Register lobistov je nova pridobitev, ki jo je prinesel Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), ki je začel veljati 5.6.2010. ZIntPK o lobiranju v 4. členu pravi takole
»lobiranje« je delovanje lobistov, ki za interesne organizacije izvajajo nejavno vplivanje na odločanje državnih organov in organov lokalnih skupnosti ter nosilcev javnih pooblastil pri obravnavi in sprejemanju predpisov in drugih splošnih aktov, pa tudi na odločanje državnih organov in organov ter uprav lokalnih skupnosti, ter nosilcev javnih pooblastil o drugih zadevah razen tistih, ki so predmet sodnih in upravnih postopkov ter postopkov, izvedenih po predpisih, ki urejajo javna naročila, in drugih postopkov, pri katerih se odloča o pravicah ali obveznostih posameznikov. Za dejanje lobiranja šteje vsak nejavni stik lobista z lobiranci, ki ima namen vplivati na vsebino ali postopek sprejemanja prej navedenih odločitev.
Celotno VIII. poglavje pa je namenjeno lobiranju. Tako 56. člen veleva, da lobiranje lahko opravljajo samo registrirani lobisti.
Komisija za preprečevanje korupcije pa je imela 6 mesecev, da vzpostavi register v katerega se nato vpisujejo lobisti. Po 60. členu ZIntPK mora komisija odločbo o vpisu oz. izbrisu izdati v 15. dneh.
Bolj zanimiva je trenutna baza lobistov, ki jih Komisija za preprečevanje korupcije vodi na podlagi 76/II (13) člena, ki vsebuje podatke iz 58. člena in je na dan 25.3.2011 obsegala 31 lobistov, s tem da imena štirih niso znana. Register lobistov je objavljen tukaj, poleg samega imena pa je v podrobnostih moč najti tudi področja za katera je lobist oz. lobistka registriral interes.
Zakon v 69/I č. pravi takole, lobist se mora lobirancem identificirati in pokazati pooblastilo interesne organizacije za lobiranje v določeni zadevi. Lobist mora navesti tudi namen in cilj, zaradi katerega lobira.
V 69/II č. pa, lobiranci lahko privolijo v stike z lobistom samo po predhodni preveritvi, ali je lobist vpisan v register lobistov. Tako da iz te točke izhaja dolžnost lobirancev, da preverijo osebo v registru.
Trenutno stanje v registru je precej čudno, saj je to zagotovo le peščica ljudi, ki izvajajo lobiranje, a ga vsi, ki niso vpisani v register izvajajo nezakonito. Komisija za preprečevanje korupcije je v izjavi za javnost objavljeni 18.3.2011 v kateri je predstavila nekaj problemov zaznanih v prvih štirih mesecih izvajanja regulacije s področja lobiranja. Izpostavili so dejstvo, da posel t.i. črnim lobistom cveti in da so do omenjenega datuma prejeli okoli 50 poročil lobirancev o dovoljenem in nedovoljenem lobiranju. Celotno izjavo za javnost pa si lahko preberete tukaj.