ZTE MF60 uFi je prva dostopna točka na voljo v pri kateremkoli slovenskem mobilnem operaterju. V ponudbo pa jo je vključil Mobitel (Telekom Slovenije). Več o ceni tukaj (ZTE MF60 uFi- prva Wi-Fi brezžična dostopna točka pri Mobitelu od 9€).
MF60 uFi je brezžična dostopna točka v katero se vstavi SIM kartico, naprava deluje kot podatkovni modem nanjo pa se je moč priključiti s pomočjo Wi-Fi povezave.
Sama naprava izgleda kot majhen telefon, na sprednji strani ima majhen OLED zaslon, ki prikazuje različne podatke. Na desni strani je tipka za prižiganje in ugašanje, reža za microSD kartico in WPS tipka. Leva stran pa pod pokrovčkom skriva priključek za zunanjo anteno. Sama naprava pa se precej packa, saj je obdana z gladko plastiko, ki povzroči, da se skoraj vsak prstni odtis vidi. Je pa tudi res, da ta podatek tukaj ni prav nič pomemben, razen če podatkovni modem ocenjujemo tudi s stilskega področja.
Sama uporaba je preprosta. Po vstavljanju SIM kartice in polnjenju 1500mAh baterije je potrebno nastaviti nekaj podrobnosti (če uporabnik to želi).
Za nastavitev je možno uporabiti USB to microUSB kabel in priklopiti modem ter računalnik. Po opravljeni namestitvi je pametno izklopiti internetno povezavo, saj je potrebno obiskati spletni naslov http://192.168.0.1/, ki je velikokrat tudi naslov za nastavitve routerja. Na spletni strani se je nato potrebno vpisati (password: admin). Po vpisu vmesnik zahteva vpis PIN kode SIM kartice (če jo ima), saj drugače modem ne deluje.
Druga možnost priklopa pa je preko Wi-Fi-ja. WIFI SSID in WIFI Key sta zapisana pod baterijo poleg IMEI-a in EAN kode. Z računalnikom poiščete WIFI SSID in ko je zahtevana koda je potrebno vpisati WIFI Key. Ostalo ostaja enako.
Nato se začnejo nastavitve. ZTE MF60 uFi pravzaprav omogoča vse kar si je moč zaželeti. Na voljo so različne vrste enkripcije podatkov, možnost spremembe nastavitev modemskih nastavitev, SSID-ja, WiFi ključa… Omogočeno pa je tudi sprejemanje in pošiljanje SMS-ov.
Tehnični podatki izgledajo takole:
ZTE MF60 uFi deluje na HSDPA/HSUPA/UMTS 850/1900/2100 MHz in GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz. Njegova hitrost je na HSPA+ teoretično omejena na 21.6Mbps HSDPA in 5.76Mbps HSUPA. Wi-Fi povezava deluje na standardih 802.11 b/g/n, enkripcija pa WEP/WPA/WPA2/WAPI. Nekoliko bolj zanimiv pa je to, da na specifikacijah piše, da je moč povezati do 8 naprav preko WI-Fi-ja, a je zapisana omejitev v uporabniškem vmesniku zgolj 5. Kam so izginili preostali trije ni znano.
Problemov z napravo pravzaprav ni bilo, nekaj dela je bilo zgolj z iskanjem ključa za Wi-Fi. Po vpisu PIN-a je vse začelo delovati takoj in brez dodatnih nastavitev. Test hitrosti na Mobitelovem HSPA+ omrežju je pokazal 10.98 Mbps (downlink oz. HSDPA) in 2.34Mbps (uplink oz. HSUPA), ping pa 58ms. Rezultat je tako pokazal polovico teoretične hitrosti, kar pa je pravzaprav precej dobro.
Drug pomemben podatek pa je vzdržljivost. Ta je bila z napolnjeno baterijo, eno stalno povezavo, neprestanim brskanjem in prenesenimi tremi serijami je zdržal 4ure in 20 minut. Prav tako se MF60 pri uporabi ne pregreva, seveda pa je topel.
Za zaključek naprava je tako kot že njen opis pove mobilna dostopna točka. To pomeni, da lahko v krogu Wi-Fi dostopa ustvari mobilno omrežje in omogoča internetno povezavo. ZTE MF60 uFi je tako zelo uporabna za tiste, ki bi radi imeli internetni dostop tudi izven obstoječega omrežja, hkrati pa omogočili dostopa večim napravam hkrati.