HTC ChaCha je eden izmed prvih dveh »Facebook« mobilnikov, drugi je HTC Salsa (ga »še« ni v Sloveniji). HTC ChaCha je oblikovno in tehnično nekoliko poseben telefon. Poleg Facebook gumba, v spodnjem desnem kotu je tukaj še QWERTY tipkovnica in nekoliko samosvoj 2.6 inčni TFT zaslon na dotik zaščiten z Gorilla glass. Prav zaradi zaslona je operacijski sistem Android 2.3.3 s Sense 2.1 for Messenger nekoliko drugačen kot ostali Gingerbreadi.
Lastnosti HTC ChaCha si lahko preberete v tem članku (HTC ChaCha s Facebook pridihom, QWERTY tipkovnico in 5MP fotoaparatom), tukaj pa le nekaj graj. Največja je ta, da kljub Android 2.3.3, Adobe Flash v brskalniku ne dela kot bi moral oz. bolje rečeno ne dela. Druga večja pomanjkljivost pa je to, da nima HSUPA podpore in je hitrost uploada omejena na 384kbps. HTC-ju je moč nekoliko zameriti tudi to, da se microSD kartice ne da zamenjati med delovanjem.
Mobilnik je v osnovi namenjen mladi populaciji, ki veliko, veliko pišejo. Že na prvi pogled HTC ChaCha preseneti z rahlo ukrivljeno obliko, a z nekoliko večjo težo 120g, ki pa ne povzroča prevelikih problemov. Pod zaslonom so štiri HTC-jeve klasične tipke na dotik (domov, meni, nazaj in išči), pod temi dve tipki za dvig in prekinitev klicev. Potem pa je tukaj še QWERTY tipkovnica, ki poleg klasičnih tipk prinaša še nekatere najbolj uporabljene (vejica, presledek, pika..) in štiri smerokazne puščice. Za na konec pa seveda Facebook gumb, ki zažene Facebook aplikacijo na telefonu. Zaslon je nekoliko boljši kot se pričakuje od srednjega razreda, a to vseeno pomeni, da presežkov tukaj ni.
Nad zaslonom pa je VGA video kamera namenjena klicem, ter proximity senzor. Desna stran je prazna, leva pa ima gumb za uravnavanje glasnosti ter microUSB priključek. Zgoraj je vhod za slušalke ter gumb za zaklep telefona, spodaj pa zgolj mikrofon.
Zadnjo stran je narejena iz trde plastike ima pa tudi nekaj cm srebrni pas. Tukaj je še 5MP fotoaparat, LED bliskavica ter zvočnik. Fotoaparat je rahlo izbočen a ne toliko, da bi to motilo. Pod pokrovom (spodnja polovica zadnje strani), ki se ga nekoliko težje sname je 1250mAh baterija, ki mobilnik napaja nadpovprečno dolgo, tja do tri dni pri nekoliko bolj napredni uporabi. Na žalost pa SIM kartica in microSD nista zamenljivi brez odstranitve baterije. Je pa 2GB microSD kartica priložena.
Android 2.3.3 s Sense 2.1 for Messenger je po vklopu že imel posodobitev programske opreme. Software number je tako 1.18.401.1 in prinaša le nekaj kozmetičnih popravkov. Drugače pa je podobnost med Sense 2.1 for Messenger in Sense 3.0 precejšnja. Tista prva je že LockScreen, ki ima sedaj že značilen krog.
Domačih zaslonov je lahko sedem dostop do Aplikacij pa je na voljo zgolj na prvem ali preko tipke meni in nato All app. Stran z aplikacijami je razdeljena na strani s po 12 ikonami. Na desni strani pa je možno izbrati tudi Frequent in Downloaded. Med aplikacijami pa je možno sikati tudi z vpisom imena. Opravilna vrstica je precej okrnjena saj prikazuje zgolj notifications.
Ker je HTC ChaCha, Facebook telefon socialnosti ne manjka niti v telefonskem imeniku, klicalnih funkcijah. Pri pisanju pa je seveda v veliko pomoč QWERY tipkovnica, tako gredo SMS-i, emajli in druge pisarije precej hitreje od rok.
Pregledovanje slik je tudi »socialno«, saj sta podprta tako Facebook kot Flickr. Omogočeno je enostavno deljenje z drugimi. Nekoliko se zatakne pri videu in avdiu. Pri avdiu je tako moč pogrešiti izenačevalnik, pri videu pa ni možnosti predvajanja podnapisov, poleg tega pa tudi datoteke velike 349MB ni zmožen odpreti.
FM radio je že poznan iz drugih HTC-jev, razlika je le ta, da je tukaj postavljen v ležeč položaj. Tako z aplikacijo prihaja tudi kar nekajsekundno nalaganje (beri iskanje).
Fotoaparat je 5MP s samodejnim ostrenjem in LED bliskavico. V samem vmesniku ni sprememb le nekoliko drugače je razporejen. Od HTC ChaCha se na foto področju ni veliko pričakovalo in rezultati so tudi takšni, no še nekoliko slabši. Slikam predvsem manjka ostrina.
Tudi video snemanje ni blesteče. Zanimiva je odločitev za D1 ločljivost (720×480), ki je širokozaslonska. Je pa obljubljenih 30 slik na sekundo pri HTC ChaCha precej nižje, saj jih je praviloma 21 oz. 22.
Brskalnik je klasično dober, problem je le s Flashom, ki več ali manj ne dela. Zoom je omogočen kot pinch-to-zoom in dvoklik. Povezljivost je dobra saj ChaCha podpira Wi-Fi b/g/n in HSDPA do 7.2 Mbps. Na žalost pa HSUPA ni podprt. To se najbolj pozna pir funkciji Wi-Fi hotspot, ki sicer omogoča do 8 naprav, a je delovanje tako precej oteženo.
Ker se tiče programov ti imajo nekaj problemov, saj vsi ne znajo delovati v vodoravnem načinu, ki pa je na HTC ChaCha edini možen. V takšnem primeru se aplikacija sicer zažene, a nekoliko čudno izpade. Prednaloženih programov ni precej, na prvi pogled manjka tudi pregledovlanik besedil. Ta (QuickOffice) je brezplačno na voljo za prenos v HTC Hub in to celo v polni različici, ki lahko datoteke tudi ureja.
Pred končnimi besedami pa še rezultat AnTuTu benchmark testa, kjer je ChaCha dosegel 1699 točk. Quadrant je javljal error zato rezultata tukaj ni. V Vellamo pa je dosegel 364 točk
HTC ChaCha je prijetnega videza in mu razen Fasha in nekoliko manj ostre slike ni moč zameriti nič. Ker so njegova ciljna publika mladi, ki veliko pišejo in ne zahtevajo velike procesorske moči za razne zahtevne aplikacije, je telefon več kot dober. QWERTY tipkovnica je tukaj prednost pred ostalimi telefoni. HTC pa je vse skupaj zapakiral v nekoliko predelan HTC Sense.
Mobilnik HTC ChaCha je posodil Telekom Slovenije (Mobitel).