Moška kontracepcijska tabletka je pravzaprav zanimiv tabu. Predvsem gre tukaj za to, da moški kakšne druge pametne zaščite kot kondoma pravzaprav nimajo. Vazektomija je sicer druga možnost, a je ta trajna »rešitev«. Sicer so sedaj razvili metodo Reversible inhibition of sperm under guidance (RISUG), ki je pravzaprav reverzibilna vazektomija, o tem pa v tem članku (). Na voljo pa so tudi nekatere oblike hormonske kontracepcije za moške.
Gremo nazaj k novim tabletkam. Raziskave, ki poskušajo odkriti bolj efektivno obliko, tukaj je mišljeno predvsem to, da začne delovati prej, so odkrili, da bi se odgovor lahko skrival v vitaminu A. Tako so z vplivanjem na zmožnost izrabe vitamina A v telesu, ustavili proizvajanje spermijev, saj je vitamin A tisti, ki je pri nastajanju eden ključnih faktorjev.
Poskusi na mišjih samcih so pokazale popolno sterilnost. Poskusi so trajali 8 oz. 16 tednov, po koncu pa se je sposobnost proizvodnje spermijev vrnila. Po poskusu ni bilo nikakršnih stranskih učinkov, prav tako ni bilo vpliva na testosteron oz. drugače rečeno spolna sla (libido) ni nihala.
Koncept pri moških kontracepcijskih tabletkah bi torej lahko bil popolnoma drugačen, saj je pri ženskih uporabljen hormon. Tudi pri moških uporaba testosterona in progestina lahko doseže učinke kontracepcije, a se to ni prijelo, predvsem zaradi tega, ker proizvodni niso bili potrjeni s strani zdravstvenih organizacij.
Pri pri tej novi zasnovi kontracepcijskih tabletk pa gre za nekoliko drugačno metodo. Pri konzumiranju vitamina A, človeški metabolizem tega spremeni v retinojsko kislino. ta pa se veže s proteini na retinojske kislinske receptorje. Receptorji pa nato sprožijo izrazljivost gena, ki je potreben za proizvajanje sperme. Tako je potrebno zgolj preprečiti združitev kisline na receptor.
Druga raziskava, ki jo vodi Dr. John Amory, profesor medicine na University of Washington pa se je stvari lotil nekoliko drugače. Vplivati želi na encim, ki pretvarja vitamin A v njegovo aktivno obliko (retinojska kislina) v testisih. Predsem zaradi tega, ker prej omenjena študija, ki so jo izvedli v Columbia University Medical Center, lahko pripelje do problemov. Dr. John Amory je do ideje pri blokadi retinojske kisline v celem telesu predvsem zaradi tega, ker ima ta veliko različnih funkcij v veliko različnih tkivih.
Vsekakor je odkritje, da je vplivanje na vitamin A tisto, ki lahko pripelje do moške kontracepcije izredno zanimivo. Drugo vprašanje pa je, kako bi se takšna stvar prijela, saj je pri nastanku otroka ženska tista, ki nosi večji del in tako je nezanositev bolj njena skrb. Na žalost je takšno najverjetneje večinsko mnenje moških. Pogled bi se zagotovo popolnoma spremenil, če bi bili moški tisti, ki bi rojevali otroke. Zagotovo pa se bo s prihodom efektivne moške kontracepcije začel nov mejnik na tem področju, kako bo z uspehom pa je že drugo vprašanje.
p.s. Pred spolno prenosljivimi boleznimi pa je še vedno tukaj zgolj kondom.