Samsung Google Nexus S je mobilnik, ki je nasledil Google Nexus One. V osnovi gre tako za Googlovo promocijo svojih produktov, saj na mobilniku Nexus S teče najnovejši operacijski sistem Android 2.3.3 Gingerbread, ki pa začuda ni v slovenskem jeziku, ki naj bi ga ta inačica drugače imela že vgrajenega. Ima pa Nexus S na Evropskem tržišču precej veliko pomanjkljivost, saj ima namesto 4 inčnega AMOLED zaslona, 4 inčni S-LCD zaslon. Ta je ob direktni sončni svetlobi precej manj uporaben.
Samsung Google Nexus S poganja 1GHz procesor s 512MB RAM-a in 16GB spomina (13.31GB-dejansko+). 5MP fotoaparat z LED bliskavico in VGA sekundarna kamera. Več o samih lastnostih mobilnika pa tukaj (Google Nexus S uradno najavljen, na voljo pa že v decembru 2010).
Nexus S se lahko pohvali s podporo za NFC (Near Field Communication). Kot negativne lastnosti poleg zaslona pa so, da ni možna razširitev z microSD kartico, ni vgrajenega FM radia in snemanje videa ni podprto v HD tehniki.
Mobilnik na prvi pogled izgleda precej plastično, predvsem pa se na telefonu pozna vsak dotik prsta tudi na ohišju in ne zgolj na zaslonu. To posledično pomeni, da je potrebno krpico iz mikro vlaken nositi s seboj. V paketu je poleg polnilnega micoUSB kabla še USB to microUSB kabel in precej kvalitetne slušalke s silikonskimi čepki.
4 inčni zaslon je rahlo ukrivljen, saj naj bi to omogočalo uporabniku polj prijazno uporabo. Na sprednji strani so tako še štirje gumbi (nazaj, meni, išči in domov)—Spremenjen vrstni red!! Na levem robu je gumb za uravnavanje glasnosti, na desnem za izklop. Funkcija izklopa je še posebej zanimiva, saj izgleda tako kot bi »crknil« star katodni televizor. V spodnjem delu pa je priključek za slušalke in microUSB vhod. Nexus S tako nima posebnega gumba za hitri dostop do fotoaparata.
Na zadnji strani je pokrov z NFC podporo, pod njim pa se nahaja 1500Mah baterija, ki nekoliko nadpovprečni uporabi zdrži do dva dni.
Uporabniški vmesnik s temo Nexus (na voljo je še nekaj drugih) je prijazen za uporabo. Na voljo je 7 domačih strani, ki jih ni moč zmanjšati. Nanj lahko nalagamo Widgete, bližnjice in mape.
Android 2.3 na področju klicev, SMS-ov, elektronske pošte, imenika… ne prinaša nič posebno novega. Vsekakor pa vse deluje kot se od mobilnika pričakuje. Tudi slikovna galerija, glasbeni in video predvajalnik ne prinašajo nič novega. Predvajanje videa v HD tehniki mobilniku ne predstavlja večjih problemov, mu pa jih DivX in XviD, saj ne podpira tega standarda. Se pa to težavo reši s preprostim nalaganjem kakšne bolj napredne aplikacije iz Marketa.
Fotoaparat ima grafično zanimiv uporabniški vmesnik, ki je sila preprost za uporabo. 5MP fotoaparat ima LED bliskavico, ki pri snemanju videa lahko služi kot luč. Ni pa možnosti zooma, kar je precejšnja pomanjkljivost. Android 2.3 pa prinaša tudi podporo zajema slike in videa iz sekundarne kamere.
Video, kot že rečeno ne more snemati v HD 720p tehniki, ki bi jo strojno z lahkoto zmogel.
Pri brskalniku ni kaj dodati, saj deluje hitro in s Flash podporo (na voljo je že Flash 10.2). Uporabnik/ca pa tako preprosto uživa v brskanju po spletu.
Pri povezavi na svetovni splet so na voljo HSDPA do 7.2 Mbps in HSUPA do 5.76Mbps ter Wi-Fi b/g/n. Pri HSDPA povezavi so ta mobilnik že precej prehiteli, a se to pri brskanju z mobilnikom ne pozna. Nekoliko drugače je, če je ta uporabljen kot Wi-Fi dostopna točka.
Za konec pa NFC (Near Field Communication). Gre za tehnologijo, ki se počasi uvaja, pri nas je najbolj razširjena pri uporabi LPP-jeve Urbane. Tehnologija je tako namenjena predvsem elektronskemu plačevanju, a bo za uvedbo česa takšnega pri nas potrebno še nekaj časa.
Samsung Google Nexus S je mobilnik s trenutno najnovejšim operacijskim sistemom Android pri nas, vsekakor pa se uvršča med najboljše mobilnike. Tako kot vsi ima tudi ta nekaj pomanjkljivosti, največja pa je najverjetneje cena. Kar pa je konkurenca precej dobro izrabila.
Mobilnik je za testiranje posodil Simobil.