno zelo dobro lastnost in to je preglednost, pa tudi glasbeni del, kjer je moč poslušati izseke pesmi, ki jih je mogoče kupiti.
Uporabniški vmesnik fotoaparata je preprost, a hkrati uporaben. Za 5MP fotoaparat pa so slike zelo dobre. Pri videu je zelo priročna funkcija, da je moč bliskavico uporabiti kot luč in tako osvetliti prostor. Na voljo sta dve kakovosti VGA in 720p(HD). Video je zadovoljive kakovosti, a bi lahko iztisnili še kakšno sliko na sekundo.
Povezava z računalnikom pa je čisto druga stvar. Vse poteka preko programa Zune, kar pomeni da ni neposrednega dostopa do spomina mobilnika. Zelo priročno pa je tudi shranjevanje na SkyDrive (Microsoftov oblačni prostor), ki ponuja 25GB brezplačnega prostora.
Samsung Omnia 7 oz. bolje rečeno Windows Phone 7 je čisto nekaj drugačnega. Njegova zasnova se močno razlikuje od ostalih operacijskih sistemov, ali je to dobro ali slabo bo pokazal čas in uporabniki. Vsekakor pa WP7 potrebuje še veliko popravkov, saj mu v primerjavi s konkurenčnimi mobilnimi operacijskimi sistemi manjka kar nekaj ključnih vsebin. Mobilnik je vsekakor prikupen in uporaben, deluje pa tekoče. Tako vsekakor po tej plati ni problemov, kar je velikokrat odločilni kriterij.