TViN by Siol for Android je mobilna aplikacija storitve Siol TViN, ki ponuja ogled video vsebin preko mobilne naprave. Test storitve na računalniku pa si lahko preberete tukaj (TViN by Siol—test/recenzija spletne različice Siol TViN-a, ki omogoča gledanje televizije in VoD-a na siol.tv).
**Siol TViN Android aplikacija je na voljo v Android Marketu.
TViN by Siol for Android je pravzaprav aplikacija, ki omogoča ogled 56-ih televizijskih programov in TV Sporeda kjerkoli v Sloveniji ne glede na omrežje. Da pa bi zapisano resnično držalo je potrebno izpolniti nekaj predpogojev. Potrebno je biti naročnik Standard ali Mega Siol TV (Ostali Siol TV in Mobitel imajo omejene funkcije), Mobilnik Android z operacijskim sistemom 2.1 do 3.2. Uradno ni napisano, da deluje tudi na Android 4.0 ICS, a TViN tudi na teh napravah deluje. Tretji predpogoj pa je internetna povezava z vsaj 300 Kbps.
Aplikacija Siol TViN zahteva dovoljenja za Shranjevanje, Omrežno komunikacijo, Telefonske klice ter Sistemska orodja.
Najprej je potrebna prijava, ki tako kot pri spletni inačici zahteva račun Moj Telekom (https://moj.telekom.si).
Sama aplikacija je sila preprosta, saj ima zgolj dva zavihka TV programi in TV Spored. S klikom na menijsko tipko pa se odprejo tipke za prijavo/odjavo, Spremembo prijave (menjava računa prijavljenega v Moj Telekom) in O Siol TViN.
Zavihek TV Programi v TViN aplikaciji ponuja tako kot spletna različica 56 programov. In sicer: TV SLO 1, TV SLO 2, Pop TV, Kanal A, TV 3 (dokler še oddaja), Pink Si, Ginx, Discovery Channel, Animal Planet, National Geographic, National Geographic Wild, Travel Channel, Da Vinci Learning, Da Vinci U, TLC, Cartoon Network, History Channel, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, Nickelodeon, Boomerang, JimJam, Baby TV, Šport TV 1, Šport TV 2, Eurosport, Eurosport 2, ESPN America, Extreme, ESPN Classic, MTV,MTV Rocks MTV Hits, , MTV Dance, Vh1, VH1 Classic, Trace TV, CMC, Golica TV, Čarli TV, Mezzo, HRT 1, HRT 2, ORF 1, RAI 1, RTCG, PTC, PRO 7, BBC World, BBC Entertainment, Zone Romantica, Planet TV, Hayat TV, Info TV ter CNN.
S klikom na ikono se odpre program. Na levi strani zgoraj je povezava na TV Spored, pod njo pa je drsnik s programi. Premikanje po njih spreminja tudi EPG (elektronski programski vodič), ki se nahaja na dnu zaslona. Ko pa želimo spremeniti program je potrebno le teka najprej izbrati, nato pa klikniti še enkrat za potrditev. Poleg EPG-ja je tudi tipka pavza, ki pa je pravzaprav ustavi. To morda kaže, na to, da se predvideva tudi funkcija s katero bo moč ustaviti predvajanje in ga nadaljevati kasneje. To bi bila zagotovo odlična funkcija. Desni zgornji kot skriva tipko za spremembo iz LQ v HQ sliko.
Test slike je bil narejen na telefonu Samsung Galaxy Note s 5.3 inčnim zaslonom in dvojedrnim 1.4GHz procesorjem ter Samsung Galaxy W s 3.7 inčnim zaslonom ter 1.4GHz procesorjem. LQ kvaliteta slike se je pri Galaxy W pokazala kot zadostna, pri Notu pa ne. sprememba v HQ tehniko pa je pomenila čisto nekaj drugega. Slika je bila tudi na Notu zadovoljiva. Kvaliteta slike se ne more kosati s HBO GO kvaliteto, ki je HD. Siol bi tukaj zagotovo lahko postoril še kaj, da bi bila slika majčkeno boljša. Prav tako ne bi bilo slabo, da bi si aplikacija zapomnila, da vedno želiš HQ kvaliteto. Na žalost pa EPG razen prikaza trenutno predvajane oddaje ne omogoča prikaza česa drugega (npr opis oddaje ali pa kar EPG programa, ki ga gledamo).
Prenos podatkov tudi v Mobitelovem omrežju ne bo brezplačen. V promocijskem obdobju, ki traja do 31.5.2012 je prenos podatkov brezplačen za tiste s prijavljenim Mobitel računom v Moj Telekom.
Zgolj neka okvirna številka koliko časa je moč gledati TV preko Siol TViN aplikacije za 1GB. Pri HQ kvaliteto je to 3.5 ure pri LQ pa 7 ur.
Naslednji zavihek TViN-a je TV Spored, ki na začetku izgleda precej zmeden. V prvi vrstici je možna izbira filtra iz seznama. Nabor pa je možno omejiti tudi s klikom na Možen ogled (samo tisti programi, ki jih je možno gledati v živo) in Priljubljeni. Priljubljeni na žalost niso sinhronizirani in ima tako vsaka naprava svoje priljubljene.
Naslednja vrsta ima zapisan datum, s klikom nanj ga je možno spremeniti. Nato pa so narisane ikone programov ter puščica za ogled in srček za priljubljene. Po programih se pomikamo levo in desno. Za spreminjanje ure, ki je v stolpcu na levi strani pa se pomikamo gor in dol.
Ko izberemo določeno oddajo/film se odpre okno s kratkim opisom in trajanjem. Spodaj je tipka za Nastavi opomnik ter pošlji e-pošto. Nastavi opomnik omogoča zgolj opomnik telefona in deluje zgolj ko je aplikacija prižgana. Torej ni možnosti pošiljanja email in SMS opomnika tako kot pri spletni različici. to bi morala biti zagotovo naslednja skrb pri nadgradnji. Enako velja za tipko Ogled, ki bo morala biti prikazana pri oddaji/filmu, ki se trenutno predvaja, ko je odprto okno s podrobnostmi.
Naslednji problem TV Sporeda pa so oddaje, ki trajajo kratek čas, te so prikazane zelo zelo čudno, saj se niti ne da prebrati kaj piše dokler se na samo oddajo ne klikne.
Android Aplikacija Siol TViN bi poleg že omenjenih glede izboljšav potrebuje tudi VoD, da bo resnično dobra aplikacija, ki bo nudila približno takšno izkušnjo kot spletna inačica. Veliko je tudi takšnih majhnih stvari, ki jih uporabniki zelo cenijo, saj samo aplikacijo naredijo precej bolj uporabno.
Testirana je bila različica Siol TViN 0.9.24