Jutranja tabletka/ nujna kontracepcija (ang. morning-after pill ali emergency contraception) je tako kot je bilo zapisano v tem članku (Kako zanesljiva je jutranja tabletka/morning-after pill in kje lahko dobiš/kupiš?) v namenjena rešitvi v sili ob nezaščitenem spolnem odnosu. Prav tako je ob pisanju članka jutranja tabletka zagotavljala učinek do 72 ur oz 3 dni. No ellaOne (Ulipristal acetate) to spreminja, saj deluje do 120 ur oz. 5 dni po nezaščitenem spolnem odnosu. Tako je 30mg dozo potrebno vzeti ne kasneje kot 120 ur po spolnem odnosu ne glede na stadij menstrualnega cikla. Konzumirana je lahko med obrokom ali brez njega jo je pa potrebno vzeti še enkrat, če v 3 urah po zaužitju pride do bruhanja.
Jutranja tabletka ellaOne oz. bolje rečeno Ulipristal acetate deluje kot modulator progesteronskih receptorjev. To pomeni, da se usidra na receptorje, kjer bi se moral progesteron in tako prepreči njegovo učinkovanje. Nosečnost se tako prepreči z zamikom ali preprečitvijo ovulacije.
Prva študija, ki so jo naredili je zajemala 1241 žensk povprečno starih 24 let. EllaOne tabletko so vzele od 2 do 5 dni po nezaščitenem spolnem odnosu in od vseh jih je zanosilo 2.1%, kar pomeni 26.
Druga študija pa 2221 žensk starih med 16 in 36 let, tabletko so vzele 3 do 5 dni po nezaščitenem spolnem odnosu. S tem da je ena skupina jemala levonorgestrel, druga pa ulipristal acetate (EllaOne).
Med tistimi, ki so tabletko vzele do 3 dni po spolnem odnosu jih je 15 od 844 postalo nosečih (1.8%) iz EllaOne skupine. Iz skupine, ki pa je jemala levonorgestrel pa jih je bilo nosečih 22 od 852, kar je 2.6%.
Majhna skupina tistih, ki pa je jemala jutranjo tabletko med 3 do 5 dni po spolnem odnosu pa v skupini, ki je jemala EllaOne nobena od 97 žensk ni zanosila. Medtem ko v skupini, ki je jemala levonorgestrel so med 106 zanosile 3 ženske.
Študija je tako pokazala, da ulipristal acetate preprečuje do 67% neželenenih nosečnosti, če se ga vzame v roku 72 ur in v 50% če se ga vzame v roku 120 ur od nezaščitenega spolnega odnosa. V primerjavi z ostalimi jutranjimi tabletkami, ki učinkujejo malo manj kot v 60% če so vzete v roku 72 ur.
Neželeni stranski učinki, ki so se pojavili pri jemanju ellaOne so glavobol (1 od 10 primerov), slabost in bolečine v trebuhu. Vsekakor tablete ne smejo užiti ženske s hipertenzijo (zvišan krvni tlak), alergijo na katerokoli od sestavin, hudo okvaro jeter ali pa če so že noseče.
Veliko polemik se vrti okoli tega, da bo sedaj še več žensk raje vzelo jutranjo tabletko kot uporabljalo (skupaj s partnerjem) katero od drugih vrst kontracepcije. Tako še enkrat, kot je že bilo rečeno v tem članku (Kako zanesljiva je jutranja tabletka/morning-after pill in kje lahko dobiš/kupiš?). Nujna kontracepcija ni namenjena zamenjavi za redno kontracepcijo.
30 mg EllaOne (Laboratoire HRA Pharm) je na voljo z receptom tudi pri nas, grosistična cena pa je 21.04€.