Motorola RAZR je pravzaprav drugi pametni mobilnik iz Motorole na voljo pri katerem od slovenskih operaterjev. Motorola je ko še ni bilo pametnih telefonov veljala za odličen telefon potem pa je šlo vse navzdol, a kot kaže Razr so se odlično pobrali, saj je telefon res vrhunski.
Motorola RAZR podpira na 2G področju frekvenčne pasove 850 / 900 / 1800 / 1900, na 3G pa 850 / 900 / 1900 / 2100. Vgrajen ima dvojedrni 1.2GHz Cortex-A9 procesor s TI OMAP 4430 čipom ter PowerVR SGX540 GPU.
Telefon ima nekaj posebnosti, ki so lahko tudi kritika. Prva je ta, da je na zgornjem delu, nekoliko debelejši, a to držanja v roči ne moti. Druga posebnost je, da je sam telefon v primerjavi s telefoni s 4.3 inčnim zaslonom večji (130.7 x 68.9 x 7.1 mm; 127g). Tretjič baterija ni odstranljiva in četrtič za svoje delovanje uporablja microSIM kartico. Kot čisto kritiko telefona je moč omeniti to, da nima FM radia.
V škatli je poleg telefona microUSB-to-USB kabel, USB polnilec ter preproste slušalke s penastimi čepki.
Motorola RAZR ima 4.3 inčni Super Amoled zaslon z gostoto pik 256ppi, ki se odlično obnese ob sončni svetlobi. Nad zaslonom sta proximity in ambient light senzorja ter sekundarna 1.3MP kamera. Pod zaslonom pa štirje klasični gumbi (Meni, Domov, Nazaj in Išči).
Na desni strani sta tipki za ugašanje/prižiganje/zaklep in gumb za urejanje glasnosti. Leva stran skriva pokrovček, pod kateri sta reži za microSIM kartico in microSD kartico. Ker gre v obeh primerih za zelo majhni kartici je potrebno malo več potrpljenja predvsem pri odstranjevanju, ni pa to no nikakršen problem. Spodnji del je prazen, zgoraj pa so microUSB, microHDMI in 3.5mm vhod za slušalke.
Zadnja stran v zgornjem delu skriva 8MP fotoaparat, LED bliskavico ter zvočnik. Preostali zadnjega dela je prevlečen s Kevlar zaščito s plastično noto, ki je zelo koristna pri držanju telefona.
V telefonu je vgrajena Li-Ion 1780mAh baterija, ta z lahkoto zdrži en dan, z manj uporabe zdrži tudi dva, a je polnjenje na dan in pol skoraj vedno potrebno.
RAZR je tako navzven precej zanimiv telefon. Motorola je veliko dela vložila tudi v programsko opremo. Na telefonu teče Android 2.3.5 Gingerbread, ki pa na žalost ni na voljo v slovenščini.
Že pri zaklepu je vidno da gre za nekoliko bolj zanimiv vmesnik. Na voljo so namreč tri funkcije. Odklep, Fotoaparat in utišanje/glasnost. Na voljo je fiksnih 5 domačih strani na katerih je že veliko widgetov, seveda pa je nanje možno nameščati različne stvari. V spodnjem delu so štiri tipke (Phone, Foto, Text in Apps). Statusna vrstica je vizualno nekoliko obdelana, je pa brez hitrih vklopov, ti se skrivajo na eni od domačih strani.
S klikom na Apps se odpre seznam aplikacij po katerem se premikamo s potegom levo in desno. Zanimiva pa sta dva dodatka. En je v desnem in en v levem kotu. V levem je tipka ki omogoča urejanje aplikacij, ogled pravkar uporabljenih in prenesenih. Na desni pa je hitra povezava za Android Market.
Motorola je pravzaprav predelala vse razen kalkulatorja, prav tako so spremenjene tudi originalne ikone. Tako kot to poznamo pri Samsungu je tudi tukaj Task manager, dodana je tudi funkcija Data manager, ki skrbi za pregled nad porabljeno količino podatkov. Tista najbolj vidna sprememba pa je, da vmesnik deluje tako v vodoravnem kot v pokončnem načinu. To je prava redkost.
