Samsung Galaxy Nexus je prvi mobilnik s prednaloženim novim Googlovim operacijskim sistemom Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Samsung je v mobilnik vgradil veliko zanimivih stvari. Med njimi je tako 4.65 inčni Super Amoled zaslon, dvojedrni 1.2GHz Cortex-A9 procesor s TI OMAP 4460 čipom ter PowerVR SGX540 grafičnim procesorjem. 5MP fotoaparat, NFC, Wi-Fi…več specifikacij je na voljo tukaj (Samsung Galaxy Nexus sedaj uradno s Super Amoled 4.65 inčnim zaslonom, dvojedrnim 1.2GHz procesorjem).
Med glavne slabosti telefona je moč šteti to, da nima možnosti razširitve z microSD kartico, nima FM radia, pa tudi fotoaparat je zgolj 5MP.
V škatli so poleg mobilnika še USB-to-microUSB kabel, USB polnilec ter napredne Samsung slušalke s silikonskimi čepki.
Samsung Galaxy Nexus meri 135.5 x 67.9 x 8.9 mm, njegova teža je 135g in je oblikovan tko, da lepo sede v roko. 4.65 inčni Super Amoled zaslon, ki je majčkeno ukrivljen prikazuje sliko v HD (720 x 1280 pik). Zunanja svetloba mu ne dela probleme, tako da je dober spremljevalec tudi ob sončnih dneh.
Google je pri Android 4.0 vse gumbe prestavil na zaslon, zato se pod zaslonom ne skriva zgolj večbarvna LED lučka (različne barve glede na aplikacijo—Nastavite jih lahko npr z Light Flow Lite). Nad zaslonom pa se skrivajo ambient light, proximity senzor ter sekundarna kamera.
Leva stran skriva gumb za nastavljanje glasnosti. Na desni strani pa je gumb za zaklep/odklep/ugašanje ter konektor za stojalo. Zgornja stran je razna, spodaj pa sta 3.5mm vhod za slušalke in microUSB priključek.
Zadnja stran skriva 5MP fotoaparat, LED bliskavico ter zvočnik. Sam pokrovček je sivkaste barve, majčkeno narebren in zaradi tega se prstnih odtisov ne vidi. Pri odpiranju je tako kot pri S II-ki, ko mislimo, da bo počil, a na koncu gre. Pod pokrovčkom se skriva vhod za SIM kartico ter 1750mAh baterija. Glede na velikost bi vsak pomislil, da bo tudi vzdržljivost nekoliko boljša, a ni tako. Polnjenje vsak dan zagotovo ne uide tistim, ki telefon redno uporabljajo.
Telefon izgleda zelo stilsko in hkrati oblikovno nekaj posebnega. Kot že rečeno na začetku na Galaxy Nexus-u teče operacijski sistem Android 4.0 (4.0.1) Ice Cream Sandwich, ki je preveden v slovenščino. Ker gre pravzaprav za »Googlov telefon« nima nikakršnih preoblek. pri novem operacijskem sistemu se najprej srečamo z novim zaklepom. Krogec s ključavnico je potrebno potisniti na eno stran. Novost pa je tudi odklepanje s pomočjo prepoznave obraza. Google se ni ustavil zgolj pri zaklepu ampak je prenovil cel uporabniški vmesnik. Seveda je potrebno najprej omeniti tri gumbe (Nazaj, Domov in Pravkar odprte aplikacije).
Na domačih zaslonih je nad temi gumbi vrstica, ki omogoča hiter dostop do telefona, kontaktov, Manija, Sporočanja in Brskalnika. Druga stalnica na domačih zaslonih pa je Google Search vrstica. Število domačih zaslonov je zaklenjeno na 5. Na zaslone je moč vstavljati bližnjice, widgete in mape. Widgete je možno spreminjati po velikosti.
Spremenjena je tudi vrstica za obvestila. Ta ima sedaj hiter dostop do Nastavitev. Obvestila pa se briše s potegom v stran.
Pravkar odprte aplikacije so pravzaprav funkcija iz Honeycomba, ki pa ima zelo koristen dodatek. Aplikacijo je moč odstraniti iz liste s potekom v stran.
