LG Optimus 3D je eden od dveh prvih mobilnikov s polnimi 3D zmogljivostmi. LG se je tako kot HTC pionirsko pognal v boj tudi s 3D telefonom in naredil nekoliko boljši telefon na določenih segmenti, drugje pa zmaguje HTC. LG zna zajeti stetoskopske 3D slike v 3MP tehniki ima 3D vmesnik, 5 3D igricami, microHDMI… HTC pa ima boljši procesor, 1GB RAM-a, boljši zaslon… Je pa res da ti podatki ne odigrajo vedno končne vloge pri odločitvi.
Poleg že prej naštetih podrobnosti je tukaj ima Optimus 3D 4.3 inčni zaslon, dvojedrni 1GHz procesor, 512MB RAM-a, 8GB spomina, dva 5MP fotoaparata, Wi-FI b/g/n… več pa tukaj (LG Optimus 3D s 4.3 inčnim stereoskopskim LCD zaslonom in snemanjem v 3D tehniki).
Med kritikami telefona je zagotovo to, da nima FM radia, prav tako bi bil lahko zaslon nekoliko boljši. Prav tako je omejena količina pravih 3D aplikacij, a za to je razlog pionirskost telefona.
Škatla poleg telefona vsebuje še USB polnilec, USB to microUSB kabel in slušalke s silikonskimi nastavki.
LG Optimus 3D meri 128.8 x 68 x 11.9 mm in tehta 168g, kar ga uvršča med srednje velike in nekoliko težje telefone. 4.3 inčni stetoskopski LCD zaslon se v zaprtih prostorih dobro obnese. Zadovoljiva kakovost pa je tudi ob neposredni sončni svetlobi. Seveda pa se ta ne more kosati z Amoled zasloni.
Nad zaslonom je kamera za video klice in proximity senzor. Pod pa klasične Android tipke (Meni, Domov, Nazaj in Išči). Na desni strani je tipka za uravnavanje glasnosti in tipka za slikanje. Leva stran je prekrita z dvema pokrovčkoma. En prekriva microUSB, drug pa microHDMI vhod. Na zgornji strani je 3.5mm vhod za slušalke ter tipka za prižiganje/ugašanje/zaklep. Na dnu pa zareza za odpiranje pokrovčka.
Zadnja stran je v celoti pokrovček narejen iz mehkejše matiranje plastike ter kovinskim paščkom. Tukaj sta še dve 5MP kameri LED bliskavica in zvočnik. Pod pokrovčkom se skriva SIM reža, ter hot-swapable (menja se jo lahko med delovanje mtelefona) microSD kartica. Baterija je 1500 (do 1540) mAh in zagotavlja dober dan baterije, a se pri malo bolj zahtevni uporabi ta dan kar krepko krajša.
LG Optimus 3D prihaja prednaloženo z Android 2.2 FroYo, a je že na voljo nadgradnja, ki pa v Sloveniji še ni na voljo. Kako telefon nadgradi si lahko preberete tukaj. In ker bo nadgradnja na voljo do konca leta je test/recenzija narejena na Android 2.3.5 Gingerbread (LGP920-V21a-NOV-15-2011), ki je na voljo kot uradna inačica v Europe Open. Ključna pridobitve z nadgradnjo je zagotovo hitrost, ki je v primerjavi s prejšnjo skorajda svetlobna. Naslednja nadgradnja je HSPA+ 21Mbps, 3D urejevalnik videa, izboljšana 2D to 3D funkcionalnost…
LG je Android preoblekel (LG 3D UI) in to je vidno že pri zaslonu za odklep, ki se ga odklene s potegom navzgor. Domačih zaslonov je lahko od 1 do 7, spodnjo vrstico pa krasijo štiri tipke (Telefon, Imenik, Sporočila in Aplikacije). Na domače zaslone je možno nalagati bližnjice, mape in widgete.
Orodna vrstica, do katere pridemo s potegom zgornjega dela navzdol omogoča hiter prižig/ugašanje zvoka, Wi-Fi-ja, Bluetootha, GPS-a in podatkovne povezave. Pod temi tipkami je okno s funkcijami za predvajanje glasbe. Seveda pa so tu tudi obvestila.
Sedaj pa tisti najbolj pomemben del Optimus 3D telefona, to je 3D funkcionalnost. Prvi del se skriva že na začetku okna Aplikacije, kjer so na voljo 3D Igre in aplikacije, 3D Vodnik, 3D Galerija, 3D Vesolje, 3D Fotoaparat, 3D-igre in 4 3D igre (Asphalt 6, Guliver´s Travels, Lets Golf 2 in Nova). Novost Gingerbreada je tudi Pretvornik 3D Iger, ki klasično 2D igro pretvori v 3D. Ta sicer ne deluje na vseh igricah, rezultat pa je tudi tako tako. Prav tako Gingerbread prinaša urejanje 3D videa. O fotoaparatu pa kasneje.
