Nokia 603 je mobilnik sila podoben Nokii 700, a je nekoliko slabši. Sicer nekoliko večji zaslon, ta je 3.5 inčni ni Amoled, prav tako ni zaščiten z Gorilla Glass, ampak ima zgolj zaščito pred praskami. Posebnost tega telefona je tudi, da uporablja microSIM kartice. Operacijski sistem Nokia Symbian Belle, ki bo nadgrajena z Belle FP1 poganja 1GHz procesor s 512MB RAM-a. Na voljo j 5MP fotoaparat, NFC, Wi-Fi, Bluetooth…več pa tukaj (Nokia 603 s 3.5 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem, 5MP fotoaparatom in Symbian Belle).
Slabosti telefona so tiste klasične Symbian. Te so predvsem nekoliko omejujoč Flash v brskalniku in to, da bodo z njegovim razvojem kmalu prenehali. Problem je tukaj še to, da je fokus fotoaparata fiksen ter da ni LED bliskavice.
V škatli je poleg telefona še polnilec, microUSB to USB kabel, preproste slušalke in NFC tag (Nokia Store Gift)
Na sprednji strani mobilnika je 3.5 inčni ClearBlack IPS LCD zaslon, ki se sicer nekoliko slabše obnese kot Amoled, a vseeno dovolj dobro. Nad zaslonom je proximity senzor, pod pa tri tipke (Kliči, Meni in Prekini/Prižiganje). Na desni strani sta gumba za uravnavanje glasnosti in za slikanje. Leva stran je prazna prav tako kot spodnja. Zgoraj je 3.5mm vhod za slušalke, microUSB in tipka za zaklep/odklep.
Zadnjo stran v večjem delu prekriva metalni pokrovček, tam pa sta tudi 5MP fotoaparat z LED bliskavico. Pod pokrovčkom s skriva microSIM in microSD reža ter 1300mAH baterija. Ta je za razliko od Nokia 700 močnejša in zdrži tudi nekoliko več in sicer dan in pol uporabe.
Na mobilniku Nokia 603 teče operacijski sistem Symbian Belle. Pohvalno je to, da je preveden v slovenski jezik vključno s slovensko tipkovnico. Nokia je z Belle nadgradnjo pridobila nekaj ključnih dobrot, tako da Symbian sedaj izgleda funkcionalno podobno kot Android ali iOS. Z nadgradnjo na Belle FP1 pa bo na voljo še nekaj zanimivih izboljšav.
Na domače zaslone (do 6) je možno nalagati widgete in bližnjice. Vsak domači zaslon ima lahko svoje ozadje. Widgeti pa so na voljo v večih velikostih.
Nokia 603 ima tudi opravilno vrstico, do katere pridemo s potegom zgornjega dela navzdol. Ta omogoča hiter priklop podatkovne povezave, Wi-Fi-ja, Bluetootha in Tiho. Prikazuje pa tudi najbolj nujne informacije.
Do aplikacij, ki so sedaj v enotnem meniju je moč priti s klikom na sredinsko tipko ali pa levo tipko na dnu zaslona. Z dolgim klikom na sredinsko mehansko tipko pa se odpre seznam odprtih aplikacij, saj Belle omogoča tudi večopravilnost.
Pri klicanju in vpisovanju številk se Nokia 603 izkaže saj je omogočeno t.i. pametno klicanje. Telefonski imenik omogoča veliko različnih funkcij enako velja za sporočilni del (SMS, MMS, email).
Tipkovnica, ki pri pisanju ne dela problemov, je na voljo v pokončnem in ležečem načinu. Vanjo pa so že v osnovnem pogledu vgrajene črke č, ž in š.
Predvajalnik slik je klasičen z nekaj socialnih funkcij deljenja. Glasbeni predvajalnik je lepo oblikovan in omogoča kar nekaj funkcij. Pri samem predvajanju glase pa se izkaže tudi zvočnik, ki precej dobro opravlja svoje delo. Še bolje pa je pri video predvajalniku saj ta podpira veliko število kodekov pa tudi HD 720p tehniko in podnapise, a morajo ti biti z enakim imenom kot video.
FM radio ni nič posebnega. Omogoča pa RDS prikaz in nekaj osnovnih nastavitev.
Fotoaparat Nokie 603 ima tisto klasično hibo in to je fiksni fokus. 5MP fotoaparat je na žalost brez LED bliskavice. Vmesnik omogoča osnovne nastavitve, kritiko si tukaj zasluži ISO nastavitev, ki ni v številkah ampak v besedni izvedbi in to zgolj v treh možnostih.
Slike s fotoaparatom so zadovoljive, a le če ne gre za slikanje iz bližine, saj se v tem primeru zaradi fiksnega fokusa ostrina precej poslabša.
Tudi video vmesnik Nokie 603 je precej napreden, video snemanje možno v HD 720p tehniki s 30 slikami na sekundo. Sama kakovost je dobra, a se rado pripeti, da slika izgleda neizostrena.
Tako kot že dolgo časa Nokia precej dobro skrbi za pregled datotek na telefonu. Temu je namenjen poseben vmesnik. Na voljo pa je tudi ZIP aplikacija.
Spletni brskalnik pri Nokii 603 sicer podpira Flash ampak gre za FlashLight 4, ki ga nekoliko omejeno podpira. Strani se sicer v večini primerov odprejo, tako kot je potrebno. Brskalnik prav tako omogoča tiste osnovne funkcije, ki smo jih navajeni iz ostalih platform.
Nokio 603 so opremili tudi s HSDPA do 14.4Mbps in HSUPA do 5.76Mbps, pa tudi Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0. Pohvalna je tudi podpora za NFC, ki se počasi uvaja v pametne telefone. Nokia pa pri tem prednjači.
Nekaj je tudi prednaloženih aplikacij, kot so Koledar, Quickoffice, ki na žalost ne omogoča urejanja datotek, PDF bralnik, Kalkulator, Slovar, Shazam Vingo-Voice, Orkut, Nat Geo in Traveler. Za navigacijo skrbijo Nokia Maps (Zemljevid), Vodniki, Vožnja. Tudi nekaj igric se najde in sicer Angry Birds NFC, BounceBoingBattle in Fruit Ninja. Priložen NFC tag pa v Nokia Trgovini brezplačno ponudi še nekaj brezplačnih aplikacij.
Ocene:
-izgled 6/10
-opremljenost 6/10
-programska oprema 5.5/10
-delovanje 6/10
-testi
*Skupna ocena 5.75/10
Za zaključek. Nokia 603 s priporočeno maloprodajno ceno 259€ v Sloveniji je mobilnik namenjen tistim, ki niso preveč zahtevni. Poleg tega pa ne bi radi veliko plačali za soliden telefon.
Mobilnik Nokia 603 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.