Raziskovalci iz Michigan University v ZDA so ugotovili, da so mp3 predvajalniki glavni krivec za okvaro sluha in ne glasno delovno okolje, kot je veljalo sprva. Raziskovalci so ugotovili, da je kar 9 od 10-ih dnevnih migrantov (npr. uporaba javnega transportnega sredstva) izpostavljenih prekomerno visokemu zvoku preko slušalk za poslušanje glasbe, saj poskušajo preglasiti zvok iz okolja.
Precej velik razlog lahko tiči v slabih slušalkah, ki ne objamejo sluhovoda dovolj dobro, zvok iz okolice pa vseeno uhaja mimo. Posledica je zvišanje glasnosti predvajanja glasbe.
V svoji študiji je profesor Rick Neitzel zajel 4.500 New Yorčanov, ki so uporabili javni transport v službene in ne službenih povezavah. Iz tega je sledila ugotovitev, da povprečni uporabnik javnega transporta v New Yorku porabi okoli 380 ur na avtobusih, vlakih in podzemni. Povprečna vrednost obremenitve sluha zaradi teh dejavnikov pa je 72 do 81 dB (povprečen govor je 60 dB, prometna ulica pa 80 dB, cirkularka 90 dB, jok dojenčka pa 115 dB—bolečinski prag je 125 dB).
Rešitev za tiste, ki vseeno radi poslušajo glasbo, je nakup dobrih slušalk. To pomeni, da imajo vsaj silikonske čepke na koncu.