Samsung S5690 Galaxy Xcover je eden redkih mobilnikov, ki ima IP67 zaščito. Ta mu zagotavlja preživetje 1m pod vodo do pol ure. Zaradi tega je telefon nekoliko bolj robusten, saj meri 121.5 x 65.9 x 12 mm, njegova teža pa je 116g. 3.65 ični TFT zaslon je zaščiten z Gorilla Glass, v telefon je vgrajen Marvell MG2 800 MHz procesor s 512MB RAM-a, 3.2MP fotoaparat, več pa tukaj (Samsung Galaxy Xcover z IP67 certifikatom, ki zagotavlja zaščito pred prahom in vodo).
Če telefonu ne zamerimo nekoliko neprivlačne oblike so ključne kritike tri. Prva je TFT zaslon, ki bi bil lahko vsaj Amoled. Druga je procesor, saj je 800MHz majčkeno malo. In tretja je fotoaparat, ki lahko snema zgolj v VGA ločljivosti
Zaslon mobilnika Samsung Galaxy Xcover se nekoliko bolj packa kot je to v navadi pri ostalih zaslonih. V sončni svetlobi pa se relativno dobro obnese, a se to vsekakor ne more primerjati z Amoled zasloni. Je pa opaziti precej manj žive barve. Pod zaslonom so tri klasične Android tipke (Meni, Domov in Nazaj). Nad pa je proximity senzor. Na žalost ni vgrajena tudi sekundarna kamera.
Zgornja stran telefona pod pokrovčkom skriva 3.5mm vhod za slušalke. Desno je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep. Levo pa gumb za uravnavanje glasnosti, ki je hkrati tudi tipka za prižiganje LED lučke. Na spodnji strani je prav tako pod pokrovčkom skrit microUSB vhod.
Zadnja stran skriva 3.5MP fotoaparat, LED lučko in zvočnik. Pokrovček, ki je v tem primeru vodotesen ima pod napisom Samsung varovalko, ki jo je potrebno zavrteti v ena ali drugo stran (odklep/zaklep). Pod pokrovčkom pa je vhod za SIM kartico, microSD in Li-Ion 1500mAh baterija. Baterija pri normalni uporabi potrebuje vsakodnevno polnjenje, pri nekoliko večji obremenjenosti (brskanje, poslušanje glasbe…) pa bo do vtičnice potrebno priti še prej.
V škatli so poleg telefona še microUSB polnilec, USB-to-microUSB kabel, 2GB microSD kartica ter microSD to SD pretvornik.
Na Galaxy Xcover teče Android 2.3.6 Gingerbread, (S5690XXLA2) v slovenščini s TouchWiz 4.0 preobleko. Samsung tukaj ni spremenil čisto nič le nekaj stvari je odvzel in dodal možnost Svetilke.
Osnovni zaslon krasijo štirje gumbi (Telefon, Imenik, Sporočanje in Aplikacije). Na voljo je do 7 domačih zaslonov na katere je možno nalagati vtičnike, bližnjice… Tudi hiter ogled preko pinch-to-zoom funkcije.
Klicanje, pošiljanje SMS-ov, elektronske pošte in urejanje kontaktov je prijetno in predvsem deluje tako kot se pričakuje. Seveda s č, ž, š-ji ni nikakršnih težav, saj delujejo prednastavljeno. Dostop do njih je omogočen z daljšim klikom na črko brez strešice.
Vmesnik ima Samsungov glasbeni predvajalnik, na žalost pa je video predvajalnik originalni Androidov. Vgrajen je tudi TouchWiz FM radio, ki omogoča 8 shranjenih postaj, RDS funkcijo in poslušanje preko zvočnika.
Za fotografije poskrbi nekoliko bolj preprost vmesnik, ki vseeno omogoča nekaj več nastavitev. Od 3.5MP fotoaparata res ni moč pričakovati čudežev, a se ta za svojo kvaliteto kar dobro obnese. Pri snemanju pa je na žalost na voljo zgolj VGA kvaliteta, kar pa je za današnji čas precej slabo.
Svetilka oz. bolje rečeno LED luč je tukaj vgrajen že v samo programsko opremo pa tudi strojno. Tako je del Nastavitev tudi Svetilka, ki omogoča vklop funkcije. Za vklop in izklop LED luči pa je na voljo tipka za uravnavanje glasnosti (+ je vklop in – je izklop). Delovanje pa je omogočeno le, ko je zaslon zaklenjen.
Samsung Galaxy Xcover se kar dobro odreže, saj ima vse kar je potrebno. HSDPA hitrost do 7.2 Mbps in HSUPA do 5.76Mbops. Test hitrosti v Mobitelovem omrežju je dosegel 6.1Mbps download in 2.3Mbps upload. Na voljo sta tudi Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0.
Brskalnik deluje tako kot se pričakuje. Zoomiranje je možno v dveh načinih. Flash ni prednaložen, a ga telefon podpira in ga je potrebno naložiti iz Android Marketa. Meni tipka pa v brskalniku doda še nekaj uporabnih funkcij.
Prednaložena je zgolj aplikacija Polaris Office je prednaložen urejevalnik besedil, ki omogoča urejanje klasičnih datotek, a kot vedno je pisanje in urejanje majčkeno nerodno.
Rezultat testa z AnTuTu Benchmark je 2243 točk, s Quadrant Standart 1502 točk z Vellamo pa 459 točk.
Ocene:
-izgled 5.5/10
-opremljenost 5/10
-programska oprema 6.5/10
-delovanje 6.5/10
-testi 5/10
*skupna ocena 5.7/10
Za zaključek. Samsung Galaxy Xcover je namenjen predvsem tistim, ki se redno srečujejo z vodo in nekoliko bolj neprijetnimi pogoji. Ker je to pravzaprav drugi pameten telefon v Sloveniji, ki ima IP67 zaščito ni prav veliko izbire. Je pa tudi res, da navadno ti uporabniki niso preveč zahtevni na tehničnem področju, ampak jim je pomembno kaj drugega. Tako je Galaxy Xcover zagotovo dobra izbira za te ljudi.
Mobilnik Samsung Galaxy Xcover je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).