Kadilci niso več tako in kot še pred časom. Problem pa je, ker kajenje cigaretov povzroča odvisnost, ki se je tako kot vsake druge ne da znebiti kar tako. raziskava, ki je bila objavljena v reviji Tobacco Control je pokazala, da nikotinski žvečilni gumiji ter nikotinski obliži ne pomagajo pri prenehanju s kajenjem za več kot nekaj mesecev. Gregory Connolly, direktor Center for Global Tobacco Control pri Harvard School of Public Health je povedal, da je pravzaprav razočaran, saj niso prišli do rezultatov.
Študija je zajela 787 odraslih kadilcev in kadilk v Massachusettsu, ki so ravno prenehali s kajenjem. Podatke so zajemali med leti 2001 in 2006, vsakega pa so anketirali 3x v različnih obdobjih z vprašanjem ali so ponovno začeli s kajenjem.
Razdeljeni so bili v tri enakomerne skupine. Ena je uporabljala nikotinske obliže, druga nikotinske žvečilne gumije, tretja pa nič (kontrolna skupina). Študija pa ni vključila nikotinskih tablet z učinkovino varenicline (Champix), ki je prišla na trg v letu 2006.
Študija je tako pokazala, da so nikotinski nadomestki precej dobri pri prenehanju kajenja, ne pa pri tem, da bi ljudje ostali nekadilci. Prav tako je študija pokazala, da so cigareti Marlboro Light 100 precej bolj učinkoviti pri ponovnem kajenju kot Nicorette žvečilni gumiji pri preprečevanju kadilstva.
Da so nikotinski nadomestki (npr. Nicorette) dobili odobritev, da resnično pomagajo morajo obstajati nekakšni rezultati. In res ti obstajajo. Študije so pokazale, da nikotinski nadomestki za 2x povečajo možnost prenehanja kajenja za obdobje daljše od 6-ih mesecev. Connolly je povedal, da so tiste študije trajale precej krajši čas. Večinoma od nekaj mesecev do 1 leta.
Connolly je še dodal, da so pravzaprav najmočnejši dejavniki za prenehanje s kajenjem nekje drugje. To naj bi bili spremenjeno dojemanje družbe, prepovedi kajenja v lokalih in drugih javnih mestih ter povišanje trošarine in posledično cene cigaret.