Pri telefonskih funkcijah so dodali tudi t.i. smart dial. Sam vmesnik pa majčkeno šepa pri socialni interakciji. Ta je sicer podprta, a ne tako globoko kot drugje.
Pošiljanje SMS-ov, MMS-ov in elektronske pošte je standardno. Je pa vgrajena tudi Swype tipkovnica, ter seveda ČŽŠ-ji se skrivajo pod črkami brez strešice.
Slikovna galerija je lepa na pogled, prav tako tudi funkcionalno. A ima majčken problem pri malo bolj zavzetem Zoomiranju, saj pride do t.i. lagga. Dodane so tudi možnosti deljenja preko različnih sistemov, kar je prav tako dobrodošlo. Pozabili niso niti na urejevalnik, ki omogoča osnovne funkcije (velikost, rezanje, svetlost, barve).
Video predvajalnik je narejen v enakem stilu kot slikovna galerija, a s precej manj funkcijami. Predvajalniku ne dela probleme niti 1080 FullHD slika, mu pa delajo nekateri avdio kodeki.
Če je bil padec pri video predvajalniku se vse skupaj sped dvigne pri glasbenem predvajalniku. Ta ima precej možnosti nastavitev. Tako so npr. na voljo posebni izenačevalniki za zvočnike in za slušalke. Kot rečeno že na začetku pa manjka FM radio.
Vmesnik fotoaparata ima vse osnovne funkcije, deluje tekoče, a je hkrati precej preprost. Kakšna dodatna funkcija morda ne bi škodila. Na voljo je funkcija zaporednega slikanja, a je ta v 4MP ločljivosti., 19:9 možnost pa dela slike v 6MP ločljivosti. Klasične 8MP slike so dobre kvalitete.
Snemanje videa je možno v FullHD 1080p tehniki s 30 slikami na sekundo. Tudi pri videu je na voljo nekaj možnosti nastavitev. Video se snema v .MP4 formatu, zvok pa je v stereo tehniki. Video bi lahko bil nekoliko boljši, a je še vedno gledljiv.
Brskalnik Motorole RAZR je miniaturen in omogoča vse kar se od njega pričakuje. S Flashom ni problemov, a se pri Full HD 1080p nekoliko zatika.
Vgrajenega prostora za shranjevanje je 8GB. Povezovanje v svet je na voljo preko HDSPA do 14.4Mbps, HSUPA do 5.76Mbps. To se na Simobilovem omrežju z aplikacijo Speed Test (strežnik Simobil) pokaže kot 4.8Mbps pri downloadu in 1.8Mbps pri uploadu. Tukaj je še Wi-Fi b/g/n, na žalost brez 5GHz Wi-Fi a podpore, Bluetooth 4.0 in microHDMI. Prav tako tudi GPS ne podpira navigacijskega sistema GLONNAS (preverjeno). Na voljo je tudi ustvarjanje Wi-Fi dostopne točke.
Med prednaloženimi aplikacijami je MOTOPRINT, ki omogoča povezavo z lokalnim tiskalnikom preko WI-Fi-ja. Polna različica aplikacije Quickoffice za urejanje in pregled dokumentov, Evernote, GoToMeet ter igrica Hot Pursuit.
Motorola Razr je na testu AnTuTu Benchmark dosegla 6193 točk, na Quadrant Standard 2643 točk in Vellamo testu 1023 točk.
Ocene:
-izgled 8/10
-opremljenost 7/10
-programska oprema 8/10
-delovanje 7.5/10
-testi 9/10
*Skupna ocena 7.9/10
Za zaključek Motorola RAZR je zagotovo odličen produkt, s katerim bo zadovoljen vsak, ki telefon uporablja še za kaj več kot zgolj klasično uporabo. Stilskost telefona, ki je na žalost s seboj potegnila tudi malo večji telefon, je prav tako eden od faktorje po katerih se kupuje telefon.
Mobilnik Motorola RAZR je za testiranje posodil Simobil.