Sony Ericsson Xperia X8 je eden od Android mobilnikov, ki imajo preveden vmesnik v slovenščino. Prevod je pravzaprav zelo dober, saj le nekaj Googlovih storitev npr. Marker ni prevedenih.
Xperia X8 je zelo kompakten in majhen mobilnik, saj je velikost TFT HVGA zaslona na dotik le 3.0 inča. Android 2.1 (2.1-update1) poganja Qualcomm MSM7227 600 MHz procesor. Vgrajenega je 128MB spomina, priložena pa je 2GB kartica, s tem da microSD vhod podpira velikost do 16GB. Tukaj pa so še Wi-Fi povezava, 3MP fotoaparat, Bluetooth, radio z RDS, GPS… (Sony Ericsson Xperia X8 je sila podoben X10 mini, ima pa večji zaslon).
Ključni minusi mobilnika so predvsem fotoaparat, microUSB priključek, ki ga zakriva izjemno štorast pokrovček. Nekoliko pa je neroden tudi izjemno majhen zaslon, predvsem pri vnašanju besedil.
V paketu sta dva pokrovčka, bel in srebren, preproste slušalke, 2GB microSD kartica in microUSB polnilnik ter kabel.
Sam izgled mobilnika je nekoliko plastičen, predvsem pa je pri odpiranju pokrovčka na zadnji strani potrebno biti nekoliko nasilen. Zaslon in uporabniški vmesnik delujeta zadovoljivo dobro. Na domačem zaslonu je v vsak kot postavljena ikona za hitro povezavo, v vsakega od petih domačih zaslonov pa je moč postaviti en widget. Xperia X8 ima priložen 1200mAh Li-Poly, ki omogoča vsaj dva dni nekoliko bolj pogoste uporabe. Je pa baterija zdržala tudi dobre 3 dni.
Sam uporabniški vmesnik je prilagojen majhnemu zaslonu, tako da se po ikonah ne pomikamo navzdol in navzgor ampak levo in desno. Funkcij za prilagajanje samega operacijskega sistema ni ravno veliko, a jih je za povprečnega uporabnika/co dovolj. Kar se tiče pisanja besedila z virtualno QWERTY tipkovnico, v pokončnem načinu je sila težko, v ležečem pa mnogo lažje, saj je na tako majhnem zaslonu centimeter vreden zlata.
Predvajalnk glasbe in videa sta zelo preprosta a vseeno zmoreta delo opraviti korektno. Predvsem je zanimiv predvajalnik glasbe, ki ima nekoliko poseben vmesnik.
Radio ima RDS podporo, sam zagon (iskanje postaj) pa traja nekaj več kot 11 sekund. Premikanje postaj je zelo preprosto in regledno saj se na kolešku izpišejo imena radijskih postaj med njimi pa se uporabnik/ca premika s premikanjem gor in dol.
Precej slabši je 3MP fotoaparat, ki mu manjka predvsem bliskavica in samodejno ostrenje. Sam vmesnik je tako preprost da bolj skorajda ne bi mogel biti. Nastavitve za slikanje so pravzaprav samo štiri (Samodejno, Plaža/sneg, V mraku in Šport). Za vklop Geotagging funkcije pa se je potrebno vrniti v nastavitve in izbrati Sony Ericsson ter nato Kamera.
Tudi snemanje ni nič boljše, saj je največja ločljivost VGA.
Dosti bolj je s povezljivostjo, saj so tukaj Wi-Fi, HSDPA/HSUPA, Bluetooth in microUSB. Osnovni brskalnik je brez podpore za Flash vsebino, a deluje brez večjih težav. Za zoom pa sta na voljo dve možnosti dvoklik ali – in + v spodnjem desnem kotu zaslona.
Google Maps deluje tekoče, so pa na mobilnik naložili tudi Wisepilot, a le s poskusno licenco. Med že prenaloženimi programi so tako tudi Youtube, TrackID, Roller, RoadSync, Crazy Penguin…
Sony Ericsson Xperia X8 je mobilnik ki ga je moč pospraviti v skorajda vsak žep, seveda pa ima to tudi svoje pomanjkljivosti. Povprečen uporabnik bo s samim delovanjem zadovoljen saj se med testiranjem ni zgodilo, da bi mobilnik kakorkoli zmrznil ali drugače ponagajal.
Mobilnik je za testiranje posodil Mobitel.