Sony Xperia S je prvi mobilnik, ki nosi oznako Sony po odkupu deleža v družbi Sony Ericsson. Xperia S je telefon, ki ima še dve manjši sestrici in sodi v višji razred. Sony pri Xperia S nadaljuje tradicijo stila in tehnike v telefonih Xperia. Telefon ima vgrajen 4.3 inčni LED-backlit LCD zaslon s Sony Mobile Bravia Engine in ločljivostjo 720 x 1280 pik, ki ima zaščito proti praskam. Na voljo je dvojedrni 1.5GHz Qualcomm MSM8260 Snapdragon procesor z Adreno 220 GPU z 1GB RAM-a, 12MP fotoaparat, NFC Wi-Fi…več pa tukaj (Sony Xperia S s 4.3 inčnim HD zaslonom, 12MP fotoaparatom in 1.5GHz dvojedrnim procesorjem).
Velika kritika pri Xperia S gre pravzaprav zgolj na to, da ni reže za microSD kartico. Tako je na voljo zgolj 32GB prostora (uporabniku na voljo 25.80GB). Ker gre za telefon visokega razreda bi morda lahko dodali tudi podporo za HSPA+, Bluetooth 3.0 in tudi Wi-Fi a. Kot kritiko pa je možno vzeti tudi to, da telefon uporablja microSIM kartico.
V škatli so poleg telefona tudi USB polnilec, USB-to-microUSB kabel in slušalke s silikonskimi čepki.
Sony Xperia S je uglajeno eleganten telefon, ki kljub svoji velikosti 128 x 64 x 10.6 mm in teži 144g lepo sede v roko. Sony si je pri Xperia S ohišje zamislil malo drugače, saj so poleg klasičnega dela spodaj dodali še poseben pas, ki je osvetljen. Sam 4.3 inčni LEB-backlit LCD zaslon z Bravia Engine ima HD 720p ločljivost in gostoto pik 342ppi, kar je ena najboljših gostot. Sončna svetloba mu ne dela problemov, saj je tudi ob neposredni sončni svetlobi dobro viden. Nad zaslonom je 1.3MP sekundarna kamera, ki lahko snema video tudi v HD 720p tehniki. Poleg pa so še proximity senzor, ambient light in majhna LED lučka (indikator polnjenja). Pod zaslonom so tri majhne pikice. Njihova namembnost pa je označena v osvetljenem pasu spodaj. Potrebno je kar nekaj prepričevanja samega sebe, da je potrebno klikniti nad ikonami (Nazaj, Domov in Meni) in ne nanje.
Desna stran skriva gumba za uravnavanje glasnosti in foto gumb ter microHDMI vhod, ki je pokrit s pokrovčkom ki se precej težko odpira. Levi strani pa se pod prav takšnim pokrovčkom skriva microUSB vhod. Zgoraj je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep/odklep in 3.5mm vhod za slušalke. Spodnji del pa je prazen.
Na zadnji strani, ki je rahlo izbočena je 12MP fotoaparat, LED bliskavica in zvočnik. Težava je pri fotoaparatu, ki je postavljen izjemno na rob in je pri slikanju potrebno precej paziti, da ga s prti ne prekrijemo. Pod pokrovčkom, ki se rahlo packa se skriva vhod za microSIM kartico. V samem telefonu je 1750 mAh baterija, ki mobilnik napaja en dan in pol.
Operacijski sistem, ki teče na mobilniku Sony Xperia S je Android 2.3.7 Gingerbread v slovenščini s Timescape UI preobleko. Nadgradnja na Android 4.0 je predvidena. Timescape UI preobleka je majčkeno spremenjena, v osnovi pa ostaja enaka kot prej. Odklepna funkcija telefona omogoča odklep in utišanje telefona. Na voljo je 5 domačih zaslonov, katerih število ni moč spreminjati. Nanje je možno nameščati widgete, bližnjice in mape. Pinch to zoom ustvari predogled vseh zaslonov, a ne vsakega posebej ampak skupaj v enem samem oknu, ki ima tudi eno zanimivo funkcijo. Če telefon v tem načinu pretresemo se tudi widgeti in ostale stvari premešajo.
Med prednaloženimi Widgeti (Gradniki) je najnovejša Xperia SmartTags (Pametne Oznake Xperia), ki se nanaša na NFC funkcijo njihovih NFC kovančkov.
Skozi vse zaslone uporabnika spremlja 5 ikon (Predstavnost, Trgovina Play, Meni, Sporočanje in Telefon). Informacijska vrstica je pravzaprav namenjena zgolj obvestilom, ker ne vsebuje hitrih dostopov. Dolgi klik na tipko Domov pa odpre t.i. task witcher (nedavno odprte aplikacije).
Meni po katerem se premikamo levo-desno je moč urediti. Na voljo pa so »po meri«, »po abecedi«, »najpogosteje uporabljeni« in »nazadnje uporabljeni«. Xperia S ima precej globoko Facebook integracijo, ki Xperia telefone spremlja že nekaj časa.
Telefonski del tako omogoča tudi sinhronizacijo kontaktov s Facebookom. Prav tako pa je omogočeno t.i. Smart Dial, ki išče kontakte s pomočjo kombinacije vpisanih številk (pod katero se skrivajo tri ali štiri črke). Elektronska pošta, SMS-i in MMS-i so klasični. Je pa prenovljena Xperia QWERTZ tipkovnica. Ta v prvi vrstici ponuja znake kot so . , ?! @…, spodaj je povezava na smajlije, poleg tega pa ima vgrajen nekakšen Swype način, ki delo presenetljivo dobro opravi. Na žalost sama tipkovnica ni čisto poslovenjena saj se čžš-ji še vedno skrivajo pod črkami brez strešic.
