Nokia Asha 200 je izjemno preprost mobilnik, s QWERTY tipkovnico in podporo za 2 SIM kartici. Telefon ima podporo zgolj za 2G frekvenčni pas (900 / 1800) kar pomeni, da o kakšnih hitrostih pri internetu ne bo ne duha ne sluha. 2.4 inčni zaslon je TFT in ni občutljiv na dotik. Kar pomeni, da gre za pametni telefon v narekovajih. Telefon ima tudi Bluetooth 2.1, FM radio z RDS… več pa tukaj (Nokia Asha 200 in Asha 201 z 2.4 inčnim zaslonom in QWERTY tipkovnico-cena 60€).
Poleg že omenjenega manjka 3G podpore ni niti Wi-Fi-ja. Tisto najbolj zanimivo pa je, da ne deluje niti polnjenje preko microUSB vhoda.
Asha 200, ki je zunanje strani v celoti obdan s plastiko meri 115.4 x 61.1 x 14 mm njegova teža pa je 105g. 2.4 QVGA zaslon je za svoje razmere relativno dober. Pod zaslonom je t.i. D-pad gumb. Levo od gumba sta tipka za izbiro SIM1 in SIM2 ter prekini klic, desno pa tipka Sporočila in dvigni klic. Na robovih sta tipki za izbiro besedila zapisanega v spodnji vrstici zaslona. V spodnjem delu pa je QWERTY tipkovnica, ki je tudi osvetljena.
Desna stran pod pokrovčkoma skriva vhod za microSD kartico in SIM2 kartico, leva stran pa je prazna. Zgoraj so vhodi za polnjenje (2mm), 3.5mm za slušalke ter microUSB. Spodaj pa je utor za odpiranje pokrovčka. zadnja stran skriva 2MP fotoaparat in zvočnik. Pokrovček je narejen iz svetleče se plastike in zato se na njem vidijo prstni odtisi. Pod njim pa je 1430 mAh baterija, ki telefon z lahkoto napaja več kot 2 dni.
V paketu so poleg telefona še preproste slušalke in polnilec. Ni pa moč najti USB kabla.
Na Nokia Asha 200 teče Symbian Series 40 (S40), ki pa so ga pri Nokii nekoliko izboljšali in stilsko prilagodili, tako da je podoben Symbian Anna, a zgolj oblikovno. Na voljo je zgolj ena domača stran, ki prikazuje signal, uro, kontakte in 5 hitrih povezav. Medni se odpre s klikom na sredinsko tipko. »Pojdi na« pa odpre hitre povezave na najbolj priljubljene aplikacije.
Telefonski imenik je preprost in omogoča shranjevanje do 2000 kontaktov. Kakšne interakcije s socialnim omrežjem tukaj ne bomo našli so pa na voljo vse osnovne funkcije. Dve SIM kartici tukaj dodajata še nekaj dodatnih funkcij. Tako je možno preprosto prehajanje iz ene SIM na drugo. Možno je tudi »uspavati« drugo omrežje, za varčevanje z energijo.
Pri pisanju besedil je koristna QWERTY tipkovnica, ki naredi pisanje predvsem bolj enostavno. Nokiina aplikacija E-pošta omogoča hiter dostop do različnih računov.
Pregledovalnik slik je preprost so pa dodali tudi urejevalnik slik, ki omogoča nekaj enostavnih funkcij, kot so obračanje, rezanje spreminjanje svetlobe…
Tudi glasbeni predvajalnik je preprost, pravzaprav tako preprost da je brez vizualni efektov. V isti mapi kot glasbeni predvajalnik se nahaja tudi FM radio, ki prikazuje ime postaje (RDS). Omogoča pa tudi snemanje predvajanega.
Kljub preprostosti video predvajalnika ta začuda predvaja DivX format.
Asha 200 ima vgrajen 2MP fotoaparat, ki je na žalost brez LED bliskavice in ostalih novotarij. Na voljo je nekaj osnovnih funkcij pri nastavitvah. Pravzaprav jih za 2MP fotoaparat niti ne pričakujemo več. Slike so za 2MP fotoaparat zadovoljive.
Video snemanje je možno v MMS tehniki oz. QCIF (176 x 144 pik). Vmesnik je podoben tistemu pri fotoaparatu.
Brskalnik, ki smo ga videli že pri Asha 300 je tukaj enak s to razliko, da ni zaslona na dotik in je potrebno vse narediti s tipkami. To pa je včasih malo težje.
Povezljivost pri Ashi 200 zagotovo ni to kar bi iskali, saj je najvišja hitrost pravzaprav EDGE, saj ni podpore za 3G ali Wi-Fi. Kar pa se tiče vgrajenega spomina je takole. 10 MB je pravega spomina, 64MB ROM-a in 32 MB RAM-a.
Pod Aplikacijami s skrivajo, Budilka, Kalkulator, Snemalnik, Opravila, Beležke, Odštevalnik, Štoparica. Prednaložene so štiri igrice in sicer Asphalt 4, Diamond Rush, Highroller Casino in Solitaire. Seveda pa se ne sme pozabiti na Trgovino (Nokia Store).
Ocene:
-izgled 4.5/10
-opremljenost 2/10
-programska oprema 4/10
-delovanje 4/10
-testi —
*Skupna ocena 3.625/10
Nokia Asha 200 s priporočeno maloprodajno ceno 79€ v Sloveniji, je mobilnik pri katerem je pomembno to, da ima t.i. dual-SIM podporo. Telefon je tako namenjen tistim, ki jim je pomembno, da imajo vedno na voljo hiter preklop med dvema operaterjema ali številkama, vse ostalo pa je posrednega pomena. Vsekakor pa ima telefon tudi nekaj osnovnih dodatkov, kot sta npr. fotoaparat in Bluetooth.
Mobilnik Nokia Asha 200 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.