Sony Ericsson Xperia Play je mobilnik namenjen predvsem tistim, ki radi igrajo igrice, saj ima PlayStation podporo. Gre za telefon, ki se ga je pričakovalo in napovedovalo zelo zelo dolgo.
Xperia Play ima 4.0 inčni LED-backlit LCD zaslon z ločljivostjo (480×854). Poganja ga 1GHz Scorpion Qualcomm Snapdragon MSM8255 procesor z Adreno 205 GPU na njem pa teče Android 2.3.x v slovenščini. Kot se reče out of the box je naložen Android 2.3.2 (3.0.A.2.184), je pa že na voljo nadgradnja na Android 2.3.3 (4.0.A.2.368), prav tako v slovenščini. Vgrajenega je 400MB spomina (211MB je na voljo), 5MP fotoaparat…(Sony Ericsson Xperia Play, prvi PlayStation hibrid, sedaj uradno predstavljen).
Kritika telefona bi se lahko začela pri zaslonu, ki je na žalost LCD, pa se ne bo. Največja kritika gre snemanju vida, ki je zgolj WVGA, medtem, ko imajo drugi telefoni s podobnimi specifikacijami vsaj HD 720p. Naslednji problem pa je FM radio, ki ga ni.
Xperia Play paket vsebuje poleg telefona še 8GB microSD kartico, USB to microUSB kabel, USB polnilnik in slušalke z dvema paroma silikonskih nastavkov.
Sam telefon je kar precej težek in malo bolj debel, saj tehta 175g meri pa 119 x 62 x 16mm. Je pa njegova oblika z zaobljenim spodnjim in zgornjim delom precej prijetna za držanje v roki. Sprednja stran Xperia Play ima 4 inčni LCD zaslon z Bravia Engine, ki se v primerjavi z Amoledom obnese nekoliko slabše, a je zaradi Bravia dodatka vseeno precej dober. Tukaj so še sekundarna kamera, proximity senzor in ambient light. Pod zaslonom so klasične tipke (Nazaj, Domov, Meni in Išči).
Zgornji del skriva gumb za prižiganje in ugašanje ter zaklep in majhno LED informacijsko lučko. Na levi strani sta 3.5mm vtič za slušalke in microUSB. Desna stran ima poleg gumba za uravnavanje zvoka, ki je na sredini še posebnost Xperia Play, gumba L in R, ki se ju uporablja pri igranju igric. Zadnji del skriva 5MP fotoaparat, LED bliskavico in stereo zvočnika (zarezi na lev in desni strani).
Pod pokrovčkom, ki se ne odpre tako zlahka, še nekaj več dela je z zapiranjem, je reža za microSD in SIM kartico. microSD kartica je hot swappable, pa tudi samodejno se »odpne« ko je odstranjen pokrovček. Baterija je 1500mAh.
Kot že rečeno je posebnost telefona Xperia Play integriranost PlayStation funkcij. En del je že bil predstavljen, drug pa se skriva. Tako kot pri telefonih s pravo QWERTY tipkovnico se tukaj namesto tipkovnice skrivajo PlayStation tipke.
Sony Ericssonova preobleka Android je že znana ima pa ta zadnja 2.3.3 nekaj več socialnega pridiha. Xperia Play pa ima zaradi svojih posebnosti še nekaj dodatkov (npr. PlayStation Pocket widget). Število domačih zaslonov je zaklenjeno na 5, nanje je moč lepiti različne widgete. Ob uporabi funkcije pinch to zoom pa se pokaže predogled in ne zasloni tako kot pri drugih znamkah telefonov. Opravilna vrstica pri Sony Ericssonu na žalost ne omogoča hitrih gumbov za ugašanje in prižiganje funkcij prikazuje pa vse drugo.
Telefonske funkcije so z Android 2.3.3 pri Sony Ericsson pridobile še več socialne integracije (npr. Facebook). Tukaj ni bilo nikakršnih problemov, prav tako ne pri SMS-ih, MMS-ih in elektronski pošti. Virtualna QWERTY tipkovnica ima č,ž,š-je (skrite pod črkami c, z,s), a ji je moč zameriti to, da je potrebno za dostop do številk vedno klikniti še eno tipko in neto še enkrat za dostop do črk nazaj, namesto hitrega dostopa preko dolgega klika na črke.
Pregledovalnik slik in video predvajalnik sta takšna »originalna« in ju niso nič spreminjali. Pri pregledovalniku slik to ne dela problemov, nekaj več jih je pri video predvajalniku, saj zaradi tega ne podpira npr DivX in XviD formata.
Ima pa glasbeni predvajalnik zato več odličnih funkcij vključno z različnimi izenačevalniki zvoka.
Xperia Play ima vgrajen 5MP fotoaparat z LED bliskavico in stabilizatorjem slike. Slika je za ta fotoaparat zadovoljiva nekaj kritike je le na sam vmesnik. Ta ne omogoča npr. ISO nastavitev in ostrenja z dotikom. Video pa kot že rečeno na začetku omogoča najvišjo kakovost snemanja WVGA s 30 slikami na sekundo, kar je v primerjavi z drugimi telefoni teh specifikacij precej slabo. Je pa posnetek za to ločljivost precej dober.
Brskalnik je klasično dober in podpira tudi Flash vsebino. Sony Ericsson mu je dodal nekaj svoje preobleke, a je ta zgolj stilska in ne funkcionalna. Predvajanje v HD tehniki prav (npr YouTube) ne dela problemov. Pri zoomu pa so na voljo vse tri funkcije +/- tipki, pinch to zoom in dvojni klik.
Pri povezljivosti ni nikakršnih problemov, saj mobilnik omogoča HSDPA do 7.2 Mbps in HSUPA do 5.76Mbps (Speedtest-Ruše na Mobitelovem omrežju max 5.39Mbps/1.5Mbps). Wi-Fi podpira b/g/n. Prav tako je omogočena funkcija ustvarjanja dostopne točke.
Prednaložena aplikacija za pregledovanje besedil je OfficeSuite, a je na žalost za urejanje potrebno dokupiti Pro različico.
Sedaj pa še PlayStation del. Temu sta namenjeni aplikaciji PlayStation pocket, Xperia Play. Do Xperia Play je moč priti tudi z odprtjem telefona. Igrice, ki so prednaložene na telefonu so Crash Bandicoot, Bruce Lee: Dragon Warrior, FIFA 10, The Sims 3, Tetris, Star Battalion. V Xperia Play je še 50 dodatnih naslovov igric narejenih prav za ta telefon.
Sony Ericsson Xperia Play je telefon hkrati pa tudi igralna konzola. Tako da gledano skupaj je to precej dober telefon. Vsekakor bi se lahko bolj potrudili pri video snemanju in vgradili vsaj FM radio če ne že nekoliko boljši procesor in zaslon. Je pa res, da gre za edini in hkrati prvi PlayStation telefon kar pomeni, da mu je moč odpustiti nekaj stvari. Xperia Play je tako odličen telefon za tiste, ki se od igric ne morete ločiti.
Mobilnik je za testiranje posodil Sony Ericsson Slovenija.