POP TV/Kanal A (Pro Plus d.o.o) je konkurenca prijavila Uradu za varstvo konkurence (UVK). V oddaji 24ur Zvečer so to potrdili in navedli, da so imeli hišno preiskavo (preiskava poslovnih prostorov) in da so bili s strani konkurenčnih televizij prijavljeni Uradu za varstvo konkurence zaradi zlorabe prevladujočega položaja. V svoj zagovor so povedali, da je visoka gledanost posledica dobrega programa.
Uradno obvestilo za javnost omenja še, da sta Pro Plus Uradu za varstvo konkurence (UVK) prijavili TV3 in RTV Slovenija, ker naj bi ju motil velik tržni delež. Poleg tega pa so dodali, da so Uradu za varstvo konkurence omogočili dostop do vse zahtevane dokumentacije in prostorov.
Več kot do ni znano. Siol je v članku (Policisti obiskali Pro plus?) dodal še, da naj bi policija zapečatila več pisarn vodilnih mož televizije. Zagotovo bo več znano jutri.
Nadaljevanje
Urad za varstvo konkurence je 10. avgusta 2011 uvedel postopek zoper podjetje PRODUKCIJA PLUS storitveno podjetje d.o.o., katere skrajšana firma je Pro Plus d.o.o. zaradi verjetnosti kršitev 9. člena Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence (ZPOmK-1) in 102. člena Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).
9.č ZPOmK-1
(prepoved zlorabe prevladujočega položaja)
(1) Prepovedana je zloraba prevladujočega položaja enega ali več podjetij na ozemlju Republike Slovenije ali njegovem znatnem delu.
(2) Podjetje ali več podjetij ima prevladujoč položaj, kadar lahko v znatni meri ravna neodvisno od konkurentov, strank ali potrošnikov.
(3) Agencija pri ugotavljanju prevladujočega položaja upošteva zlasti tržni delež, možnosti za financiranje, pravne ali dejanske vstopne ovire, dostop do dobaviteljev ali trga in obstoječo ali potencialno konkurenco.
(4) Zlorabo prevladujočega položaja pomenijo zlasti:
– posredno ali neposredno določanje nepoštenih prodajnih ali nakupnih cen ali drugih nepoštenih poslovnih pogojev;
– omejevanje proizvodnje, trgov ali tehničnega napredka v škodo potrošnikov;
– uporaba neenakih pogojev za primerljive posle z drugimi sopogodbeniki, če je s tem sopogodbenik postavljen v konkurenčno slabši položaj;
– zahteva, da se za sklepanje pogodb sprejmejo dodatne obveznosti, ki po svoji naravi ali glede na trgovinske običaje niso povezane s predmetom teh pogodb.
(5) Šteje se, da ima podjetje prevladujoč položaj, če je njegov tržni delež na trgu Republike Slovenije višji od 40 odstotkov.
(6) Šteje se, da ima dvoje ali več podjetij prevladujoč položaj, če je njihov tržni delež na trgu Republike Slovenije višji od 60 odstotkov.
in 102 č. PDEU
Kot nezdružljiva z notranjim trgom je prepovedana vsaka zloraba prevladujočega položaja enega ali
več podjetij na notranjem trgu ali njegovem znatnem delu, kolikor bi lahko prizadela trgovino med
državami članicami.
Takšna zloraba je zlasti:
a)neposredno ali posredno določanje nepoštenih nakupnih ali prodajnih cen ali drugih
nepoštenih pogojev poslovanja;
b)omejevanje proizvodnje, trgov ali tehničnega razvoja na škodo potrošnikov;
c)uporaba neenakih pogojev za primerljive posle z drugimi trgovinskimi partnerji, ki slednje
postavlja v podrejen konkurenčni položaj; d)sklepanje pogodb, ki sopogodbenikom narekujejo sprejetje dodatnih obveznosti, ki po svoji naravi ali glede na trgovinske običaje nimajo nikakršne zveze s predmetom takšnih pogodb.