LTE oz. Long Term Evolution je sinonim za širokopasovni mobilni internet. Tako tehnologija nosi oznako 4G oz. 4 generacija mobilne telefonije. Tehnologija je zasnovana za uporabo interneta, tako se klicev na klasični način preko nje ne da vzpostaviti. Za to je potreben npr VoIP program.
Mobitel je za testiranje LTE tehnologije dobil frekvenčni pas 1800 MHz. Za delovanje tako uporabljajo svoje že obstoječe frekvence in te dodeljene do 1. septembra 2011 (LTE Simobil testira na 2.6GHz in 800MHz, Mobitel pa na LTE 1800MHz). Tako Mobitelov testni LTE na 1800 MHz deluje na 20MHz pasu.
Testiranje je bilo izvedeno z modemom ZTE MF820D (ZTE MF820D USB modem je prvi, ki podpira vse LTE in DC-HSPA+ frekvence, za polni izkoristek vseh omrežij), ki je eden redkih, ki podpira LTE na tej frekvenci.
Mobitel ima svoje testne bazne postaje vklopljene na področju Viča (Ljubljana), teh je 10. Praviloma so 2×2 MIMO v 64QAM modulaciji za download in 16QUAM za upload, kar omogoča teoretično hitrost 172Mbps download in 57Mbps upload.
Test je bil izveden kot prenos datotek iz Mobitelovega strežnika na računalnik. Tako je bila hitrost prenosa podatkov odvisna zgolj od LTE povezave. Maksimalna hitrost na 2×2 MIMO je bila 96.33 Mbps download in 49.99 Mbps upload. Na SISO pa je bila hitrost 73.2 Mbps download in 50.1 Mbps upload.
Tukaj je potrebno vzeti v račun, da je šlo za edino LTE napravo, prenos podatkov je bil preko Mobitelovega strežnika in tudi to, da ima modem zgolj USB 2.0, kar omejuje hitrost prenosa in je kategorije 3, kar pomeni omejitev hitrosti na 100/50Mbps.
Hitrost testnega Mobitel LTE omrežja na speedtest.net (lokacija Ljubljana) pa ni nikoli padla pod 70Mbps download in 20 Mbps upload.
Mobitel bi lahko LTE na frekvenci 1800MHz praktično uvedel takoj, saj ta frekvenčni pas pri njih ni tako obremenjen. APEK pa je na vseh frekvencah tudi dovolil uporabo vseh mobilnih tehnologij. Nekoliko več problemov je pri dobavi opreme. Seveda pa si tako kot vsi želijo tudi oni 800MHz pas, ki bo predvsem namenjen pokrivanju t.i. belih lis na podeželju. Ostala dva frekvenčna pasova 1800MHz in 2600MHz pa bi uporabili v mestih, kjer je potreba po kapaciteti večja. Glede uvedbe omrežja so bili nekoliko bolj skrivnostni in bo na ta odgovor potrebno še počakati.