Nokia E6 je prvi mobilnik Nokia s TFT LCD zaslonom na dotik z VGA ločljivostjo, QWERTZ tipkovnico in Symbian 3 Anna operacijskim sistemom. Mobilnik je pravzaprav nadgradnja mobilnika Nokia E72, oblikovno pa tudi npr. E5, C3 in E63. Kombinacija pokončne izvedba telefona z zaslonom 4:3 na dotik in QWERTZ tipkovnico se izkaže za zelo zanimivo, saj poveča njegovo funkcionalnost. Več tehničnih lastnosti o mobilniku v tem članku (Nokia E6 sedaj uradno s Symbian 3, 2.46 inčni zaslon na dotik ter QWERTY tipkovnica).
Mere mobilnika Nokia E6 so 115.5 x 59 x 10.5 mm teža pa 133g. Sama izvedba deluje precej robustno, hkrati pa zelo kvalitetno, zanimiv je predvsem kovinski pokrovček baterije.
Sprednji del kot že rečeno krasi 2.46 inčni zaslon na dotik, pod njim je vrstica s tipkami, tri tipke na levi (kliči, domov in koledar) ter tri na desni (prekini, pošta in kontakti). V sredini pa navigacijska tipka (t.i. D-pad). Pod to vrstico pa QWERTZ tipkovnica ki ima tudi č, ž, š-je. Nad zaslonom, ki je zaščiten z Gorilla Glass zaščito proti praskam je VGA sekundarna kamera za video klice, accelerometer in proximity senzor.
Na desni strani je kar precej tipk. Med tipkama za uravnavanje glasnosti je tipka za glasovno upravljanje. Aktivira se z dolgim pritiskom nanjo. Pod njimi pa je drsnik za zaklep in odklep telefona. Leva stran skriva microUSB priključek, ki je pod plastičnim pokrovčkom. Ta se poleg povezave z računalnikom lahko uporablja tudi kot polnilni priključek, čeprav je priložen polnilec, ki se ga priklopi v priključek na dnu telefona. Na zgornji strani je reža za microSD kartico pokrita s plastičnim pokrovčkom, 3.5mm priključek za slušalke ter gumb za prižiganje in ugašanje, ki ima še nekaj dodatnih funkcij. Zadnjo stran krasi 8MP fotoaparat z dvojno LED bliskavico, pod pokrovčkom Nokie E6 pa se skriva Li-Ion1500mAh baterija. Ta mobilnik pri zmerni uporabi ohranja pri življenju dobre 3 dni.
Kot že omenjeno je prenovljen operacijski sistem Symbian Anna tudi v slovenščini, kar pri Nokiah poznamo že zelo dolgo. V primerjavi s Symbian 3 je že na začetku vidna sprememba na domačih zaslonih, kjer so ikone nekoliko bolj zaobljene. Omogočenih je 5 domačih zaslonov, nanje je možno nameščati različne vtičnike in povezave. Premikanje med zasloni je izvedeno bolj tekoče, možno pa je tudi s klikom na sredinsko tipko s pikami.
S pritiskom v zgornji desni kot se odprejo funkcionalnosti povezovanja (Wi-Fi, Bluetooth, USB…), v meniju pa tipka med Možnosti in Izhod. S pritiskom na Možnosti pa se odpre vrstica kjer je najpomembnejša prva možnost »Prikaži odprte aplikacije«, ki je nekakšen Task manager, kjer je možno ugašati odprte programe s klikom na X.
Do menija je omogočen dostop s klikom na tipko na zaslonu. Sama struktura ostaja enaka, predvsem je nekoliko problematično dejstvo, da so aplikacije v posebni mapi. Je pa z nadgradnjo prišla tudi možnost urejanja tega (za dostop je potreben dolg pritisk na ikono v določeni mapi).
Pri klicanju z Nokia E6 ni bilo nikakršnih problemov prav tako ne pri kontaktih in SMS-ih. Zelo zanimiva pa je funkcija govornega ukaza, ki deluje v slovenščini. Dostop do nje je omogočen s pritiskom na tipko med tipkama za glasnost na desni strani.
Pregledovalnik slik ima tudi možnost njihovega urejanja, a z osnovnimi funkcijami. Prevajalnik glasbe je ostal enako kot pri Symbian 3, nekoliko je nadgrajen video predvajalnik, ki sedaj podpira tudi velike datoteke, a še vedno ne podpira podnapisov. Tudi pri FM radiu ni sprememb, ta je še vedno precej zabaven in RDS podatek prikazuje v zanimivi obliki.
Fotoaparat ima Nokia E6 tako kot že vsi Symbian 3 mobilniki s hibo in ta je fiksni fokus. 8MP fotoaparat ima dvojno LED bliskavico, ki pride prav pri zelo temnih prostorih. Vmesnik sicer omogoča kar precej nastavitev, a je do njih kar težko priti. Omogočen je tudi zoom preko drsnika na levi strani zaslona
Snemanje videa je omogočeno v HD 720p tehniki z 25 slikami na sekundo, kar je nekoliko manj kot konkurentje, ki imajo 30 slik na sekundo. Nekaj dodatnih točk dobi zaradi možnosti zooma tudi pri snemanju, saj je to funkcija, ki se jo redko najde. Sami posnetki pa so relativno dobri.
Symbian Anna Nokii E6 prinaša prenovljen brskalnik, ki je sedaj mnogo boljši. Flash je prav tako nekoliko izboljšan, a se še vedno ne more kosati z Androidom. YouTube filmi delujejo a ne v HD tehniki, problem pa je tudi s Flash igricami. Nekoliko je problematično le dejstvo, da ima telefon majhen zaslon in so tukaj touch funkcije nekoliko težje uporabljive.
Pri povezovanju se Nokia E6 odbor izkaže saj podpira HSPA (HSDPA do 10.2Mbps in HSUPA do 2Mbps). Tukaj sta še Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0.
Na telefon Nokia E6 je naloženih precej Aplikacij. Tako se v Pisarni skriva npr. ZIP, Quickoffice, Adobe Reader za PDF, F-Secure, Communicator, Slovar. Tukaj sta še aplikaciji Traveler, Vlingo-Voice
Nokia E6 se izkaže kot odlična zamenjava za telefone tipa E72, E5, C3, E63… Zaslon ima zelo dobro ločljivost, funkcionalno pa v primerjavi s predhodniki prinaša mnogo koristnih novosti. Ni pa dober zgolj kot zmenjava. Vsi tisti, ki potrebujete zanesljiv, priročen in po vrhu še nekoliko bolj funkcionalen telefon je Nokia E6 prava izbira.
Mobilnik je za testiranje posodila Nokia Slovenija.