Mnogo izmed nas verjetno ne ve kako so narejene prave mize za biljard zato bomo na kratko razložili kaj imata skupnega kamnoseštvo in biljard. Vsak proizvajalec biljardnih miz se dobro zaveda, da je za podlago mize potrebno uporabiti popolnoma ravno in natančno izbrušeno kamnito ploščo, za katero je najbolje, da je narejena z skrila.
Izkušeni igralci biljarda se namreč še predobro zavedajo kako pomembno je, da se biljardne krogle nemoteno in v ravni liniji kotalijo po mizi natanko tja kamor so jih usmerili.
Za izdelavo popolnoma ravne podlage mize, ki omogoča nemoteno kotalenje krogel pa je v prvi meri odgovorno kamnoseštvo in spremljujoča dejavnost obdelave kamna. Podlaga biljardne mize je izdelana iz skrila vrhunske kakovosti, ki je obdelan in pripravljen z uporabo sodobne in napredne tehnologije, ki poskrbi za popolno ravnost in gladkost podlage.
Skril je pogosta metamorfna kamnina, ki nastane z lokalnim preoblikovanjem prvotnega sedimenta – skrilavca iz gline ali vulkanskega pepela.
V Sloveniji so nahajališča skrilavca na SV delu Ljubljanske kotline in tudi na Krasu, tam je tudi najbolj razširjeno kamnoseštvo, ki se ukvarja s pridobivanjem in obdelavo skrila.
Skril se nahaja v globokih podzemnih plasteh, ponavadi med dvema plastema peščenjakov, ki ga obdajata iz zgornje in spodnje strani. Kamnoseštvo se začne z vrtanjem lukenj v plasti kjer se nahaja skril. Prvi korak je razstreljevanje s pomočjo eksploziva, ki naredi dovolj velike luknje za namestitev kamnoseških strojev, ki potem nadaljujejo z izkopavanjem. Skril je že na mestu izkopa razrezan z uporabo hidravličnih rezalcev in oblikovan glede na potrebe naročnikov in podjetij, ki se ukvarjajo z izdelavo sekundarnih proizvodov. Po razrezu je skril nemudona naložen na transportna sredstva in prepeljan v tovarne ter predelovalne obrate. Zelo pomembna je zaščita razrezanega skrila, saj se le ta pred dokončno obdelavo ne sme popolnoma izsušiti, saj tako postane drobljiv in neuporaben.
Obdelava skrila je večstopenjski postopek. Najprej ga je potrebno z uporabo žage s trpežnimi dimantinimi rezili, razrezati v manjše dele, ki jih potrebujemo za izdelavo sekundarnih proizvodov (npr. podlaga biljardne mize).
Za podlago biljardne mize se skril najprej razreže na tri popolnoma enake kar se doseže s pomočjo računalniških izračunov in avtomatsko vodenih rezalnih strojev. Vsi trije deli se morajo popolnoma ujemati, tako v širini, debelini in gladkosti površine.
Ko so vsi deli do potankosti obdelani, izravnani in nabrušeni se jih z uporabo strojev združi, uravna tako da dobimo popolnoma ravno enotno površino, ki se jo potem pripne z zatiči in vijaki, tako, da dobimo večjo ploščo, ki služi podlagi za biljardno mizo. Robove te podlage se dodatno obreže tam kjer se bodo nahajale luknje biljardne mize ter nabrusi vrhnji rob, tako, da biljardna krogla lažje pade v luknjo, ko je popolnoma na robu.
S tem je podlaga za biljardno mizo končana in vse kar je potrebno storiti je nekaj dnevno izsuševanje skrila saj mora biti pred uporabo popolnoma izsušen in dodatno preverjen za morebitne napake in nepravilnosti.
Po izsuševanju in dodatnem preverjanju brezhibnosti podlage za biljardno mizo je kamnoseštvo opravilo svoj del naloge. Podlage iz skrila so sedaj lahko naložene na tovornjake in razposlane proizvajalcem, ki poskrbijo za izdelavo vrhunskih biljardnih miz.