Sony Ericsson Xperia ray je mobilnik, ki je ravno prav velik, da je vanj dodanih veliko dobrih funkcij. Xperia ray se tako lahko pohvali z 8MP fotoaparatom in HD snemanjem. Na strani sonyericsson.si si lahko ogledate video in nekaj drugih podrobnosti.
Sony Ericsson Xperia ray ima tako 3.3 inčni zaslon z ločljivostjo 854 x 480 pik in gostoto 297ppi. Vgrajen je 1GHz Snapdragon procesor, ki poganja operacijski sistem Android 2.3.3 v slovenščini. Več o lastnostih telefona pa v tem članku (Sony Ericsson Xperia ray s 3.3 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem in 8MP fotoaparatom).
Škatla Sony Ericsson Xperia ray poleg telefona vsebuje tudi preproste slušalke, 4GB microSD kartico (že vstavljena v telefona), microUSB to USB kabel ter USB polnilnik.
Pri Xperia ray je pohvalno to, da so za razliko od Mini-ja ohranili tankost. Mere ray-a so tako 111 x 53 x 9.4 mm, teža pa 100g. Vse skupaj ravno prav, da je pisanje po zaslonu prijetno, telefon pa hkrati ni prevelik.
Telefon je precej drznega videza, saj ima precej ostre linije. Morda je spodnji rob celo preveč oster. Sprednjo stran, ki je skoraj v celoti prekrita z zaščito pred praskami krasi že prej omenjen 3.3 inčni zaslon v 16:9 tehniki. Zaslon se dobro obnese pri sončni svetlobi, za kar je več ali manj kriv Mobile Bravia engine. Nad zaslonom je proximity senzor, ambient light senzor in sprednja kamera za video klice (npr Skype). Pod zaslonom pa so tipke Nazaj, Domov in Meni. Od tega je zgolj Domov tista prava tipka.
Zelo zanimiva je tudi osvetlitev nad tipko Domov, ki spreminja barve (bela, rdeča, zelena in modra). Tako npr. sveti zelena ob normalnem delovanju.
Na desni strani je tipka za uravnavanje glasnosti, na levi pa microUSB priključek. Zgoraj je tipka za prižiganje in ugašanje/zaklep in 3.5mm vhod za slušalke. Spodnji del skriva zgolj mikrofon in zarezo za odstranjevanje pokrovčka.
Zadnjo stran prekriva pokrovček narejen iz mehke matirane plastike. Pri črni izvedbi, ki je bila testirana, se tu pa tam pokaže kakšen prstni odtis. Na zadnji strani so tako še 8MP fotoaparat z LED bliskavico in zvočnik.
Po pokrovčkom se skriva SIM vhod in microSD vhod noben ne more biti zamenjan brez ugašanja telefona. Baterija je 1500mAh.
Sony Ericsson Xperia ray ima tipično Xperia Timescape UI preobleko, poznano že iz Arc-a in Mini-ja. Android 2.3.3 v slovenščini št 4.0.A.2.362 je bil prednaložen, telefonska posodobitev ni našla nove različice, računalniška pa, ta je bila 4.0.A.2.368. Osnovni zaslon je omejen na 5 zaslonov, na katerega je moč nameščati različne povezave,widgete… Spodnji del je zapolnjen s petimi funkcijami (Media, Sporočanje, Programi, Imenik in Telefon). Pinch to zoom funkcija pripelje do lebdečih ikon in ne hitrega predogleda zaslonov.
Pri telefoniranju je moč pogrešiti pametno klicanje. Pri pisanju pa je v pokončnem položaju zgolj kot alfanumerična tipkovnica, v ležečem pa kot QWERTY. Črke č, ž, š se skrivajo pod črkami brez strešice, na žalost pa ni hitrih povezav na številke preko črk.
Slikovna galerija ostaja kot pri izvirnem Gingerbreadu, le nekoliko več socialnega pridiha ima. Tudi pri video predvajalniku je enako. Predvajanje je omejeno na 3gp in mp4 in HD 720p tehniko.
Tako kot pri ostalih Xperiah s 2.3.x je tudi tukaj napredni glasbeni predvajalnik z veliko različnimi funkcijami. Že prej omenjeni xLOUD je tudi tukaj dobrodošla pridobitev.
FM radio ima v spodnjem desnem kotu hitro povezavo do funkcije TrackID, ki je Sony Ericssonova aplikacija podobna Houndsound oz. Shazam.
Fotoaparat je 8MP z LED bliskavico, ima pa tudi Exmor R senzor, ki bolje zajame sliko v temnejšem okolju. Sam uporabniški vmesnik ima veliko različnih funkcij na levi strani, na desni pa hiter dostop do posnetih slik. Slika je zelo dobra.
Video, ki ga Xperia ray lahko snema v HD 720p tehniki s 30 slikami na sekundo. Posnetki se shranijo v mp4 formatu, imajo pa nekaj manj kot 30 slik na sekundo. Tako kot pri slikanju je tudi tukaj precej funkcij, od vklopa luči pa do izklopa mikrofona.
Brskalnik je tak kot se ga pričakuje, saj omogoča vse kar imajo »veliki«. Za zoomiranje je moč uporabiti vse tri funkcije (+/-, dvoklik in pinch to zoom). Sony Ericsson je dodal še nekoliko spremenjen vmesnik pri priljubljenih zgodovini in najbolj obiskanih straneh.
V Xperia mini je vgrajenega 1GB spomina od tega je 300MB prostega. Priložena je 4GB kartica. NaTuTu Benchmark je pokazal rezultat 3028, Quadrant Standart 1699 in Vellamo 718.
Povezovanje ni problematično saj telefon podpira HSDPA do 7.2Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. V realnosti se je na Mobitelovem omrežju s Speed testom pokazal rezultat 6.1Mbps/2.4Mbps. Seveda pa je tukaj še Wi—Fi b/g/n.
Urejevalnik besedila OfficeSuite je na žalost brez urejevalnika (potrebno doplačilo). Dodan je tudi Power save mode, ki pa ni preveden v slovenščino. Omogočenih je nekaj funkcij prilagajanja.
Druge prednaložene aplikacije pa so Whisepilot, NeoReader, Touchnote…
Sony Ericsson Xperia ray je telefon za tiste, ki ne bi radi preveč drag telefon (PMC je 350€), hkrati pa bi radi precej dobre funkcije. Telefon bo tako zadostil potrebe skoraj vsakogar.
Mobilnik je za testiranje posodil Sony Ericsson Slovenija.