Nokia X7 je eden od dveh prvih mobilnikov ki imata prednameščen operacijski sistem Symbian 3 Anna, ki obstoječi inačici prinaša nekaj novosti. Telefon z merami 119.7 x 62.8 x 11.9 mm in težo 146g je prijeten precej stilsko izdelan. Nekaj teže mu doda kovinsko ohišje, ki ga na zgornjem delu dopolnjuje Gorilla Glass zaščita zaslona proti praskam. Zameriti mu ni moč niti 4 inčnega AMOLED zaslona, a ima zaradi operacijskega sistema omejitve s katerimi se je potrebno sprijazniti. Symbian 3 Anna sicer prinaša novosti, a gre vseeno za operacijski sitem, ki že ima napovedan potek roka trajanja. Več tehničnih podatkov o telefonu v tem članku (Nokia X7 sedaj uradno najavljen, 4 inčni AMOLED zaslon in hud videz).
Sprednjo stran prekriva 4 inčni AMOLED zaslon, ki je izjemno svetel in kljub temu, da je razvitih že nekaj nadgradenj se ta odlično izkaže ob sončni svetlobi. Na sprednji strani je zgolj še menijska tipka in proximity ter ambientlight senzor, saj sekundarne kamere za video klice nima. Na desni strani se skrivata tipki za uravnavanje glasnosti in tipka za slikanje. Na levi strani je reža za SIM kartico in microSD. Ove se vstavljata s pomočjo posebnega nosilca, ki režo prekrije (za odpiranje je potrebno pritisniti na del kjer je pika in nato vse skupaj potegniti ven). Zgoraj pa so microUSB vhod, 3.5mm priključek ter gumb za zaklep in odklep zaslona.
Zanimivo je to, da je zadnja stran narejena iz enega kosa in menjava baterije ni možna. Je pa na zadnji strani 8MP fotoaparat in dvojna LED bliskavica. Vgrajena baterija je 1200mAh, a je požrešnost mobilnika nekoliko večja in tako komaj zdrži dva dni malo bolj napredne uporabe. Če pa večino časa »preživi« v stanju pripravljenosti pa trije dnevi niso nikakršen problem.
Kot že omenjeno je prenovljen operacijski sistem Symbian Anna tudi v slovenščini, kar pri Nokiah poznamo že zelo dolgo. V primerjavi s Symbian 3 je že na začetku vidna sprememba na domačih zaslonih, kjer so ikone nekoliko bolj zaobljene. Na žalost pa je še vedno možno dodati zgolj tri zaslone (na Nokia E6 jih je možni 5). Nanje je možno nameščati različne vtičnike in povezave. Premikanje med zasloni je izvedeno bolj tekoče, možno pa je tudi s klikom na sredinsko tipko s pikami.
S pritiskom v zgornji desni kot se odprejo funkcionalnosti povezovanja (Wi-Fi, Bluetooth, USB…) s pritiskom na Možnosti pa se odpre vrstica kjer je napomembnejša prva možnost »Prikaži odprte aplikacije«, ki je nekakšen Task manager, kjer je možno ugašati odprte programe s klikom na X. Do te funkcije je možno priti tudi z dolgim pritiskom na menijsko tipko.
Do menija je omogočen dostop s klikom na tipko pod zaslonom. Sama struktura ostaja enaka, predvsem je nekoliko problematično dejstvo, da so aplikacije v posebni mapi. Je pa z nadgradnjo prišla tudi možnost urejanja tega (za dostop je potreben dolg pritisk na ikono v določeni mapi).
Pri klicanju z Nokia X7 ni bilo nikakršnih problemov prav tako ne pri kontaktih in SMS-ih. Zelo zanimiva pa je funkcija govornega ukaza, ki deluje v slovenščini. Dostop do nje je omogočen tako, da na domačem zaslonu nekaj sekund držite tipko Pokliči. Kar se tiše tipkovnice ta ima to kar se že dolgo časa pričakuje od drugih operacijskih sistemov, č,ž,š je na osnovnem pogledu. Z nadgradnjo Anna pa je tipkovnica tudi v vodoravnem pogledu.
Podprt je sistem USB On-The-Go, ki omogoča neposredno povezavo naprav preko USB-ja, a na žalost priključka tako kot npr pri E7 tukaj ni. Pregledovalnik slik ima tudi možnost njihovega urejanja, a z osnovnimi funkcijami. Prevajalnik glasbe je ostal enako kot pri Symbian 3, nekoliko je nadgrajen video predvajalnik, ki sedaj podpira tudi velike datoteke, a še vedno ne podpira podnapisov. Tudi pri FM radiu ni sprememb, ta je še vedno precej zabaven in RDS podatek prikazuje v zanimivi obliki.
Fotoaparat ima Nokia X7 tako kot že vsi Symbian 3 mobilniki s hibo in ta je fiksni fokus. 8MP fotoaparat ima dvojno LED bliskavico, ki pride prav pri zelo temnih prostorih. Vmesnik sicer omogoča kar precej nastavitev, a je do njih kar težko priti. Omogočen je tudi zoom preko drsnika na levi strani zaslona
Snemanje videa je omogočeno v HD 720p tehniki z 25 slikami na sekundo, kar je nekoliko manj kot konkurentje, ki imajo 30 slik na sekundo. Nekaj dodatnih točk dobi zaradi možnosti zooma tudi pri snemanju, saj je to funkcija, ki se jo redko najde. Sami posnetki pa so relativno dobri.
Symbian Anna Nokii X7 prinaša prenovljen brskalnik, ki je sedaj mnogo boljši. Flash je prav tako nekoliko izboljšan, a se še vedno ne more kosati z Androidom. YouTube filmi delujejo a ne v HD tehniki, problem pa je tudi s Flash igricami.
Pri povezovanju se Nokia X7 dobor izkaže saj podpira HSPA (HSDPA do 10.2Mbps in HSUPA do 2Mbps). Tukaj sta še Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0. Ker pa gre za igričarsko-multimedijski telefon je moč pogrešiti microHDMI priklop, ki ga poznamo pri N8 in E7.
Na telefon Nokia X7 je naloženih precej Aplikacij. Tako se v Pisarni skriva npr. ZIP, Quickoffice, Adobe Reader za PDF, F-Secure, Communicator, Slovar. Tukaj je še aplikacija Traveler, Vlingo-Voice, in igrici Galaxy On Fire ter Asphalt 5.
Mobilnik Nokia X7 tako izrablja vse funkcionalnosti, ki jih operacijski sistem omogoča. Težav s samim mobilnikom ni bilo tako je vsem, ki jim je pomemben slovenski jezik in imajo radi Symbian operacijski sistem ter ne zahtevajo cel kup dodatnih aplikacij X7 prava izbira.
Mobilnik je za testiranje posodila Nokia Slovenija.