Meni je sedaj razdeljen na Aplikacije, Pripomočke (beri Widgets) in Android Market (dostopen s klikom na ikono). S pomikanjem levo in desno pridemo iz Aplikacij v Widgete. Na žalost pa se ne moremo vrteti v krogu. Ustvarjanje bližnjice ima sedaj ob kliku in možnosti ustvarjanja bližnjice poleg funkcije Odstrani (Uninstall) tudi O aplikaciji (informacije o aplikaciji).
Sam telefonski vmesnik ima prenovljen izgled. Sedaj je sestavljen iz treh delov Številčnice, Dnevnika klicev in Kontaktov. Prehod med njimi je možen s potegom levo/desno ali s klikom na ikono. V osnovi je ostalo vse enako (še vedno ni pametnega izbiranja pri vpisu številk na številčnici), zgolj pri Kontaktih je s klikom na sliko moč priklicati hiter prikaz številk in elektronskih naslovov osebe. SMS-i, MMS-i in elektronska pošta ostajajo več ali manj enaki. Pri pisanju pa je majčken problem, saj kljub prevedenemu vmesniku ni slovenske tipkovnice. Tako je potrebno izbrati hrvaško. S samim pisanjem ni problemov, saj je zaslon dovolj velik.
Galerija je dobila nekaj posodobitev. Tako je moč izbrati med ogledom po Albumih, Lokacijah, Časih, Osebah in Oznakah. Na voljo je hiter dostop do Fotoaparata. V Meniju (tri navpične pike) pa se skriva še nekaj nastavitev. Po izbiri slike je le to možno urediti s pomočjo nekaj osnovnih funkcij. Enako velja za video, a je tukaj uporabljena aplikacija Movie Studio.
Video predvajalnik je še vedno precej omejen, a so se potrudili in dodali možnost predvajanja DivX-ov. Podnapisi in .mvk format pa še vedno niso dodani. Za razliko od videa, je več vidnega pri glasbenem predvajalniku. Ta ima prenovljen vmesnik, ki vključuje precej napreden izenačevalnik zvoka.
Prav tako ima tudi Fotoaparat nekaj izboljšav. Na žalost je fotoaparat zgolj 5MP. Prva vrstica ima na voljo zamenjavo kamere (sprednja, zadnja), Zoom ter Nastavitve. Druga vrstica ima hiter dostop do Galerije, Gumb za slikanje ter možnost izbire (Fotoaparat, Kamera in Panorama). Zadnja vrsta so tri pike s klikom na njih pa dobimo tri osnovne tipke. Tista odlična funkcija pri slikanju je ta, da je možno slikati zaporedoma brez prestanka. Slike pa so precej dobre kvalitete.
Snemanje je pri Galaxy Nexusu možno v Full HD 1080p tehniki, pri sekundarni kameri pa je to HD 720p. Snemanje v Full HD se shranjuje v MP4 formatu. Kljub temu, da je v povprečju 25 slik na sekundo je rezultat presenetljivo dober.
O kvaliteti brskalnika ni moč dvomiti in res se izkaže tako. Pri ICS-u gre veča ali manj za predelavo vmesnika.
Galaxy Nexus ima na voljo HSDPA do 21Mbps in HSUPA do 5.76. V realnosti se to na Mobitelovem omrežju pokaže kot 5Mbps pri Downloadu in 1.5Mbps pri Uploadu. Wi-Fi je dual band saj podpira standarde a/b/g/n. Bluetooth pa je 3.0. Seveda ni moč pozabiti na NFC, ki z Android 4.0 dobiva funkcijo »Android Beam«, ki omogoča pretok vsebin preko NFC-ja. Navigacija pa na žalost ne podpira sistema Glonass, ampak zgolj A-GPS. Edina prednaložena aplikacija je pravzaprav Google Earth.
Galaxy Nexus ima na voljo 13.33GB prostora. Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 6302 točk, Quadrant standard 1806 točk in Vellamo 1179 točk.
Ocene:
-izgled 8/10
-opremljenost 8.5/10
-programska oprema 9/10
-delovanje 9/10
-testi 9/10
*Skupna ocena 8.7/10
Za zaključek Samsung Galaxy Nexus je zagotovo odličen telefon. Google in Samsung sta se izkazala, saj sta morala prebiti led z novim operacijskim sistemom. V telefon je vgrajeno vse kar potrebuje tudi bolj zahteven uporabnik. Če odmislimo nekoliko slabši fotoaparat in nekoliko večjo porabo baterije gre za top telefon.
Mobilnik Galaxy Nexus je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).