Nokia X3-02 Touch and Type je zanimiv mobilnik iz večih pogledov. Gre za mobilnik, ki združuje mobilnik z zaslonom na dotik in klasični mobilnik z alfanumerično tipkovnico. Zanimiv izgled in teža sta zgolj še ena od zanimivih faktorjev. X3-02 ima tako 2.4 inčni TFT QVGA zaslon na dotik, na njemu teče operacijski sistem Symbian S40 6th generation. Vgrajen je 5MP fotoaparat, podpora za HSDPA do 10 Mbps, HSUPA do 2 Mbps, Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 2.1, več o samem mobilniku pa v tem članku (Nokia X3-02 Touch and Type združuje klasični telefon in tistega z zaslonom na dotik).
Kot glavna pomanjkljivost mobilnika je to, da ima za mobilnik z zaslonom na dotik precej majhen zaslon, kar včasih povzroča nekaj problemov. Naslednja pomanjkljivost je ta, da ni GPS-a, accelerometra in pregledovalnika datotek.
V paketu je poleg mobilnika tudi 2GB microSD kartica, zelo kratek microUSB kabel, polnilni kabel ter slušalke, ki precej težko sedijo v uhlju.
Kot že rečeno je sama oblika mobilnika precej zanimiva, dobra pa je tudi odločitev za precej velike tipke, ki so tako primerne tudi za tiste z nekoliko debelejšimi prsti. Celotna navigacija po uporabniškem vmesniku se opravlja s pomočjo zaslona. Ob kliku pa mobilnik zavibrira in tako z lahkoto ugotovimo ali smo ali nismo kliknili. Pod zaslonom je alfanumerična tipkovnica, ki je nekoliko drugačna kot smo navajeni, saj so *, # in 0 v koloni na desni strani. Na dnu mobilnika je zvočnik na zgornji strani pa trije vhodi, za slušalke, microUSB (tui za polnjenje), ter polnilni priključek. Pod kovinskim pokrovčkom, ki se ga odpre s stiskom na gumba na spodnji strani je 860 mAh baterija, ki zdrži dobre tri dni. Tukaj pa je še reža za microSD kartico, ki jo je moč odstraniti brez ugašanja mobilnika.
Ker gre za Symbian S40 kaj presunljivega od uporabniškega vmesnika ne moremo pričakovati. Sam vmesnik je dokaj preprosto zgrajen, s kar precej slikami. Na osnovni strani so tako tipke Go to, Menu in Names, nad njimi pa ikone za Profiles, OVI, brskalnik in fotoaparat. Sam Menu vsebuje 9 ikon, Go to jih ima prav tako 9, gre pa za ikone funkcij in aplikacij, ki so pogosto uporabljene.
Telefonski imenik je preprost, a omogoča iskanje s pomočjo vpisa črk. Zvok pri klicu je bi dober, prav tako pa ni prihajalo do drugih motenj. Dobro se obnese tudi bralnik elektronske pošte, ki ima do neke mere vgrajen kar Gmailov vmesnik.
Pregledovalnik slik ni nič posebnega in omogoča osnovne funkcije, prav tako je tudi z glasbenim predvajalnikom. Precej dobro se obnese video predvajalnik, ki čudežno podpira celo vrsto formatov.
FM radio ima podporo za RDS. Sam vmesnik je sila preprost, a je do kakšne funkcije potrebno nekaj korakov, npr. za vklop zvočnika. Omogočeno je samodejno iskanje, pa tudi shranjevanje postaj. Za samo pomikanje med se uporabljajo aplikacijske tipke.
Pri fotoaparatu in video snemanju se mobilnik X3-02 ni ravno dobro obnesel, kljub 5MP ima precej omejene možnosti. Tako ni samodejnega ostrenja, prav tako ni bliskavice, uporabniku pa so pri urejanju na voljo zgolj nekatere osnovne funkcije. Video snemanje je na voljo v VGA ločljivosti s 15 slikami na sekundo.
HSDPA in HSUPA delujeta solidno, Wi-Fi pa je preprost za uporabo. Za brskanje po spletu sta na voljo dva brskalnika Nokiin in Opera Mini 5. Opera je delo opravila nekoliko bolje, vseeno pa ni velike razlike. Podpore za Flash pa tako ali tako ni bilo za pričakovati.
Uporabniku/ci je na voljo še nekaj ostalih aplikacij, kot so Shazam (za prepoznavo glasbe-30 dnevna brezplačna različica) budilka, odštevalnik, koledar, kalkulator, pretvornik, svetovna ura, štiri igrice. Zanimiva je predvsem aplikacija Communities, ki podpira tako Facebook kot Twitter.
Mobilnik Nokia X3-02 ni namenjen zahtevnim uporabnikom, predvsem zaradi manjka različnih funkcij, kot je npr. GPS. Vseeno pa gre za zelo zanimiv mobilnik, ki ponuja nekaj prednosti obeh tako »klasičnih« kot »pametnih« mobilnikov, predvsem lahkost in tankost mobilnika ter dokaj preprost uporabniški vmesnik.
Mobilnik je za testiranje posodil Mobitel.