HTC Explorer je mobilnik z Android 2.3.5 Gingerbread operacijskim sistemom in sodi v spodnji srednji razred. Kar pomeni, da je primeren za vse, ki si želijo Android telefon za relativno nizko ceno.
HTC Explorer poganja 600MHz Cortex A5 Snapdragon S1 MSM7227A procesor z Adreno 200 GPU, podpira 850 / 900 / 1800 / 1900 2G frekvenčne pasove in 900 /2100 3G frekvenčna pasova. Vgrajeni so 3.15MP fotoaparat, Wi-Fi, HSDPA, HSUPA, Bluetooth, FM radio z RDS… več pa tukaj (HTC Explorer s 3.2 inčnim zaslonom, 3.15MP fotoaparatom in 600MHz procesorjem).
Slabosti telefona moramo gledati iz zornega kota razreda v katerem se telefon nahaja. Tako mu je moč zameriti res nekoliko slab procesor, da je fotoaparat s fiksnim fokusom in da ni sekundarne kamere.
Sama škatla poleg telefona vsebuje zgolj USB polnilec in USB-to-microUSB kabel. Tako ni niti slušalk niti microSD kartice, ki bi bila pri zgolj 90MB internega spomina zaželena.
HTC Explorer meri 101.3 x 59.4 x 12.4 mm, njegova teža pa je 105g. Zaradi svoje majhnosti telefon izredno dobro sede v roko, zaradi gumijastega zadnjega dela pa je tudi prijeten na dotik. Velikost TFT zaslona z ločljivostjo 320×480 pik je 3.2 inča.
Pod zaslonom so štiri klasične Android tipke, Domov, Meni, Nazaj in Išči. Nad zaslonom pa sta proximity senzor in ambient light senzor. Na desni strani je gumb za uravnavanje glasnosti, na levi pa microUSB vhod. Zgoraj je 3.5mm vhod za slušalke in tipka za prižiganje/ugašanje/zaklep.
Na zadnji strani sta 3.15MP fotoaparat in zvočnik. Sam pokrovček je narejen iz mehke plastike ima pa tudi kovinsko ploščico. Samo odstranjevanje je nekoliko specifično. Najlažje je odpiranje je tako, da postavimo palec na spodnji rob telefona, kazalec pa na ploščico. Nato je s palcem potisniti navzdol. Pod pokrovčkom in ne baterijo je microSD reža, pod katero pa še reža za SIM kartico. Baterija je Li-Ion 1230mAh in mobilnik napaja.
Na telefonu HTC Explorer teče operacijski sistem Android 2.3.5 s HTC Senese 3.5 UI, ki je izjemno podoben tistemu iz HTC Rhyme, ki tako kot ta ni na voljo v slovenskem jeziku.
Novosti ni ravno veliko, gre bolj za nekoliko drugačen vmesnik. Odklep deluje tako kot pri Sense 3.0, ob polnjenju pa je prikazana baterija in %. Prva velika razlika od Sense 3.0 je domači zaslon. Ta ima ob strani 5 pol widgetov (Messages, Music, Camera Internet in Play Store) nato sledi ura z vremenom, gumb za aplikacije in telefoniranje. Vse ostalo ostaja enako. Še vedno je na voljo 7 zaslonov (brez možnosti zmanjšanja) na njih je možno dodajati widgete in bližnjice.
Vrstica z obvestili je razdeljena na Notifications in Quick Settings. Pri prvem so na voljo pred kratkim odprte aplikacije in obvestila, pri drugem pa hiter dostop do vklopov in izklopov povezav ter Task Managerja.
Vmesnik v 3.5 preobleki pri Aplikacijah ne nudi nič novega. Te so razdeljene na All apls, Frequent in Downloaded. Enak ostaja vmesnik za klicanje, ki omogoča tudi t.i. smart dial. Lahko pošiljanje SMS-ov, MMS-ov in elektronske pošte omogoča napredna tipkovnica, kjer se ČŽŠ-ji skrivajo pod črkami brez strešic. Tipkovnica je kljub izjemno majhnemu zaslonu resnično preprosta za uporabo.
Pregledovalnik slik omogoča deljenje tudi preko socialnih omrežij. Od video predvajalnika seveda ne pričakujemo predvajanje HD videa in res ga ne zmore, a odpre več ali manj vse formate. Poleg tega sta na voljo tudi SRS in 5.1 surround enhancement. Glasbeni predvajalnik zmorejo vse kar se od njega pirčakuje. Na voljo je tudi SRS enhancement. Tukaj je še FM radio, ki omogoča tudi RDS (prikaz imena radia), predvajanje preko zvočnika in shranjevanje postaj.
Fotoaparat HTC Explorer je 3.15MP na žalost brez LED bliskavice in s fiksnim fokusom. Vmesnik je klasičen. Na voljo so različne nastavitve kot tudi zoom in Effects. Slike resnično niso pretirano kakovostne, a tega od tega telefona tudi ne pričakujemo. Video snemanje je na voljo zgolj v VGA tehniki in zgolj z 19 slikami na sekundo. Rezultat je tako precej podpovprečen.
Brskalnik pri Explorerju deluje tako kot mora vključno s Flash podporo, ki seveda ne podpira HD vsebin. Sam vmesnik je prijazen do uporabnika a hkrati minimalističen.
Pri povezavah je na voljo HSDPA do 14.4Mbps, HSUPA do 5.76Mbps, ki se v realnih razmerah na Mobitelovem omrežju s testom SpeedTest (Simobil server) pokaže kot 4.7 Mbps download in 400Kbps upload. Na voljo sta tudi Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0. Na voljo je tudi HTC Portable Hotspot, ki lahko internetno povezavo preko Wi-Fi ja dostavlja do 8-im napravam.
Rezultat testiranja AnTuTu Benchmark je 1691 točk, Quadrant Standard 936, Vellamo pa 365 točk.
Na žalost prednaloženih programov ni. Najbolj pa je moč pogrešiti urejevalnik besedil.
Pred zaključkom še to, da vsi, ki priklopijo svoj Dropbox račun na mobilnik s Sense 3.5 pridobijo dodatnih 3GB za 12 mesecev. To pomeni 5GB.
Ocene:
-izgled 5/10
-opremljenost 5/10
-programska oprema 6.5/10
-delovanje 6/10
-testi 2.5/10
*Skupna ocena 5/10
Za zaključek. HTC Explorer je telefon narejen za nezahtevne uporabnike in uporabnice, ki bi radi imeli Android telefon, ki omogoča vse osnovne funkcije poleg tega pa še nekaj bolj naprednih. Velikost telefona je lahko tudi prednost, saj bo ravno zaradi tega pokril tiste, ki si ne želijo prevelik telefon.
Mobilnik HTC Explorer je za testiranje posodil HTC Slovenija.