T-2 je v Sloveniji edini operater, ki ne razpolaga s frekvencami v frekvenčnem spektru pod 900MHz. Zato se je APEK odločil, da bo na javnem razpisu ponudil frekvence iz 800 MHz pasu. Gre za t.i. digitalno dividendo, ki se sprošča počasi in zato sta na voljo le dva 5Mhz spektra 791- 796 in 831 – 836 MHz. Frekvenc v 900MHz pasu, kjer imajo svoje frekvence Mobitel (Telekom Slovenije), Simobil in Tušmobil pa ni več na voljo.
APEK se je od treh možnosti odločil za dodelitev dodatnih frekvenc, ker prerazdelitev v 900MHz pasu in operaterski dostopa do omrežja drugih operaterjev ne bi bil tako učinkovit.
APEK bo v razpisu, kjer bodo dodelili en UMTS kanal kot glavni kriterij opredelili odpravljanje ugotovljene izkrivljene konkurence. V razpisu pa se bodo lahko potegovali tudi drugi operaterji.
Vse lepo in prav ampak stvar se lahko zaplete pri uporabnikih. Ta dva frekvenčna spektra sta za evropsko okolje netipična. 791- 796 sodi v 700MHz pas in ga po podatkih iz WIkipedije ne uporablja nihče. Je pa kot SMH blok D predviden za ZDA. 831 – 836 MHz, ki sodi v 850MHz pas pa tudi 800MHz pas (Japonska) se uporablja v ZDA(AT&T, Bell Mobility, Telcel, Telus, Rogers), Oceanija (Telstra,Vodafone Hutchison Australia, Telecom NZ), Dominikanska republika (Claro), Hong Kong (SmarTone-Vodafone), Tajska (TrueMove), Brazilija (Claro, Vivo) in Filipini (Smart Communications).
To posledično pomeni, da je neprimerno boljša izbira druga, saj je tudi teh telefonov več. Spisek je na voljo tukaj. Med njimi so npr. Apple iPhone 4S in iPhone 4, Samsung Galaxy SII Galaxy Note, Nokia N8, N9, C7, E7… Pri seznamu je zelo pomembno to ali obstaja t.i evropska in ameriška različica ali so vse frekvence skupaj. Tipični primer za prvo različico je Sony Ericsson, za drugo pa novejše Nokie ali pa Apple.
Kakšni bodo razpisni pogoji ter seveda kolikšna bo cena in za koliko časa bodo frekvence na voljo pa ko bo APEK objavil razpis.