HTC EVO 3D je prvi telefon v Sloveniji, ki podpira 3D tehnologijo. 3D tehnologija je še vedno bolj ali manj v povojih zato pričakovanja tukaj niso previsoka. Telefon je zaradi 3D tehnologije namenjen predvsem entuziastom in tistim, ki bi radi tudi s telefonom naredili nekoliko drugačne slike.
Same specifikacije telefona so podobne HTC Sensation. Stetoskopski zaslon je velik 4.2 inča, vgrajen je dvojedrni 1.2GHz na voljo je 1GB RAM-a in 1GB spomina +8GB microSD kartica priložena. Dvojni fotoaparat je 5MP in lahko snema v 720p tehniki. Več specifikacij pa tukaj (HTC EVO 3D bo prvi HTC-jev mobilnik s 3D podporo).
HTC EVO 3D ima tisto klasično hibo HTC-ja nekoliko je težak. Telefonu veliko napak ni moč očitati, saj gre za enega prvih te vrste. Je pa res, da bi bil lahko zaslon precej boljši, saj se ob direktni sončni svetlobi precej slabo obnese.
V škatli se poleg telefona skriva še microUSB to USB kabel, USB polnilec in preproste slušalke. V sam telefon pa je je vstavljena 8GB microSD kartica.
EVO 3D se lahko pohvali z zelo zanimivim designom. Zaradi dveh kamer je zadnja stran precej nenavadna. Mere telefona so 126 x 65 x 12.1 mm, teža pa 170g. Sprednja stran poleg stetoskopskega zaslona nosi še ambient light senzor, proximity senzor in LED statusna lučka. Pod zaslonom so klasične Android tipke (Domov, Meni, Nazaj in Išči). Leva stran skriva microUSB vhod. Desna stan pa tipka za spreminjanje glasnosti, gumb za premikanje iz 2D v 3D tehniko ter seveda velik gumb za slikanje.
Na zgornjem delu je 3.5mm vhod za slušalke ter gumb za prižiganje in ugašanje/zaklep. Spodnji del je prazen, če odmislimo režo za odpiranje pokrovčka.
Zadnja stran je drugačna, saj skriva dve 5MP kameri ter dvojno LED bliskavico. Niso pozabili niti na zvočnik, ki se zaradi dobre umeščenosti dobro obnese.
Pod pokrovčkom je reža za SIM kartico in microSD kartico, ki podpira tudi hot-swappable funkcijo. Priložena baterija je 1730mAh zdrži ob samodejni sinhronizaciji, ki jo ima vklopljen večinoma vsak telefon zdrži malo več kot 1 dan, pri izklopljeni funkciji pa cca 2 dni.
Na HTC Evo 3D teče operacijski sistem Android 2.3.4 s HTC Sense 3.0 preobleko in v slovenščini. Ob testiranju je bila zadnja številka opreme 1.20.401.2. sam vmesnik je tisti klasični, ki ga poznamo npr iz HTC Sensation. Na voljo je izbrati do 7 domačih zaslonov na katere je moč namestiti widgete in bližnjice. Aplikacije so razdeljene v tri skupine (vse, priljubljeno in preneseno). Opravilna vrstica omogoča veliko različnih nastavitev in funkcij poleg tiste osnovne, ki je prikazovanje obvestil.
Telefonske funkcije delujejo tako kot je potrebno, hkrati pa omogočajo precej socialnega pridiha. Enako velja za elektronsko pošto. Pri klicanju je na voljo pametno klicanje in klicanje s pomočjo glasovnih ukazov. HTC prav tako uporablja lastno tipkovnico.
Galerija slik je nekoliko prilagojena im ima seveda poseben »oddelek« za 3D vsebine. Deljenje vsebin je zaradi dodatnih funkcij sila preprosto. Enako velja za video predvajalnik, ki podpira tudi 3D stetoskopsko predvajanje. Nikakršnih problemov nima s predvajanjem DivX/XviD formata ali HD videa.
Glasbeni predvajalnik je prav tako del HTC Sense preobleke, saj ta omogoča nekoliko več funkcij in prilagodljivosti. Na voljo pa je tudi izenačevalnik in SRS izenačevalnik zvoka. Pozabili niso niti na FM Radio aplikacijo, ki pa ostaja enaka kot že v prejšnji različici Sensa, kar pa ni moč vzeti za slabost.
HTC EVO 3D ima dva 5MP foto senzorja, ki lahko v 3D tehniki naredita 2MP sliko v 2D pa 5MP. Premikanje iz 2D v 3D in obratno je možno s posebnim gumbom ob strani. Slikanje in fokusiranje pa z velikim okroglim gumbom zraven. Sam vmesnik je predelan in omogoča precej različnih nastavitev.
Slikanje v klasični tehniki ni predstavljalo problemov v 3D tehniki pa je potrebno nekaj vaje. Predvsem s prijemom telefona, saj je potrebno paziti, da kater od objektivov ni pokrit. Slikanje v 3D tehniki sam vmesnik priporoča v ležečem načinu.
Snemanje videa v 3D tehniki pa je še nekoliko težje, a je z vajo precej lažje. Samih problemov ni bilo ne s snemanjem ne s predvajanjem. Je pa nekoliko nenavadno da je v 2D tehniki moč snemati v le v HD 720p tehniki in ne v FullHD. Video se snema v MP4 formatu.
Brskalnik omogoča predvajanje Flash vsebin tudi v FullHD tehniki. Minimalistični vmesnik ima veliko različnih funkcij. Za zoomiranje je na voljo pinch-to-zoom in dvoklik.
EVO 3D podpira HSDPA do 14.4Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. V realnosti na Mobitelovem omrežju in programom Speedtest je rezultat 7.2Mbps/3Mbps. Na voljo je Wi-Fi b/g/n povezava in Bluetooth 3.0. Wi-Fi hotspot je tako kot že dolgo tukaj nekoliko nadgrajen saj omogoča 8 naprav. EVO 3D se je na testu TuTu Benchmark je pokazal rezultat 4528, Quadrant Standart 1864 in Vellamo 704.
Prednaložene aplikacije so SoundHoud, Facebook, Peep, Tweeter, Office app (pregledovalnik in urejevalnik), PDF bralnik, YouTube…
Ker gre tukaj za 3D telefon je bilo potrebno preizkusiti tudi 3D video na YouTubu. Vse je delovalo tako kot je potrebno, izbira stetoskopskega 3D načina je bila samodejna. Hitro je bilo tudi nalaganje videa. Nekoliko težje pa je bilo gledanje takšnega videa, saj je za oči precej naporno. Slika resnično izgleda kot resnična, a je gledanje celotnega filma v takšnem načinu skoraj zagotovo pripelje do glavobola.
HTC EVO 3D je vsekakor nekaj posebnega in namenjen predvsem avanturistom, ki bi radi vedno imeli pri sebi tehnologijo za 3D zajem. Trenutno je edini konkurenčni telefon LG Optimus 3D. Tako da izbira resnično ni velika. Razlik pa precej malo. 3D tehnologija vsekakor še ni izkoristila celotnega potenciala, gre pa za dober začetke.
Mobilnik HTC EVO 3D je za testiranje posodil HTC Slovenija.