LTE oz. Long Term Evolution je tehnologija od katere vsi veliko pričakujemo. Trenutno stanje pa ni ravno spodbudno. LTE je moč splaviti na že obstoječih 2G in 3G frekvencah, pa tudi novih spektrih kot sta 2.6GHz in 700 MHz. 700MHz preferira ZDA, Japonska uporablja 800 MHz, 1.5 in 1.7GHz. Evropa pa se bori za 800MHz pas, obrazložitev za to pa je ekonomičnost, saj bi tako LTE lahko lažje ponudili tudi tak kjer druge tehnologije niso na voljo.
Te razlike in nedorečenosti pa za sabo potegnejo veliko problemov.
Trenutno drugo razočaranje pa je hitrost saj se 100 Mbps downlink in 50 Mbps uplink, kar tehnologija trenutno zmore v realnosti ni še nihče niti približno približal.
Tako je na svetu trenutno 17 operaterjev, ki komercialno ponujajo LTE. Tako so tukaj TeliaSonera-Norveška, TeliaSonera-Švedska, MTS-Uzbekistan, UCell-Uzbekistan, Mobyland & CenterNet-Polska, MetroPCS-ZDA, A1 Telekom Austria-Avstrija, TelNor Sweden-Švedska, Tele2 Sweden-Švedska, CSL Limited-Hong Kong, TeliaSonera-Finska, Vodafone-Nemčija, Verizon Wireless-ZDA, Elisa-Finska, TeliaDonera-Danska, EMT-Estojia in NTT-DoCoMO-Japonska.
Do konca leta 2012 pa se pričakuje 64 operaterjev, ki ponujajo LTE tehnologijo.
V Evropi pa je poleg nekaj splavitev tudi kar nekaj testiranj. Tako v je v naši bližini Avstrija najdlje. V septembru 2010 je njihov regulator na avkciji 2.6GHz pasu »zaslužil« 39.5 mio €. Frekvenco so tako dobili A1 Telekom Austria, Hutchison, T-Mobile in Orange z zahtevo pokrivanja 25% prebivalstva do leta 2013. A1 Telekom Austria je svoje omrežje že splavil na Dunaju in St. Pöltenu. T-Mobile Austria in 3 Austria pa komercialni zagon predvidevata za letošnje leto.
Na Hrvaškem je T-Mobile (Hrvatski Telekom) v nekaj mestih poskusno zagnal LTE okrobra 2010. VipNet pa napovetuje testiranje v Zagrebu.
V Italiji je TIM (Telecom Italia) v avgustu 2010 pričel z drugo fazo testiranja LTE-ja na 2.6GHz pasu. LTE pa je napovedal tudi Wind.
Za Slovenijo podatkov v poročilu GSA-ja iz januarja 2011 ni. Pri nas je predvsem problem ker si operaterji želijo nizke frekvence, se pravi 800MHz, APEK pa jim je pripravljen ponuditi 2.6GHz pas. To preprosto pomeni to, da bi periferija zopet ostala brez hitrega prenosa podatkov (tako kot vedno). Pri Simobilu, ki LTE tehnologijo testira v Avstriji pri svoji matični družbi so povedali, da se izgradnja LTE omrežja na visokih frekvencah preprosto ne izplača.
O tem da bi licenca za LTE stala ogromno, nekako tako kot prva UMTS-ova. Ampak tokrat se operaterjem trenutno še ne mudi, saj lahko obstoječe 3G/HSPA+ omrežje nadgradijo na višje hitrosti. Izberejo pa lahko tudi 900MHz pas za 3G tehnologijo, kar sta Tušmobil in Simobil že storila in tako z manj baznimi postajami pokrijejo večjo površino.