Pregledovalnik slik je klasičen Android, kar pomeni, da omogoča deljenje in tri možnosti urejanja »Obreži«, »Zavrti v levo« in »Zavrti v desno«. poleg pa je še gumb za prehod v Xperia 3D panoramski način.
Glasbeni predvajalnik je lepega izgleda in razdeljen na dva dela »Predvaja se« in »Moja glasba«. V Predvaja se je možno s klikom na Meni možno odpreti precej napreden Izenačevalnik. V Moja glasba pa s klikom na Meni dobimo možnost »prenesi podatke o glasbi«, ta samodejno po podatkovnih bazah poišče naslovne slike pesmi ki so na telefonu.
Video predvajalnik je klasičen Android, ki ga Sony ni nadgradil z dodatnimi kodeki.
Radio, ki podpira tudi RDS je nekoliko grafično nadgrajen in omogoča tako shranjevanje postaj kot uporabo Track ID funkcije med poslušanjem. Track ID, ki je tudi samostojna aplikacija je pravzaprav Sony-jev Shazam ali Soundhound.
Sony Xperia S ima vgrajen 12MP fotoaparat z backlit Exmor R senzorjem za boljše rezultate pri nizki svetlobi. Na voljo pa je tudi LED bliskavica. Do fotoaparata je možno priti tudi s klikom ob zaklenjenem telefonu. To storimo z dolgim klikom na Foto gumb. Samo fotografiranje pa prav tako s Foto gumbom, pa tudi gumbom na zaslonu. Uporabniški vmesnik je na voljo tako na levi kot desni strani. Na levi sta gumba za izbiro funkcije (Prepoznavanje prizorišča, Navadno, Sprednja kamera, Panoramski posnetek 3D, Večkotni 3D posnetek, Panoramski posnetek). Drugi pa je nastavitev bliskavice (Samodejno, Vklop, Zmanjševanja učinka rdečih oči in Izklop). Na desni pa izbira med foto in video ter hiter dostop do galerije slik. S klikom na tipko Meni se odprejo dodatne nastavitve. Na voljo so: Ločljivost, Bliskavica, Samosprožilec, Zaznavanje smeha, Zemljepisni podatki, Način zajema, Zvok zaklopa in Hitri zagon (kaj se bo zgodilo ob dolgem kliku na Foto gumb).
Video način pa vmesnik majčkeno spreminja. V osnovnem pogledu so na levi strani štirje gumbi (izbira kamere, Prizorišča, nastavitev EV in lučka). Klik na tipko Meni prav tako odpre malo drugačen meni. Tukaj so na voljo (Prizorišča, Velikost videa, Lučka, Samosprožilec, Način ostrenja, Vrednost osvetlitve, Ravnovesje beline, Merjenje, Stabilizator slike, Mikrofon, Način zajema in Zvok zaklopa).
12MP slike, ki jih naredi Xperia S so izjemno dobre, enako velja za video snemanje v FullHD 1080p. Posnetki pa so v MP4 formatu.
Spletni brskalnik mobilnika Xperia S je preprost za uporabo in pravzaprav takšen kot vsi ostali. Podpira pa tudi Flash vsebine.
Sony ne na Xperio S naložil nekaj programske opreme. Tako je na voljo Wisepilot (30 dnevna različica), NeoReader za 2D kode, OfficeSuite, ki na žalost ne more ustvarjati novih dokumentov.
Povezljivost telefona Xperia S je precej dobra. Na voljo so štirje frekvenčni pasovi na 2G (850 / 900 / 1800 / 1900) in prav tako štirje na 3G (850 / 900 / 1900 / 2100) Opremljen je s HSDPA do 14.4Mbps, HSUPA do 5.76Mbps. Wi-Fi je b/g/n in podpira tudi Wi-Fi Direct ter DLNA. Iz telefona je možno ustvariti Wi-Fi dostopno točko. Nastavitev pa se skriva v zelo čudni mapi »Omejitev«. Xperia S pa se lahko pohvali tudi z miniHDMI vhodom in NFC tehnologijo. Prednaložena aplikacija za NFC ima v slovenščini nekoliko neprimerno ime »Oznake«, gre pa pravzaprav za »Tags«. Ta omogoča ustvarjanje in prebiranje NFC Tag-ov, vsak prebran pa se shrani. Xperia SmartTags Widget pa omogoča nastavitve kot so vklop/izklop Bluetootha, GPS-a, Wi-Fi-ja, predvajanje glasbe, odpiranje URL-ja, zaganjanje aplikacije…
Poleg tega pa Xperia S podpira tudi navigacijski sistem GLONASS in ne samo A-GPS. To pomeni, hitrejše zaznavanje lokacije, večjo natančnost, pa tudi delovanje tam kjer drugače GPS ne deluje.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 6526 točk, Quadrant standard 3065 točk in Vellamo 1142 točk. Baterijski obremenilni test (AnTuTu Tester) pa pokaže 485.
Ocene:
-izgled 8/10
-opremljenost 7/10
-programska oprema 7.5/10
-delovanje 8.5/10
-testi 9/10
*Skupna ocena 8/10
Za zaključek. Sony Xperia S s priporočeno maloprodajno ceno 559.99€ je zagotovo velik preskok v liniji Xperia, saj so pri Sony-ju resnično naredili dober telefon. Vspodbudno je to, da je nadgradnja na Android 4.0 že napovedana, kar pomeni da bo telefon resnično sodil v najvišji vrh pametnih telefonov. Velik zaslon in dobro delovanje, predvsem pa izjemno hitro slikanje so zagotovo stvari, ki bodo prepričale tiste malo manj prepričane.
Mobilnik Sony Xperia S je za testiranje posodil Sony Mobile Slovenija.