Telefonske funkcije delujejo tako kot pričakuje vključno s pametnik klicanjem. Prav tako telefonski imenik omogoča nekaj socialne interakcije (npr Facebook). SMS-i, MMS-i in elektronska pošta prav tako delujejo. Njihovo pisanje omogoča zaslonska QWERTY tipkovnica, ki je z Gingerbread posodobitvijo dobila možnost izbire slovenske tipkovnice. Ta na žalost še ne dodaja čžš-jev v osnovni pogled, zamenja pa znaka Y in Z. Tako da gre za QWERTZ in ne QWERTY tipkovnico.
Galerija slik je klasična Gingerbread galerija, a s 3D dodatkom. Tako se 3D slika odpre v 2D tehniki in s klikom na tipko (2D) se vklopi 3D funkcionalnost—nekoliko čudno. Optimus 3D pa ima tudi že prej omenjeno svojo 3D Galerijo, ki je v celot namenjena 3D slikam in videu.
Glasbeni predvajalnik je preprost, a omogoča tudi Izenačevalnik in iskanje avtorjev in pesmi po YouTubu in Internetu.
Predvajalnik videa hitro zazna kateri videi so v 3D tehniki in to tudi označi. Sam vmesnik je preprost za uporabo predvsem pa zelo minimalističen v pozitivnem smislu. Za boljši 3D pogled je možno nastaviti 3D globino, predvajanje pa je možno v vseh priljubljenih formatov vključno z DivX-om in MKV-jm ter v Full HD 1080p tehniki. Podnapisi delujejo, a jih ni moč ročno nastaviti, tako morajo imeti enako ime kot video.
Fotoaparat Optimus 3D-ja sestavljata dva 5MP fotoaparata, ki v 3D tehniki delujeta kot 3MP. Sam vmesnik omogoča nekaj nastavitev in seveda prehod med 2D in 3D tehniko. Možno je nastaviti tudi 3D globino na dnu zaslona. Nadgradnja na Gingerbread izboljša tudi sliko, ki je sedaj dobra, a manjka nekaj ostrine.
Video snemanje prav tako omogoča 3D snemanje. To je možno v HD 720p tehniki s 25 slikami na sekundo, klasično 2D snemanje pa je možno v Full HD 1080p s 30 slikami na sekundo. Video je posnet v MP4 tehniki, Full HD deluje tekoče, a je HD tehnika nekoliko lepšega izgleda. Če pa oba posnetka na koncu pogledate na večjem zaslonu razlike skorajda ni. Končna ocena videa tako v 2D kot 3D tehniki je precej dobra.
Brskalnik LG Optimus 3D-ja je klasični Android brskalnik z LG preobleko. Ta omogoča osnovne funkcije in seveda tudi Flash. Zoom je možen s funkcijo pinch-to-zoom in dvoklik.
Kar pa se tiče povezovanja, teh je pri Optimus 3D-ju precej. Gingerbread nadgradnja je omogočila HSPA+ (21Mbps HSDPA in 5.76Mbps HSUPA). Nadgradnja je očitna, saj je rezultat s Speedtest.net (Ruše) na Mobitelovem omrežju 9.1 Mbps HSDPA in 2.4Mbps HSUPA. Tukaj sta še Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0. Na voljo je tudi microHDMI priklop, ki omogoča gledanje HD slike npr na televiziji.
Telefon je na AnTuTu Benchmark testu dosegel 5074 točk, na Quadrant Standard 2623 točk in Vellamo 852. Rezultat je v povprečju dober.
Med nameščenimi programi je moč najti Polaris Office, ki omogoča tudi urejanje datotek. Tukaj so še aplikacije Finance, Smart World, Smart Share, Novice in RemoteCall.
LG Optimus 3D je pionir in tako mu je možno kakšno podrobnost odpustiti. Telefon je zagotovo primeren za tiste, ki želijo imeti 3D fotoaparat in video kamero pri roki. Zagotovo je primeren tudi za tiste, ki želijo telefon, ki se po svojih karakteristikah uvršča v spodnji višji razred. Novih 3D telefonov trenutno še ni na vidiku, tako da bo ta LG-jev telefon v tej kategoriji skupaj s HTC-jem še nekaj časa sameval.
Mobilnik je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).