Samsung Galaxy Tab 10.1 je tablica na katero Samsung precej stavi. Največji konkurent skoraj katerekoli tablice je Applov iPad (2), pri odločanju med Applom in katerim drugim pa navadno ni racionalno ampak se konča pri tem kaj je komu ljubše.
Galaxy Tab 10.1, ki ima 10.1 inčni PLS TFT zaslon zaščiten z Gorilla Glass zaščito proti praskam, meri 256.7 x 175.3 x 8.6 mm, njegova teža pa je 565g. Slovensko inačico Android 3.1 Honeycomb s TouchWiz UX preobleko poganja dvojedrni 1GHz Tegra 2 procesor z 1GB RAM-a. Več o samih specifikacijah tablice si lahko preberete tukaj (Samsung Galaxy Tab 8.9 in tanjši Galaxy Tab 10.1 sta novi tablici iz Samsunga).
Samsung Galaxy Tab 10.1 se tako zagotovo lahko pohvali s svojo tankostjo, ki zagotovo pomeni velik plus. Od svojega konkurenta Apple iPad 2 je tudi 42g lažji. Pri odločanju med tablicami, seveda pa to ni vse.
V škatli je poleg tablice tudi USB polnilnik, polnilni kabel, ki ima na enem koncu USB kabel, na drugi pa ni microUSB. Prav tako pa je nekoliko krajši. Priložene so tudi slušalke s silikonskimi čepki.
Zaslon Galaxy Tab 10.1 ima precej dober zorni kot, sonce »odplakne« nekaj barve z zaslona, a je vse še vedno dovolj dobro vidno. Na sprednji strani ni nikakršnih tipk, nad zaslonom je zgolj sekundarna kamera.
Na levi in desni strani sta stereo zvočnika, zgoraj je tipka za uravnavanje glasnosti, za prižiganje/ugašanje (zaklep zaslona), 3.5mm vtič za slušalke in reža za SIM kartico. Vstavljanje SIM kartice je precej zabavno opravilo, saj je najprej potrebno zadeti pravilno lego nato pa še kar precej pritisniti, da tablica ujame simko.
Bolezen večine Androidovih tablic je tudi tukaj, ni namreč razširitve za microSD kartico, tako je na voljo zgolj 16 GB prostora (v Slo je na voljo ta inačica).
Spodnji del pa skriva konektor za polnjenje in povezavo z računalnikom ter mikrofon. Zadnji del je prekrit z mehko plastiko, ki se precej rad packa. 7000mAh Li-Po baterija je vgrajena. Ta pri normalni uporabi (branje pošte, brskanje po spletu igranje nekaj malega igric) z lahkoto zdrži več kot 2 dni.
Samsung je pri Galaxy Tab 10.1 Android 3.1 Honeycomb oblekel v svoj dizajn, ki pa ni veliko drugačen od originala.
Odklep zaslona je možen s potegom ključavnice ven iz kroga. Sam osnovni zaslon je razdeljen na 5 zaslonov na katere je možno nameščati razne stvari (widgeti, bližnjice…). spodnja vrstica ima na levi strani štiri gumbe (nazaj, domov, nedavno uporabljeno in slikaj zaslon (print screen)), puščica na sredini odpre dodatno statusno vrstico. Na desni strani pa se s klikom na uro odpre statusna vrstica.
Zgoraj na levi je hitra povezava za Google, poleg mikrofonček za govorne ukaze, na desni ikona za Aplikacije in + za urejanje domačih zaslonov.
Ker Galaxy Tab 10.1 ni telefon teh funkcij nima. Je pa na voljo npr Skype tudi z video klicem. Vseeno so na voljo kontakti, ki jih je moč sinhronizirati. S klikom na kontakt je možno priti do SMS funkcije.
Izostal ni niti bralnik elektronske pošte in posebna Gmail apliakcija.
Pregledovalnik slik ostaja originalni za razliko od predvajalnika glasbe, ki ima majčkeno preobleke in precej več funkcij. Tako je možno urejanje, ustvarjanje list… na voljo je tudi izenačevalnik.
Pri Samsungu so se še bolj potrudili pri video predvajalniku, saj je ta nov, ker Honeycomb nima posebnega predvajalnika. Predvajanje FullHD 1080p tablici ni delalo nikakršnih problemov. Na žalost pa ne delujejo podnapisi.
Fotoaparat je 3.15MP in 2MP sekundarno kamero. Slikanje je precej zabavno predvsem zaradi velikega zaslona. Foto aplikacija je nekoliko dodelana, a je takšna kot pri Galaxy S II. Enako velja za video aplikacijo, ki lahko snema v tehniki HD 720p. Slike in videi pa so za tablico pravzaprav precej dobri.
Spletni brskalnik je pri Galaxy Tab 10.1 takšen, kot ga pričakujemo. Vse deluje vključno s Flash vsebinami. Sama uporaba zavihkov, nastavitev in ostalih stvari je precej podobna računalniški izvedbi.
Naloženih je nekaj dodatnih aplikacij, kot so Polar Office za pregledovanje in urejanje vsebin. E-knjiga, Beležka, Beležka (ja dve različni aplikaciji z istim imenom), Music Hub, Moje datoteke… Seveda nista izostala niti tablična različico Android Marketa in pa Samsung App.
Kar se tiče povezav tukaj je moč zameriti zgolj 30 pinski vtič in odstotnost microUSB priklopa. Hitrosti pri HSDPA do 21MBps in HSUPA do 5.76 Mbps so čisto dovolj za brskanje. Seveda pa sta na voljo tudi Wi-Fi a/b/g/n in Bluetooth 3.0.
Glede na to, da je Samsung Galaxy Tab 10.1 ena redkih tablic zato je ocena precej težavna. Galaxy Tab 10.1 je zagotovo uporabna stvar za nekoga, ki ima rad še eno igračko, hkrati pa želi v deloma normalni velikosti brati spletne vsebine, pa tudi gledati videe.
Tablico je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).